טוען...

צרכני הבירה והסיגריות מתלוננים על העלאת המחירים. מה יגידו צרכני הקנאביס?

בשבוע האחרון לא ניתן לברוח מהזעם הציבורי והדיונים שהתפתחו בנוגע להתייקרות האחרונה שהטיל משרד האוצר על בירות וסיגריות. מה יגידו צרכני הקנאביס – חומר בריא ויעיל – שצריכים להתמודד עם רדיפות, אלימות, סטיגמה ועונשי מאסר.

בשבוע שעבר הודיעה הממשלה על עוד אחת מהגזירות הכלכליות שנחתו על ראשיהם של אזרחי ישראל – שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם על תיקון לצו, לפיו יועלה מס הקניה המוטל על סיגריות, סיגרים ובירה. שטייניץ חתם על הצווים המעלים את מס הקניה על סיגריות מ-260.6% ל-278.6%. בנוסף, הוחלט להטיל מס בשיעור של 10% על מלאי הסיגריות הקיים בידי הספקים, על מנת שלא ינצלו את עליית המחירים הצפויה כדי לגרוף רווחים לכיסם. כמו כן, נקבעה מדרגת מס מינימלית של 12 שקל לחפיסת סיגריות. הצעדים הללו גרמו להתייקרות של בין 2.5 ל-3 שקלים לחפיסה. שר האוצר גם החליט להעלות את מס הקניה על בירה מ-2.18 שקל לליטר ל-4.19 שקל לליטר. קשה להעריך כרגע עד כמה ההחלטה תשפיע על מחיר הבירה בחנויות ובפאבים.

התגובות הזועמות לא איחרו לבוא. יצרנים, משווקים, אזרחים ובעלי פיצוציות זעמו על ההחלטה החדשה, דיונים ארוכים נפתחו ברשתות החברתיות וטורים פורסמו באתרי החדשות המובילים. כולם זועמים על ההחלטה לפגוע בצרכני האלכוהול והסיגריות באופן חריף כל כך.

הסמים שלנו יקרים – מה נעשה עכשיו?

מגזין “עכבר העיר” הגדיל לעשות ופירסם לא פחות מארבעה מאמרים בנושא. במאמר הראשון מציעים במגזין לקוראים המכורים לאלכוהול וסיגריות מספר פתרונות להתמודדות עם הגזירה החדשה – מי שרוצה להמשיך לעשן יכול לעבור לעישון טבק לגלגול (DRUM) או לעישון סיגריות זולות יותר אך “אנחנו ממליצים על הפתרון הכימי. התרופה הפופולרית ביותר לגמילה מעישון היא זיבאן, שאינה כלולה בסל התרופות ועולה בסביבות 400 שקל בחודש” כתבה מיכל גרוסברג בכתבה “התמכרות יקרה: איך מתמודדים עם עליית מחירי האלכוהול והסיגריות?

במאמר אחר קוראת דנה שופי: “תעלו את הארנונה, רק אל תגעו בסיגריות“. משמע הם מעדיפים שלאנשים לא יהיה גג אבל שלפחות יוכלו למות מקור (או מחום) עם סיגריה.

המאמר השלישי במגזין נכתב על ידי גלעד כהנא, סולן להקת “ג’ירפות”. כהנא פירסם דיאלוג היפוטתי סאטירי המציג את האבסורד שבמחירים הגבוהים של הסיגריות והאלכוהול.

במאמר הרביעי שפורסם ב”עכבר העיר” בנושא השבוע, מסביר סער גמזו כמה מסכנים צרכני האלכוהול והסיגריות שנאלצים להתמודד עם הגזירה החדשה.

אילנה קוריאל, כתבת Ynet, פירסמה מאמר המסביר כי צרכני האלכוהול “נדפקים” כי אין להם לוביסטים בכנסת שישמרו על האינטרסים שלהם.

במגזין האזורי של MyNet באילת, פירסמו מאמר המזהיר כי חיי הלילה של אילת ייפגעו בעקבות ההחלטה של משרד האוצר.

ב”כלכליסט” סיפרו על זעמם של משווקי ויצרני הבירות בישראל: “זה מסכן אלפי משפחות של תעשייה חדשה וצעירה. אם כבר, שיעלו את המס על וודקה וטקילה, ושיפסיקו לתת פטור ממס ליין”, הם אומרים.

ב”גלובס” פורסם טור של דרור פויר שמתלונן על המס נגד הבירה: “זה ממש לא רק סיפור על כוס עם קצף או על הרצון שלי לשתות את הבירה שלי בשקט אחרי עוד יום במפעל. הסיפור של העלאת מס הקנייה על הבירה הוא לא פחות ממשל מושלם למתרחש בכלכלה הישראלית כולה: חוסר צדק, חוסר מידתיות, אפס ראייה למרחוק, התעלמות מהשלכות הרסניות, כניעה לקבוצות לחץ, דריכה גסה על ראשם של הקטנים, ועוד.”

“זה נשמע לי כמו: אוי אוי אוי…”

למי שמכיר את העובדות נראה כל העסק קצת מגוחך – אלכוהול וסיגריות, הסמים החוקיים המסוכנים ביותר בעולם, שהורגים מיליוני אנשים בכל יום ברחבי העולם והופכים אחרים לחולים, אלימים ומסוכנים לחברה – נצרכים באין מפריע ומספיק שמחירם יעלה בשני שקל כדי לעורר את התרדמת העמוקה בה נמצאים המכורים להם.

צרכני הקנאביס יכולים רק להסתכל על המהומה ולתהות מה היו עושים צרכני האלכוהול והסיגריות אם היו מוציאים את אותם המוצרים מהחוק והופכים את המשתמשים בהם לעבריינים מנודים שנאלצים לספוג רדיפות מצד כוחות המשטרה ובתי המשפט, סטיגמה שלילית, אלימות, תיקים פליליים ועונשי מאסר.

קיראו עוד: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

קיראו עוד: למה קנאביס לא חוקי בעצם?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר