טוען...

קנדה: מכירות הקנאביס החוקיות עקפו את המכירות בשוק השחור

ברבעון השלישי של 2020 חצה שווי מכירות הקנאביס החוקיות בקנדה את שווי מכירות הקנאביס בשוק השחור, כך על פי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

על פי נתונים חדשים של הלשכה הקנדית לסטטיסטיקה, מכירות הקנאביס לשימוש פנאי בקנדה בקרב מבוגרים עקפו ברבעון Q3 של שנת 2020 את היקף המסחר הלא חוקי בקנאביס לפי הערכות – לראשונה מאז אושרו חוקי הלגליזציה ונפתחו חנויות קנאביס חוקיות ראשונות בסוף 2018.

באדיבות אתר MJBizdaily, על בסיס נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הקנדית

מבחינת הרשויות מדובר כמובן במגמה שהיא הצלחה, אך עם זאת מציינים מומחים כי ישנם כמה צעדים נוספים בהם יש לנקוט, למשל עדכון גובה המס או הקלה בחוקי הפרסום במרחב הציבורי, וזאת בכדי להעמיד את התעשייה החוקית על קרקע יציבה שתאפשר להתחרות ביתר הצלחה מול השוק השחור הלא מפוקח.

הירידה במחירי הקנאביס החוקי, לצד מגוון ומלאי רחב יותר ועקבי יותר של מוצרים המאפשרים רצף טיפולי, וכמובן גידול במספר החנויות, תרמו כולם להצלחה של השוק החוקי.

על פי הנתונים, מכירות מוצרי הקנאביס בשוק הפנאי (לא כולל קנאביס “רפואי”) ברבעון השלישי של 2020 הסתכמו ב-824 מיליון דולר קנדי ​​(644 מיליון דולר אמריקאי), לעומת שווי מכירות לא חוקיות שנאמד, על פי הערכות כמובן, בכ-754 מיליון דולר באותה התקופה.

ג’ורג’ סמיתרמן, מנכ”ל קבוצת Cannabis Council of Canada, בה חברות חברות הקנאביס הגדולות בקנדה, אמר בראיון לאתר MJBizdaily כי המספרים מעודדים מכיוון שיש עוד מקום לצמיחה. “זה ממחיש את ההצלחה של אחת ממטרות הסדרת השוק – העברת מכירות קנאביס למסגרת חוקית ומפוקחת”.

ברבעון השלישי של שנת 2018, הרבעון המלא האחרון ללא שוק חוקי, המכירות הלא חוקיות עמדו על כ-1.3 מיליארד דולר קנדי וירדו לכ-770 מיליון, כלומר ירידה של 40%.

הנתונים מראים כי שימוש בקנאביס בקרב בני הנוער חלה ירידה חדה של כמעט 50% בצריכה.

סמיתרמן הוסיף כי הצמיחה העקבית של השוק הושגה בסביבה בה גישה לחנויות חוקיות עדיין צריכה להשתפר, ולא כל הצרכנים נמצאים באזורים בהם ישנן חנויות זמינות תמיד.

הוא ייחס חלק מהצלחת הענף החוקי לירידת מחירים לאחרונה, שמתקרבים למחירי השוק השחור שאינו ממוסה כמובן, אך סייג כי “הירידה במחירים נספגה כולה על ידי המגדלים, והם אלה שסופגים את הירידה ברווחים”.

סמיתרמן ציין עוד שראוי שהממשלה תבדוק שוב כיצד נכון לחשב את מס הבלו הפדרלי על השוק, על מנת להביא להמשך ירידה ברכישת קנאביס בשוק השחור ועלייה ברכישת קנאביס חוקי, וזאת כמובן על ידי הוזלת מחירים ופתיחת חנויות נוספות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר