מבקר המדינה: שיא חדש בתלונות נגד היק"ר – 92% מהן מוצדקות

היחידה לקנאביס רפואי שוב עומדת בראש רשימת הגופים נגדם התקבלו מרבית התלונות מהציבור. 92% מהתלונות גם מוצדקות - עלייה נוספת ושיא חדש של אותה היחידה. בראש היחידה עומד יובל לנדשפט שסופג במקביל ביקורת על התנהלותו תוך ניגוד עניינים עסקיים.

פעם שלישית ברציפות בה היחידה לקנאביס רפואי והעומד בראשה יובל לנדשפט שוברים את השיא במספר התלונות נגדם וכן באחוז מהן שמוכרות כתלונות כמוצדקות.

לפי נתונים שחשף הבוקר (ב') משרד מבקר המדינה גם בשנת 2019 נמצאה שוב עלייה במספר התלונות ובמספר התלונות המוצדקות נגד היק"ר.

מתניהו אנגלמן (צילום: יונתן סינדל)
"הנתונים מצביעים על מצוקה אמיתית של חולים למזור רפואי" – מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן (צילום: יונתן סינדל)

מדובר בעלייה נוספת לאחר עליות קודמות במספר התלונות גם בדו"ח מבקר המדינה משנת 2017 ולאחר מכן שוב בדו"ח של שנת 2018.

על פי הנתונים, המטרידים למדי, מדובר בזינוק של כ-600% במספר התלונות שהתקבלו בנציבות תלונות הציבור לגבי התנהלות היק"ר במהלך שנת 2019, שטרם נסתיימה.

על פי הנתונים מדובר בעלייה של עד פי 7 במספר התלונות, מ-74 תלונות בשנת 2017 עד 518 תלונות בשנת 2019. בשנת 2018 נתקבלו 173 תלונות נגד היק"ר כלומר עלייה של של יותר מפי שניים לעומת השנה שקדמה.

הנתון המהותי לא פחות הוא ש-92% מהתלונות שהוגשו נגד היק"ר בשנת 2019 נמצאו מוצדקות. גם במקרה זה מדובר בעלייה ושיא חדש לעומת שנת 2018 אז עמד המספר על 85% תלונות מוצדקות.

במשרדו של מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, מפרטים כי מרבית התלונות נוגעות לחולים ומטופלים שהתלוננו על הקושי לקבל שירות ראוי מיחידית הקנאביס הרפואי.

התלונות נגד היק"ר נוגעות בין השאר לעיכוב ממושך בטיפול בבקשות חדשות לרישיון קנאביס רפואי וכן עיכוב בטיפול בבקשות לחידוש רישיון ובכך לגרימת קטיעת הרצף הטיפולי של החולים.

תלונות רבות נוספות שלא הופיעו בדו"חות קודמים נוגעות למחסור במוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת ומחסור ברופאים מוסמכים המורשים לנפק רישיונות לקנאביס רפואי.

עוד מדווח המבקר על ליקויים בממשק הממוחשב של היק"ר, קשיים בהעברת מסמכים ובקליטתם וכן תקלות במשלוח רישיונות והוראות ניפוק למטופלים לאחר אישור הבקשות והיעדר שקיפות מצד היק"ר.

"אני רואה חשיבות רבה בחיזוק הפן החברתי ובתפקידה של הביקורת להוות פה לקבוצות מוחלשות וראויות לקידום בחברה," פירט מבקר המדינה אנגלמן. "מדובר בנתונים המצביעים על מצוקה אמיתית של חולים למזור רפואי".

באחד המקרים, הנציבות ביררה תלונה של חולה טרשת נפוצה שטען כי בקשתו לקבלת רישיון לקנאביס רפואי  מתעכבת מזה מספר חודשים. בירור הנציבות העלה כי בקשת המתלונן התקבלה במשרדי היק"ר אך לא הוקלדה למערכת הממוחשבת.

במקרה אחר, הנציבות ביררה תלונה בנוגע לאישור הוראת ניפוק קנאביס רפואי לבית מרקחת. המתלונן הלין כי במשך תקופה ממושכת הוראת הניפוק לא התקבלה אצלו למרות שמהמוקד הטלפוני של היק"ר נמסר לו כי אושר לו רישיון.

הנתונים החדשים מנוגדים לטענות שנחשפו רק אתמול במגזין קנאביס במסמך רשמי פנימי של היק"ר בו נטען כי התקשורת מפיצה "פייק ניוז" ושקרים נגד היחידה לקנאביס רפואי שלא בצדק.

טענות אלו מגיעות כמובן לצד שלל ביקורות על התנהלותו של מנהל היק"ר יובל לנדשפט, קשריו השנויים במחלוקת וניגודי העניינים העסקיים עם גורמים בענף הקנאביס אותו הוא עצמו מנהל.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט