מגלגל...

לראשונה יצוא מסחרי של קנאביס לחו”ל: 22 ק”ג לאנגליה ואוסטרליה

שני משלוחי קנאביס רפואי לשיווק מסחרי בחו"ל נשלחו השבוע לראשונה מישראל. האחד 10 ק"ג של חברת 'שיח' לאוסטרליה, והשני 12 ק"ג של חברת BOL לאנגליה. חברת השילוח הבינלאומי ICL צופה עד מאות ק"ג נוספים שיצאו מישראל בקרוב.

כפי שנחשף במגזין קנאביס בתחילת החודש יצא השבוע לראשונה משלוח מסחרי של קנאביס בייצוא לחו”ל. בסך הכל נשלחו 22 קילוגרם של תפרחות קנאביס, אחד של 12 ק”ג לאנגליה והשני של 10 ק”ג לאוסטרליה. המשלוח לאנגליה הוטס בניהול חברת השילוח ICL והמשלוח לאוסטרליה באמצעות חברת ‘קריטילוג‘ (Critilog). החברות לא פירסמו מה התשלום שנתקבל אצלן עבור משלוחים אלו.

חברת ‘שיח‘ ייצאה באמצעות חברת ‘קריטילוג’ (CritiLog) את 10 הק”ג של תפרחות קנאביס מהזן ‘בלק לייבל‘ (Black Label), מקטגוריית T15/C3, לאוסטרליה לידי חברת ‘קנאטרק’ (Cannatrek). מדובר בכמות שהיא שמינית מהכמות שנחתמה בהסכם בין החברות, 80 ק”ג, שככל הנראה ימשיכו להישלח מדי תקופה. משלוח זה איננו בתקן EU-GMP שלא נדרש באוסטרליה.

חברת BOL ייצאה באמצעות חברת ICL את 12 הקילוגרם של תפרחות קנאביס מזן MVA, מקטגורית T20/C4 העשירה ב-THC, אל אנגליה, אל חברת אסטרל הלת’ (Astral Health). מה שאיפשר את הייצוא הוא שגם השילוח הזה נעשה ללא דרישת תקן EU-GMP מצד הגורם הקולט באנגליה, שלדברי החברה לא כפופה לתקן האירופאי.

ייצוא קנאביס מישראל לחו"ל (צילום: חברת ICL)
מנכ”ל חברת BOL פארמה, כפיר אברהם (מימין), עם בעלי חברת ‘שיח’, שי שריד, בהרמת כוסית לכבוד ייצוא הקנאביס המסחרי הראשון מישראל לחו”ל (צילום: חברת ICL)

יש לציין עם זאת, שבאנגליה מספר מטופלי הקנאביס הוא נמוך יחסית, ועומד על כ-1,000 בלבד. באוסטרליה לעומת זאת מספר המטופלים דומה לזה שבישראל ועומד על קצת פחות מ-70,000 נכון לחודש נובמבר 2020.

בשבועות הקרובים מתכוונת חברת ICL לייצא משלוחי קנאביס נוספים עבור חברות ישראליות, אם כי בעיקר של שמני קנאביס בשלב זה. להערכתם מדובר על כמויות של כמה עשרות קילוגרמים שיישלחו בקרוב, ובסך הכל מאות קילוגרמים עד סוף שנה הבאה.

ייצוא קנאביס מישראל לחו"ל (צילום: חברת ICL)
נציגי החברות המייצאות, BOL ושיח יחד עם אנשי ICL ומנהל היק”ר יובל לנדשפט, באירוע החגיגי שנערך השבוע לכבוד הייצוא המסחרי הראשון (צילום: חברת ICL)

לדברי ארז שוורץ, מנהל תחום פארמה בחברת ICL, “יש גל של משלוחים שיוצאים. השבוע יצאו מישראל שני משלוחים, אחד של שיח ואחד של BOL. שיח הוציאו 10 ק”ג תפרחת לאוסטרליה במסגרת הסכם של 80 ק”ג, ו-BOL הוציאו 12 ק”ג תפרחת לאנגליה. בקרוב יהיו עוד משלוחים, של שמנים, שאמורים לצאת לאוסטרליה”.

עוד הוא הוסיף כי “זה משלוח ראשון מסדרת משלוחים המתוכננים במהלך השנה במסגרת פרוייקט אירופאי שנועד לעמוד את הרגלי הצריכה של משתמשי קנאביס במספר מדינות באירופה כגון אנגליה, גרמניה וצרפת”.

ייצוא קנאביס מישראל לחו"ל (צילום: חברת ICL)
מנהל היק”ר יובל לנדשפט, פיקח על הליך הייצוא הראשון של קנאביס מסחרי מישראל לחו”ל (צילום: חברת ICL)

איך מתמודדים עם העובדה שעל פי תקן EU-GMP יש חובה שכל הליך הייצור יהיה בתקן EU-GMP כדי לייצא לאירופה, בעוד שבישראל שלב ההקרנות למשל, ששומר על רמות עובשים נמוכות מספיק, אינו נעשה במתקן EU-GMP?

“היחידים שדורשים עמידה ברמות נמוכות שדורשות הקרנה כרגע הם הגרמנים,” מסביר שוורץ. “בשאר המדינות באירופה עדיין לא דורשים הקרנה. אבל כן נדרש ייצור נאות בתקן EU-GMP בלי קשר לניקיון והקרנות, למשל ששלב ‘פוסט-הארווסט’ חייב להיות בתקן נדרש, וכרגע יש את זה רק לחברת BOL”.

יובל לנדשפט, טל לביא, ארז שוורץ - יצוא קנאביס לחו"ל (צילום: ICL)
מימין לשמאל: מנהל היק”ר יובל לנדשפט, סגנו ד”ר טל לביא, ומנהל תחום הפארמה בחברת ICL ארז שוורץ (צילום: ICL)

אז זה כמויות קטנות יחסית, אם כך זה לא יגיע לשווי של 4 מיליארד שקל בשנה מייצוא כפי שעלה מדו”ח של היועץ הכלכלי של רה”מ?

“זה יגיע, כן זה יגיע. כרגע היתה רק יריית הפתיחה. יש מספר חברות לא מבוטל, עד כ-10 כאלה, שכבר עובדות על הייצוא. מדובר בסך הכל בשלב זה על כמה עשרות קילוגרמים, אך במהלך השנה הקרובה זה יגיע למאות קילוגרמים”.

האם יש חברות שיכולות לייצא קנאביס לאירופה ללא מתקן פוסט הארווסט עם תקן EU-GMP או ללא הקרנה?

“לא. יש תקינה שנקראת CUMCS שאם חווה עומדת בתקינה הזאת היא יכולה להיכנס לאירופה. אבל אין בישראל חוות קנאביס עם תקן כזה.”

חברת ‘קנדוק‘ הודיעה גם כן השבוע כי בכוונתה לייצא תפרחות קנאביס לחו”ל, לפורטוגל, אך השילוח אמור להתבצע רק במהלך הימים או השבועות הקרובים. מאחר ובפורטוגל כן נדרש תקן EU-GMP, שלא כמו באנגליה ואוסטרליה, לא ברור כיצד תצליח קנדוק “לעקוף” את המדיניות. ככל הנראה השיטה מתבצעת בעזרת שיתוף פעולה עם חברת ‘טילריי’ הקנדית, המנהלת מתקן בפורטוגל והצליחה לקבל אישור לכך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר