מאיפה מגיעים הסמים הנמכרים בדארק נט?

ה’דארק נט’, רשת האינטרנט המחתרתית בה פועל גם “דרך המשי” (Silk Road), היא היום אחד המוקדים הבולטים לסחר בחומרים אסורים. נתונים חדשים מגלים מאילו מדינות מגיעים הסמים הנמכרים בה.

רבות דובר על נצחון הטכנולוגיה על נסיונות האכיפה ועל הקלות בה ניתן להזמין דרך האינטרנט כל סוג סם בו תחפצו, היישר אל תיבת הדואר שלכם. “דרך המשי“, אתר המכירות הבולט ביותר בדארק נט, רוכב על אופנת הסחר האלקטרוני המתפשטת בעולם, והפך במהלך השנים האחרונות למרכז הסחר הבלתי חוקי הגדול בעולם, המוערך בשווי של מיליארדי דולרים ובו ניתן למצוא למעשה כל דבר – החל מסמים בלתי חוקיים כאמור, רכישת תעודת זהות מזוייפת, קניית נשק ואמצעי לחימה, השכרת שירותי ביון ועוד.

אתר vocativ אסף נתונים של אלפי רכישות סמים בדארק נט ובדק מהיכן מגיעים אותם סמים ובאילו מדינות ממוקמים אלו המציעים אותם למכירה.

לאחר איסוף נתונים של כ-7,000 מוצרי קנאביס, אקסטזי, קוקאין ו-LSD המוצעים למכירה ברשת הדארק נט, מצאו החוקרים את רשימת המדינות מהן מגיעים עיקר הסמים הנמכרים בדארק נט (לחצו על הכפתורים לצפייה בנתונים):

על פי הנתונים, ארה”ב עומדת בראש מוקד המכירות של מריחואנה וחשיש, בזמן שמהולנד מגיע הרוב המוחלט של מכירות MDMA. גרמניה גם היא חזקה במכירות הקנאביס ועומדת במקום השני במכירות MDMA.

“חלק מהתוצאות לא צריכות להפתיע אף אחד,” כותבים החוקרים. “לדוגמה, למרות שאקסטזי הוא בלתי חוקי בהולנד, אמסטרדם ידועה מזה שנים כ’בירת האקסטזי של העולם’ ועל כן סביר כי משם יצאו מרבית המכירות של מוצר זה.”

“הנתונים אינם מושלמים,” ציינו עוד. “ראשית, יצאנו מנקודת הנחה שכל מוכר בדארק נט מילא את פרטי מקום המגורים האמיתי שלו, נתון שבלתי אפשרי לוודא. שנית, המספרים מדברים על כמות המוצרים המוצעים למכירה ולא כמות המוצרים שנמכרו בפועל. עם זאת, הקפדנו להסיר מוצרים חופפים בכל קטגוריה.”

“לסיכום,” כתבו, “אם יש דבר אחד שהטבלה הזאת מוכיחה זה שהדור הבא של סוחרי הסמים עבר כבר מזמן לרשת. אתה יכול לנסות לסגור שוק אחד, אבל מיד ייפתחו נוספים כדי למלא את מקומו.”

לפני שנה בדקו חברי הסטארטאפ ‘The Price Geek’, אתר המתמחה בהשוואת מחירי מוצרים מכל רחבי העולם, את מחיריהם של שניים מהמוצרים המבוקשים ביותר באתר “דרך המשי”: קוקאין ומריחואנה. על פי הנתונים מחירה של מריחואנה עומד על בין 11$ דולר לגרם בקנדה ועד ל-22$ דולר לגרם בגרמניה. לשם השוואה, בישראל מחירו של גרם מריחואנה בשוק השחור עולה בין 25$ ל-30$ בממוצע (ראו: נתונים מאתר “דרך המשי” מגלים: איפה הכי זול לקנות מריחואנה?)

בשנה שעברה סגר ה-FBI את אתר “דרך המשי” המקורי ואף עצר את מי שניהל אותו לכאורה. שבועות בודדים לאחר סגירת הרשת החלו להפציע רשתות מחתרתיות אחרות בשמות שונים כמו ‘אגורה’, ‘דרך המשי 2‘, ‘אבולושן’ ועוד.

ראו עוד:
“מה יש בשקית שלי” – בודקים סמים במסיבות טבע
המהפכה השקטה: לגליזציה מסביב לעולם
מדריך עולמי: 25 המדינות בהן הכי שווה לעשן קנאביס
המדינות עם חוקי הקנאביס הקשוחים ביותר בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר