משרד הבריאות לחולה: רוצה קנאביס? קודם משכך הכאבים המסוכן בעולם

ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בעלייה בשימוש בהם, אך משרד הבריאות ממשיך להכריח את החולים לצרוך עוד משככי כאבים נרקוטיים טרם תאושר בקשתם לקנאביס רפואי, למשל את משכך הכאבים המסוכן "פנטניל", החזק פי 100 ממורפין וגורם למגיפת מקרי מוות בכל העולם.

משרד הבריאות דחה השבוע את בקשת הקנאביס הרפואי של חולה, בת 39 ואם ל-3, בנימוק שעליה לנסות מינון גבוה יותר של פנטניל, משכך הכאבים החזק והקטלני ביותר בעולם כיום.

בפוסט שפרסמה החולה בפורום קנאביס בפייסבוק מצורף צילום של תשובת היק”ר לבקשתה עבור קנאביס רפואי.

תשובת המשרד, שהתקבלה רק כעבור חצי שנה מהגשת הבקשה, שוללת אותה בנימוק שהחולה לא ניסתה מינון גבוה יותר של פנטניל לאחר שכבר החלה בטיפול בעזרתו ולא נחלה הצלחה.

התשובה לבקשת הקנאביס הרפואי - מינון הפנטניל אינו גבוה מספיק
התשובה לבקשת הקנאביס הרפואי – מינון הפנטניל אינו גבוה מספיק

בפוסט היא מתארת את תופעות הלוואי הקשות שחוותה במהלך השימוש בפנטניל, גם במינון נמוך, ואת תסמיני הגמילה שחוותה לאחר הפסקת השימוש.

“הפסקתי [את הטיפול בפנטניל] כי לא הייתי תפקודית,” כתבה. “אני מוצאת את עצמי ישנה רוב שעות היום, בלי מוטיבציה, כח או יכולת לעשות כלום, אבל כלום. אפילו שיחה עם הבן הקטן שלי מרגישה לי כבדה מנשוא”.

הפסקת השימוש בפנטניל הייתה כרוכה גם בגמילה קשה: “הגוף שלי סבל שבועיים מתסמיני גמילה קשים, חשבתי שאני משתגעת”, כתבה.

פנטניל
פנטניל – משכך הכאבים המסוכן בעולם

הודעה זו של משרד הבריאות מבוססת על נוהל הטיפול הרשמי בקנאביס רפואי לפיו קנאביס הוא תרופת “קו אחרון” שניתנת אך ורק לאחר מיצוי טיפול תרופתי “רגיל”.

כך למשל אלו הסובלים מכאב כרוני ומעוניינים בטיפול בקנאביס מחוייבים להשתמש במשככי כאבים מסוכנים וממכרים במשך כשנה לפחות – מה שלעתים מוביל להתמכרות קשה אליהם.

פנטניל באופן ספציפי הוא אופיואיד סינתטי שחזק פי 100 ממורפין והוא הסם שהרג הכי הרבה אנשים בארה”ב בשנים האחרונות (כ-30 אלף ב-2017).

יותר משתמשי סמים זונחים את ההרואין ועוברים להשתמש במשככי כאבים דומים לפנטניל, בדרך כלל בעישון או בליעה, גם של מדבקות פנטניל חזקות במיוחד שהסחר בהן בשוק השחור, גם בישראל, נפוץ מאוד.

פנטניל, הסם הקטלני בעולם, למכירה בקבוצת 'סחרגרם' בטלגרם
פנטניל, הסם הקטלני בעולם, למכירה בקבוצת ‘סחרגרם’ בטלגרם

העובדה שמשרד הבריאות מחייב את מי שמבקש קנאביס רפואי “למצות” קודם את הטיפול במשככי כאבים נרקוטיים היא אינה דבר חדש, אך מדובר בדוגמא טיפוסית לתופעה שלאור הנתונים שפורסמו לאחרונה הופכת למדאיגה במיוחד.

כזכור בחודש שעבר חשף מגזין קנאביס את דו”ח ה-OECD החדש הקובע כי ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם המערבי בעלייה בשימוש במשככי כאבים אופיואידים.

בנוסף חשפנו באותו שבוע גם את דו”ח ה-INCB הקובע כי ישראל נמצאת במקום הראשון באסיה ובמקום ה-12 בעולם כולו בשימוש בהם.

לפי נתוני ה-INCB יימכרו בישראל בשנת 2019 כ-19 קילוגרם של פנטניל – חומר חזק עד כדי כך שמינון של 2 מ”ג שלו נחשב קטלני עבור רוב בני האדם.

בסקר מ-2018 שבחן עמדות של רופאי כאב בישראל לגבי קנאביס רפואי, רק 12% מהרופאים ענו כי קנאביס מסוכן יותר מאופיואידים. 43% ענו כי אופיואידים מסוכנים יותר, ו-45% ענו ששניהם מסוכנים באותה מידה.

מדוע אם כן מסרב משרד הבריאות לאשר טיפול ש-88% מהרופאים מסכימים כי הוא בטוח יותר או לכל הפחות לא מסוכן יותר מהטיפול באופיואידים?

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר