מגלגל...

מה זה קראפט קנאביס (Craft Cannabis)?

הגוף הרשמי האחראי למכירת קנאביס אונליין במדינת אונטריו, קנדה, החל לאחרונה להשתמש במעין תו תקן חדש שנקרא "קראפט קנאביס" (Craft Cannabis), שמבטיח לצרכנים שמדובר בקנאביס שזכה בטיפול מיוחד ואישי, על ידי בני אדם ותוך הקפדה יתרה על איכות, ולא באופן ממוכן

קראפט קנאביס (Craft Cannabis) הוא כינוי חדש יחסית לקנאביס איכותי במיוחד, כזה שקיבל “יחס אישי” ותנאים אופטימליים. לא מדובר ב”תקן” רשמי אך לאחרונה נוצרו לו הגדרות מקובלות אחידות.

הצורך בהגדרה חדשה כזו נבע מכך שהקנאביס של הדור החדש, כולל זה המכונה “רפואי”, מיוצר ברובו על ידי חברות-ענק במתקני-ענק בתהליך ממוכן ומהיר אשר שם את הדגש על כמות ולא על איכות ומתאים לתאגידים שרוצים למכור כמה שיותר כדי להציג שורת רווח גבוהה.

קנאביס מדרגת קראפט שם את הדגש דווקא על איכות, גם אם זה מביא לירידה בכמות, ותוך הקפדה על התנאים האופטימליים הספציפיים שדורש כל זן בפני עצמו – הן מבחינת תאורה, דישון, טמפרטורה ושאר התנאים שמתאימים בדיוק עבור הגנטיקה המסויימת.

בגידול בדרגת קראפט ישנה גם הקפדה על גידול של צמחים קטנים, בסביבה מצומצמת פיזית, ועל טרימינג ידני וזמן יישון מדויק. כל אלה מביאים למוצר בדרגת פרימיום המיועד לאניני טעם ולכן מן הסתם גם עולה בהתאם – הרבה יותר מהרגיל.

קראפט קנאביס Craft Cannabis
תווית קראפט

על פי ההגדרות “הרשמיות” של מערכת המכירה המקוונת של מדינת אונטריו בקנדה, גוף ממשלתי רשמי, כדי שקנאביס ייחשב Craft Cannabis עליו לעמוד בכל 4 ההגדרות שנקבעו:

  • קנאביס שגדל במתקן שמפיק לא יותר מ-10 טון קנאביס בשנה – דבר שמאפשר למגדלים לתת יתר תשומת לב לכל צמח
  • קנאביס שעובר תהליך ייבוש בתלייה בלבד – דבר שמסייע לשמר את הטעמים והריחות של הקנאביס לאורך זמן
  • קנאביס שעובר טרימינג (גיזום) ידני בלבד – דבר שמבטיח שהפרחים יהיו שלמים ובצורתם המקורית ללא פגיעה ממכונות אוטומטיות וללא עלעלים מיותרים
  • קנאביס שנארז באופן ידני בלבד – דבר שמבטיח מינימום פגיעה בתפרחות כך שהמוצר שמגיע לצרכן נותר ללא פגע

אי-עמידה באחת מ-4 ההגדרות הנ”ל אומרת, באופן עקרוני, שהקנאביס לא יכול להיקרא “קראפט”. בהתאם, נכון להיום (דצמבר 2021) אין בישראל קנאביס שעומד בהגדרה זו, לא כזה שמיוצר בישראל ולא כזה שמגיע מחו”ל.

נתוני מכירות קנאביס רגיל מול קנאביס קראפט (מקור: דלויט)
על פי נתונים רשמיים מקנדה ממצגת של חברת דלויט מתחילת החודש (דצמבר 2021), המחיר הממוצע של קנאביס מדרגת קראפט גבוה עד 50%-100% יותר מקנאביס רגיל. קצב המכירות של קנאביס מדרגת קראפט עלה בקנדה בחדות, החל מיולי 2019 אז נמכר במדינה קראפט קנאביס בכ-10 מיליון דולר. בחלוף שנה, יולי 2020, המספר עמד על 27 מיליון דולר ובינואר 2021 כבר עמד הנתון על כ-38 מיליון דולר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר