“מדינת כל סטלניה”: גיל קופטש ומשה מזרחי מדברים לגליזציה

בפרק מתוך “המערכת”, תכנית הטלוויזיה של מיקי חיימוביץ’, נפגשו השוטר לשעבר ניצב בדימ’ ח”כ משה מזרחי, והבדרן ויו”ר ‘עלה ירוק’ לשעבר גיל קופטש, לשיחה על לגליזציה בישראל. על אף שהראה התנגדות בתחילה, חזר מזרחי על דבריו מבעבר, הביע תמיכה באי הפללת צרכני הקנאביס ואף הבטיח שיפעל לקידום הנושא.

ניצב בדימוס משה מזרחי, מי שהיה בעברו ראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרה ומשמש היום כחבר כנסת מטעם מפלגת ‘העבודה’, כבר הצהיר בעבר לא אחת כי הוא תומך בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל. על אף שמקפיד להכריז כי הוא נגד לגליזציה מלאה של הצמח, עוד באוגוסט 2012 אמר מזרחי כי “אני בעד מדיניות אי הפללה ליברלית של משטרת ישראל והתביעה, אך נגד התרת שימוש בסמים קלים”.

משה מזרחי לגליזציה קנאביס
משה מזרחי: “נגד לגליזציה, בעד אי הפללה”

כעבור שנה, בסוף 2013, הגיע ח”כ מזרחי לדיון “ראש בראש” מול ח”כ משה פייגלין, שם חזר על הסיסמאות המוכרות על הסכנות הקיימות לכאורה בלגליזציה של קנאביס והצהיר שוב כי על אף התנגדותו ללגליזציה, הוא בעד הפסקת הפללת צרכני הקנאביס לשימוש עצמי. “לא צריך לרדוף אחרי משתמשים ביתיים,” אמר.

השבוע התארח מזרחי בפרק “עד הקצה” של תכנית התחקירים של מיקי חיימוביץ’, “המערכת”, בה ניהל דיון בנושא הלגליזציה מול יו”ר מפלגת ‘עלה ירוק’ לשעבר, הבדרן גיל קופטש. גם הפעם התריע מזרחי על הסכנות הטמונות לכאורה בלגליזציה של הצמח בישראל, אך התרצה והודה לבסוף כי הוא עדיין תומך בהפסקת הפללתם של הצרכנים.

“אני הולך לכתוב את עמדתי בעניין זה, באופן פורמלי, לשר לבטחון פנים, לחדד את העניין של אי אכיפה בחצרות פרטיות,” הבטיח מזרחי. “אני חושב שהמשטרה צריכה לגבש מדיניות שהיא קצת תואמת את רוח הזמן, למזער את ההפללה למינימום במקום שאין בה צורך, אבל לגליזציה היא משהו שאולי יקרה עוד 10 שנים. היום, מחר, ספק אם בעיניי זה יעבור.”

צפו:

ניצב בדימוס משה מזרחי הוא לא השוטר-לשעבר היחיד התומך בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל. ניצב בדימ’ אליק רון, לשעבר מפקד הימ”מ ומפקד מחוז ש”י במשטרה, יצא בתחילת השנה (2014) בקריאה להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בישראל ואף האשים את חברות התרופות בשיקולים זרים ובשחיתות. “אין שום הגיון שהמדינה תוציא כל כך הרבה משאבים כדי לרדוף אחר אנשים נורמטיבים, איכותיים, שלא פשעו ולא הרעו לאף אחד ואין סיבה שהוא לא יהיה זמין כמו אקמול לכל חולה,” אמר.

גם ניצב בדימוס אריה עמית, מי שהיה מפקד מרחב דן, ראש אגף מבצעים במשטרה ומפקד מחוז ירושלים, אמר לפני ארבעה חודשים כי הוא תומך בהפסקת רדיפת צרכני הקנאביס ואף ציין כי לדעתו קנאביס הוא דבר נפלא. “המשטרה לא צריכה לבזבז אנרגיות על דברים מהסוג הזה,” אמר עמית. “הסיפור של הוצאת הקנאביס מהחוק בארה”ב ב-1937 היא בכלל לא בגלל הסכנות, אלא בגלל שהקנאביס הוא כל כך טוב שהמלחמה נגדו היא של ענקי התעשייה כי עשו מזה חבלים, עשו מזה ניירות, עשו מזה תרופות.”

ראו גם: 5 סיבות לכך שמשטרת ישראל צריכה לתמוך בלגליזציה
ראו גם: חשיש תמורת קסאם: המלחמה בקנאביס מממנת את החמאס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט