מגלגל...

מועדוני הקנאביס של ברצלונה: ככה זה עובד

מהם מועדוני הקנאביס בברצלונה ובמה הם שונים מהקופישופס באמסטרדם? כיצד ניתן להתקבל כחבר מועדון ואיך לעזאזל משיגים כאן משהו לעשן? תעשיית מועדוני הקנאביס בברצלונה מתרחבת. בקרוב הרפורמה.

בזמן שאמסטרדם, על שלל חנויות הקופי שופ שלה, ממשיכה להיות היעד מספר אחת עבור צרכני הקנאביס בעולם, בברצלונה ובחבל קטלוניה בספרד משגשגת תעשיית מועדוני הקנאביס, שייתכן ומסמנים כיצד ייראה עתיד הקנאביס החוקי במדינות רבות ברחבי העולם.

על אף שסחר בקנאביס מוגדר כבלתי חוקי בספרד ואם תתפסו מעשנים בציבור אתם צפויים לקבל קנס לא נעים, על פי החוק הקטלוני מותר לכל אדם לגדל קנאביס בביתו ולצרוך מריחואנה וחשיש בשטח פרטי. בעזרת חוק נוסף המאפשר התאגדות של אנשים שונים ופתיחת ארגון שלא למטרות רווח בשטח פרטי, מצאו מועדוני הקנאביס הספרדיים את הפרצה הנדרשת כדי לשגשג ולהתפשט ולהפוך את ברצלונה לאמסטרדם החדשה של צרכני הקנאביס.

תיאוריה מול מציאות

בתיאוריה, מועדוני הקנאביס של ברצלונה מתפקדים כקואופרטיבים (איגודים) פרטיים, שבכדי לקחת חלק בהם מוכרחים לקבל הזמנה מחבר קיים (חבר מביא חבר) וכן לשלם דמי הרשמה בעבור מנוי קבוע, בדרך כלל בממוצע של בין 5 יורו (לשלושה חודשים) ל-20 יורו (לשנה) – כסף אשר הולך לטובת גידול הקנאביס השיתופי בעבור חברי המועדון בלבד. החוק קובע עוד כי חובה על כל מועדון לגדל את הקנאביס שלו עצמו וחל איסור מוחלט לקנות או למכור מריחואנה מחוץ לקואופרטיב. בנוסף חל איסור מוחלט על פרסום של המועדונים.

בפועל, מועדוני קנאביס חדשים נפתחים כמו פטריות אחרי הגשם והיום ישנם כבר למעלה מ-400 מועדונים ברחבי המדינה (לעומת 40 בלבד בשנת 2011), אליהם רשומים למעלה מ-170,000 לקוחות. מתוך 170 אלף הלקוחות, מעריכים כי לפחות 60,000 הם לקוחות קבועים אשר מוציאים בין 50 ל-100 יורו בחודש על רכישת קנאביס ותוצריו. התופעה התפשטה כל כך עד שמועדונים רבים קמים אך ורק למטרות מכירה, בדומה לקופי שופס באמסטרדם, וכדי לספק קנאביס לתיירים, הם רוכשים את המריחואנה ממגדלים בלתי חוקיים – וזאת כאמור בניגוד לחוק.

ממועדוני חברים לתעשייה מפוקפקת

אבל איך משיגים כרטיס מועדון אם אין לנו חבר שיזמין אותנו? אל דאגה. מי שייסע לברצלונה ויסתובב במרכז העיר, יזכה לעשרות פניות מצעירים המציעים את “שירותיהם” בעזרה בקבלת כרטיס חבר למועדון בו הם עובדים. מועדונים רבים קמו אך ורק עבור תיירים כמוכם ותוך עקיפת החוק, הם שולחים עובדים שיגייסו חברים נוספים למועדון. כל מה שצריך לעשות זה ללכת עם החבר למועדון, לשלם את דמי ההרשמה, להיכנס ולבחור ממגוון מוצרי מריחואנה וחשיש איכותיים ביותר.

לאחרונה התרחבה התופעה עוד יותר עד שכיום ניתן למצוא בחיפוש קצר באינטרנט מועדוני קנאביס המציעים שירותי רישום וממכר לכל החפץ בכך. בדרך כלל כל מה שצריך לעשות זה פשוט לכתוב הודעה לאתר או דף הפייסבוק של המועדון, להודיע כי אתם מתכוונים להגיע ולבקש עזרה ברישום. עם זאת, אל המועדונים השווים באמת אתם כנראה לא תוכלו להיכנס, מאחר והם שומרים על עקרון “חבר מביא חבר” מתוך רעיון של שמירה על צביון המועדון ולא מתוך מניעים כלכליים בהכרח.

מועדון קנאביס ברצלונה
אחד ממועדוני הקנאביס בברצלונה

“יש מועדונים שפועלים על פי הנחיות ברורות ויש כאלו שפחות,” מסביר ז’ומה זוס, דובר ארגון מועדוני קנאביס המייצג כ-40 מועדונים ברחבי קטלוניה. “בחלק מהמקרים אנשים פותחים מועדונים גדולים מסיבות כלכליות בלבד ואז קונים את המריחואנה מהשוק השחור. אנחנו אמורים לגדל את המריחואנה בעצמנו וברגע שאנשים מתחילים לקנות מגורמים חיצוניים כדי לספק ללקוחותיהם, מה שמקבלים זה כניסה של עבריינים למשחק.”

השבוע (10.6) דווח כי לראשונה מאז קמו מועדוני הקנאביס בברצלונה, נסגר אחד המועדונים ומפעיליו נעצרו, לאחר שהמשטרה גילתה כי בעל המועדון רכש את המריחואנה מגורמים חיצוניים ולא גידל אותה בעצמו.

הצד הישראלי

כמובן שכמו בכל עסק מצליח ברחבי העולם, גם במקרה זה ישנו הצד הישראלי. אחד המועדונים בברצלונה עובד בשיתוף פעולה עם חברת הקנאביס הרפואי הישראלית ‘תיקון עולם’ ומאפשר למטופלים הישראליים להנות ממוצרי המועדון בעת שהייתם בברצלונה. בנוסף נודע לנו כי חברות ישראליות נוספות מתכננות להיכנס בקרוב מאוד לעניינים גם כן ולהקים מועדונים חדשים משלהן בעיר.

המועדון של תיקון עולם מחולק לשני חלקים נפרדים, עם שתי כניסות נפרדות: האחד לשימוש פנאי, בו תמצאו ספות נוחות, סרטונים ומוזיקה המוקרנים על הקירות, מרתף עשיר בצעצועים, משחקי שולחן, ביליארד, פינות ישיבה, פינות נגינה ועוד, והשני נראה יותר כמו קליניקה רפואית ובה חדרי טיפול המופרדים אחד מן השני ובכל אחד שולחן ושני כסאות – למדריך ולמטופל.

מועדון 'תיקון עולם' בברצלונה
מועדון בברצלונה

עם זאת, לא תמצאו במועדון חומר קריאה בעברית ואפילו לא באנגלית. בכלל, ברצלונה וספרד בכלל אינן מחבבות את השפה האנגלית ולכן גם אין שילוט באנגלית ברחובות ואפילו לא בתפריטים במסעדות. וזה אולי החסרון הבולט שמונע מברצלונה להפוך ליעד מספר אחת לתיירים, ואולי יתרון מסויים בעבור המקומיים שאינם חפצים בנהירת סטלנים אדומי עיניים לרחובות העיר.

חשוב לזכור

מועדוני הקנאביס בברצלונה הם לא ציבוריים, אלא פרטיים: בניגוד לקופי שופס באמסטרדם, שם תרגישו כמו בחנות או בפאב, מועדוני הקנאביס מרגישים יותר כמו סלון בית משותף או מועדון חברים סגור. לכן גם לא מקובל לצלם את המקום ו/או את החברים בו וכמובן לשמור על המידע ועל תוכן המועדון בחסיון רב ככל הניתן.

במועדוני הקנאביס של ברצלונה לא “קונים” מריחואנה: כשאתה נרשם כחבר במועדון אתה לא “קונה” את המריחואנה והחשיש, אלא משתתף בעלות הפקתם. שימוש במילה “קנייה” נחשב לחצוף וסביר מאוד שיתקנו אתכם.

חשיש מריחואנה מועדון קנאיס ספרד
חשיש או מריחואנה – מגוון מוצרי קנאביס לבחירה במועדון בברצלונה

רבים מהמועדונים דורשים מסמכי זיהוי: הכניסה למועדונים היא מגיל 18 או 21 ובמרביתם נדרשים מסמכי זיהוי כלשהם כגון כתובת מקומית, רשיון רכב, ואפילו תמונה מזהה בכדי להתקבל לחברות. כאמור, מאחר ויש מועדונים שקמו על טהרת הביזנס, ניתן בהחלט למצוא כאלו שלא שואלים יותר מדי שאלות.

אתם עדיין עלולים להסתבך בגלל מריחואנה: אמנם מותר לעשן מריחואנה בשטח פרטי, אבל החוק קובע איסור מוחלט על עישון בשטח ציבורי. על אף שהחוק הספרדי אוסר על שוטרים לבצע חיפוש בבגדים, אם תתפסו עם מריחואנה סביר שתיאלצו לשלם קנס לא קטן. עם זאת, אין כל חשש מרישום פלילי על החזקה או שימוש במריחואנה.

המועדונים מאוד שונים אחד מהשני: מועדוני הקנאביס של ברצלונה שונים האחד מהשני באופן מוחלט. מעצם היותם מועדוני חברים, ראשי המועדון מעצבים את המקום לפי ראות עיניהם ומספקים אווירה מסוגים שונים. אם מועדון אחד נראה משעמם ומוזנח, אחר יכול להיות מפואר ומשובח.

מועדון קנאביס ברצלונה אלהאמברה
מועדון “אלהאמברה”, ברצלונה

מחירים

סה”כ העלות הממוצעת של ההרשמה למועדון ומחיר המוצרים הוא תלוי בבעלי המקום. עם זאת, הממוצעים עומדים פחות או יותר על נתונים אלו:

דמי הרשמה למועדון: 5-20 יורו
פרחי קנאביס: 5-8 יורו לגרם
חשיש: 5-12 יורו לגרם
BHO – שמן חשיש: 23-50 יורו לגרם
מאכלי קנאביס: 3.5-5 יורו

כמובן שמלבד המועדונים, ימשיכו להסתובב בשדרות ‘לה-ראמבלה‘ המפורסמות גם סוחרים קטנים המציעים למכירה חשיש או מריחואנה במחירי רחוב.

רפורמה

בימים אלו ממש, ובעקבות התרחבות תופעת מועדוני הקנאביס בברצלונה, שוקדות הרשויות על פיתוח תכנית רפורמה שתעשה סדר בתחום אחת ולתמיד. טרם ידוע מה יהיה בדיוק, אך לא נראה שהממשלה תצליח לעצור את המועדונים שכבר קיימים.

בעקבות התופעה החדשה של הזמנת תיירים למועדונים, רבים מהארגונים תומכי הלגליזציה בספרד תומכים בתכנית ההסדרה הממשלתית, שכן לדבריהם אותם מועדונים “שכחו” את מטרתם המקורית והיא לספק מועדונים קטנים ללא מטרות רווח עבור צרכני הקנאביס המקומיים.

סיכום

הצמיחה המטאורית של מועדוני הקנאביס הכתירו את העיר הספרדית כאחת הערים המועדפות ביותר לחובבי הצמח, אפילו לפני אמסטרדם. לא רק שמזג האוויר בברצלונה נעים יותר משמעותית מזה שבאמסטרדם, מסתבר שגם המריחואנה שווה יותר וזולה יותר.

האם כך ייראה השלב הראשון במהפכת הלגליזציה גם בשאר מדינות אירופה? לכאורה מדובר בפתרון יעיל ביותר, שכן אלו המתנגדים לשימוש בצמח לא יראו אותו גלוי לנגד עיניהם כפי שהוא באמסטרדם, ואלו שכן מעוניינים יוכלו לשבת בנוחות במועדונים מפנקים התואמים את האווירה בה הם מעוניינים ולהנות מחומר איכותי ומפוקח. בינתיים במילאנו, איטליה, כבר נפתח בחודש שעבר מועדון הקנאביס הראשון במדינה.

ראו עוד: לא רק כדורגל – ספרד אלופת אירופה בגידול מריחואנה
ראו עוד: צארית הסמים של ספרד מתנצלת: “טעיתי – קנאביס זה לא סמים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר