מחסור בקנאביס רפואי: מטופלים לא יוכלו לקבל מעל 80 גרם בחודש

חברת הקנאביס הרפואי ‘בטר’ הודיעה השבוע ל-290 מלקוחותיה כי החל מהחודש הבא לא תתאפשר קבלת קנאביס בכמויות של מעל 80 גרם בחודש. המטופלים מחפשים פתרונות.

“או שתסתפקו ב-80 גרם בחודש, או שתעברו לחברת קנאביס רפואי אחרת,” הודיעו השבוע מנהלי חברת הקנאביס הישראלית ‘בטר’ ללקוחותיה – אלו המחזיקים ברשיונות לשימוש בלמעלה משמונים גרם בחודש.

הודעה זו של החברה מגיעה לאחר שבועות ארוכים בהם הגבילה החברה את האספקה של חלק נכבד מהזנים המוצעים בדרך כלל. בתחילה דובר על מחסור זמני, אך כעת הדבר הופך למציאות גורפת.

מאז הקמת הענף וגם כיום – כל עוד לא נכנסה רפורמת המדיקליזציה לתוקפה – מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל אינם יכולים לרכוש את הקנאביס שלהם מכל חברה, אלא רק מחברה אחת מתוך 8 החברות, אליה שובצו על ידי משרד הבריאות.

לדברי מנהלי ‘בטר’ הסיבה להגבלה החדשה היא מחסור בקנאביס רפואי, עקב עלייה בכמויות אותן רושמים רופאים למטופלים. “יש 290 מטופלים אצלנו שמקבלים בין 90 ל-250 גרם בחודש,” הם אומרים.

מאחר ומחיר הקנאביס הרפואי בישראל הוא מהנמוכים בעולם, חברות הקנאביס נתקלו בקשיים לאחרונה לאור הדרישות החדשות לתקנים ונהלים מחמירים יותר מצד משרד הבריאות.

“השינוי הזה עלה לנו 3 מיליון ש”ח,” הם מוסיפים. “היו אמורות להיכנס השקעות מבחוץ, אבל בגלל שהרפורמה נתקעה, המשקיעים המשיכו הלאה. בנוסף משרד הבריאות הקשיח את הנהלים והודיע על דרישות ייצור מחמירות יותר שגם הן עולות עוד כסף.”

חממת הקנאביס של חברת 'בטר' (צילום: מדיסון מרגולין)
חממת הקנאביס של חברת ‘בטר’ (צילום: מדיסון מרגולין)

סיבה נוספת אותה הם מציינים היא עלייה במספר המטופלים המבקשים לעבור לקבל שירות מהחברה, זאת בין השאר לדבריהם בעקבות העובדה שהם היחידים שמגדלים את הקנאביס ללא חומרי הדברה. “בעקבות כתבות שפורסמו בנושא זה החל גל של מאות מטופלים שעברו אלינו מבלי שהיינו מוכנים לכך,” הם מסבירים.

יחד עם זאת בחברה מבקשים לציין שלא יפסיקו את האספקה לילדים עם אפילפסיה. עבור חולי סרטן שמקבלים מאות גרמים של קנאביס בחודש כדי להפיק עבור עצמם שמן RSO עתיר THC, מציעים בחברה לקבל את השמן מוכן ישירות מהחברה. ההבדל הוא ששמן זה יהיה מדולל בשמן זית מאחר ומשרד הבריאות לא מתיר לחברות לשווק מוצרים עתירי THC. “הכמות לה הם זכאים תישמר,” הם מבטיחים.

מנגד המטופלים כמובן לא אוהבים את ההחלטה. “נדהמתי לשמוע הבוקר את תשובת מנהלי החברה שהודיעו לי שמהחודש הבא לא אוכל יותר לקבל את התרופה בכמויות שנקבעו לי על ידי רופא ואושרו על ידי משרד הבריאות,” מסביר אריאל, מטופל ותיק.

לדבריו גם אם היה רוצה בעקבות ההודעה לעבור לחברה אחרת, שכן תקבל אותו, חודש ימים הם לא זמן מספיק כדי לסיים את ההליך הביורוקרטי הנדרש ולבצע את ההעברה. “הם הודיעו לי למעשה שהם מפסיקים לתת לי את התרופה שלי, פשוט כך,” אומר אריאל בכעס. “זה רק עוד נדבך בשרשרת של כשלים בענף הזה. מזלזלים במטופלים, אין מילה אחרת.”

על אף הביקורת כלפיהם מצד המטופלים המחזיקים ברשיונות של מעל 80 גרם, בחברת ‘בטר’ מפנים כאמור את האצבע המאשימה אל רפורמת הקנאביס הרפואי שנתקעה.

לדבריהם אם היתה נכנסת רפורמת הקנאביס לתוקפה הם היו יכולים לעמוד בדרישות, זאת מאחר וכיום המטופלים משלמים סכום קבוע של 370 ש”ח ללא קשר לכמות אותה הם מקבלים. לאחר הרפורמה שיטה זו אמורה להשתנות.

“הבטיחו שתהיה רפורמה שתאפשר לנו להתחיל לגבות תשלום לפי משקל התרופה ולא במחיר קבוע,” הם מסבירים. “השקענו הון עתק בהכנות והתכוננו כפי שביקשו, ועכשיו מסתבר שהרפורמה תיושם רק בעוד כשנתיים, כך מעריכים כולם.”

‘בטר’ היא החברה הראשונה בישראל המטילה הנחיה כזו, ובהחלט יהיה מעניין לראות כיצד והאם יקבלו כעת חברות אחרות את המטופלים האבודים.

ממשרד הבריאות סירבו למסור תגובה.

* עדכון: בעקבות פרסום הכתבה שוקלים ב’בטר’ להחזיר את המצב לקדמותו. “נפעל כדי שהמטופלים לא ייפגעו,” מסרו עתה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר