מחקר גנטי מסביר: מה ההבדל בין המפ למריחואנה

מחקר גנטי שנערך החודש באוניברסיטת מינסוטה מסביר את ההבדל בין המפ למריחואנה ומהו ‘פוטנציאל לפסיכואקטיביות’. “הקנאביס הינו צמח בעל חשיבות כלכלית עצומה, אך ההבנה המדעית לגביו חלקית ושטחית בלבד”, אומר המדען הראשי בצוות המחקר.

כחלק מהאיסור החוקי על הקנאביס, מתייחס החוק להמפ כאל מריחואנה והוא מתויג תחת הקטגוריה של “סמים קלים” וכמובן נאסר לגידול. תומכי המלחמה בסמים טוענים שיש להחרים את ההמפ משום שמדובר בצמחי קנאביס לכל דבר שרק ביד המקרה לא גדלים עליהם פרחים.

על פי מחקר חדש שנערך מתחילת החודש באוניברסיטת מינסוטה, מסתבר כי למרות העובדה שהן המריחואנה והן ההמפ הינם סיווגים שונים של צמח הקנאביס, השניים שונים מבסיסם באופן גנטי, על ידי קיומו או אי קיומו של רצף גנטי מסוים.

ההבדל בין המפ למריחואנה

הכינוי מריחואנה ניתן לתפרחת של צמחי קנאביס המכילים אחוזי THC גבוהים, המייעדים את הפרחים לצריכה אשר מקנה למשתמש השפעה פסיכואקטיבית (בדרך כלל הכינוי תקף גם עבור זנים בעלי אחוז THC נמוך).

המפ לעומת זאת, הוא שם המתאר צמחי קנאביס אשר מתוכנתים גנטית להתמקד בייצור מסיבי של סיבים פנימיים ו-CBD, כמעט ללא ייצור THC כלל.

מלבד ההבדל הכללי, השוני הגנטי המדויק בין שני הצמחים היה עד כה בגדר סימן שאלה ואף היו קולות בקהילה המדעית שטענו שהוא אינו קיים. המחקר החדש אשר פורסם לפני חמישה ימים בירחון הרפואי New Phytologist Trust, משנה את התמונה.

“ישנו מספר עצום של זני קנאביס המבויתים, אך ביניהם ישנו הבדל משמעותי בריכוזי החומרים הפעילים ואף במבנה הפיזיולוגי. מטרת המחקר שלנו הייתה לזהות את הרצף הגנטי בצמח שאחראי לשינויים הללו” אמר ג’ורג’ וויבלן, ביולוג הצמחים הראשי באוניברסיטה, בראיון שנערך עמו טרם פרסום המחקר.

ג'ורג' וצוות המחקר
ג’ורג’ וצוות המחקר

באופן כללי, מחקר מדעי בתחום הקנאביס הוא נושא רגיש ומפוקח ביותר בממשל הפדרלי, ולפיכך מספר המעבדות הפרטיות אשר רשאיות לעסוק במחקר בתחום הוא נמוך ביותר.

למרות הקשיים, וויבלן הוא אחד החוקרים היחידים אשר קיבלו אישור פדרלי למחקר, ביחד עם מעבדה נוספת שפועלת באוניברסיטת מיסיסיפי.

המחקר הנוכחי הוא המשך ל-12 שנות מחקר שערך וויבלן עם מספר צוותים שונים. בניגוד למחקרים הקודמים שלא נשאו פירות משמעותיים, הפעם צלח צוותו של וויבלן במשימה והצליח לשים את האצבע ואת עדשות המיקרוסקופ על הרצף הגנטי המבדיל בין צמחי קנאביס שונים וייעודם.

פוטנציאל לפסיכואקטיביות

הרצף הגנטי שנמצא בהמלך המחקר, מספק הוכחה חותכת כי ההבדל בין המפ למריחואנה הוא גנטי ומוחשי ואינו עניין של הינו הך, כפי שנהוג היה לחשוב בשנות ה-70 בהן חוקק החוק הפדרלי הכולל את כל צמחי הקנאביס תחת הקטגוריה של “חומרים אסורים ומפוקחים”, שנאכף עד היום.

על פי צוות המדענים, השוני הגנטי העיקרי בין הצמחים טמון בפוטנציאל לפסיכואקטיביות שלהם. קיום רצף גנטי ספציפי בצמח קנאביס עוד מהיותו זרע משמעותו שהצמח “מיועד” או “לא מיועד” להכיל רמות THC מסוימות וכי מאפיין זה הינו גנטי ועובר בתורשה.

המחקר החדש מצטרף לארסנל התומכים בלגליזציית ההמפ, אשר טוענים כי החלת חוקי הסמים על צמח שאינו מכיל שום חומר פסיכאקטיבי הינה בגדר אפליה. מדינות רבות בעולם עדיין אוסרות על גידול המפ, כולל מדינת ישראל, אך נכון לכרגע כמעט חצי מהמדינות בארה”ב מתירות גידול המפ לצרכי תעשייה תוך הבדלה חוקית בין מריחואנה לבין המפ.

לסיום הריאיון, ציין ג’ורג’ כי “הקנאביס הינו צמח בעל חשיבות כלכלית עצומה, אך ההבנה המדעית לגביו חלקית ושטחית בלבד. עם המחקר הנוכחי, עלתה ההוכחה הגנטית החותכת כי ישנו הבדל מהותי בין זני הקנאביס השונים וכי לא כולם צריכים בכלל להיכנס לקטגוריה של סם”.

ראו עוד:
קנאביס המפ – לא מה שחשבתם / גל יודקין
הכפר עם תוחלת החיים הארוכה בעולם – ניזון מקנאביס
צפו: בטון ‘המפ’ – מהשדה עד אליכם הביתה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר