למרות איסור מפורש: “כללית” גובה תשלום עבור רישיון קנאביס רפואי

קופת חולים כללית "מצפצפת" על החוק וממשיכה לגבות תשלום ממטופלי קנאביס רפואי למרות הנחיה מפורשת ממשרד הבריאות. קופת חולים מאוחדת לעומתה מספקת את השירות ללא עלות בהתאם להנחיה. ההנחיה ניתנה בעקבות חשיפת מגזין קנאביס על חיוב אגרת השתתפות עצמית בניגוד לחוק

משרד הבריאות הורה לארבע קופות החולים (מאוחדת, כללית, מכבי, לאומית) להפסיק גביית תשלום ממטופלים של אגרת השתתפות עצמית עבור ניפוק רישיונות קנאביס רפואי. ההוראה באה לאחר שבתחקיר של מגזין קנאביס מלפני כשלושה חודשים נחשף כי בניגוד לחוק קופות החולים גבו ממטופלים סכומי כסף גבוהים בסך מאות אלפי שקלים.

בעקבות ההוראה, שנשלחה בשבוע שעבר במכתב רשמי ממשרד הבריאות אל הקופות, הודיעה היום מאוחדת בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי הפסיקה את גביית התשלום כך שהשירות ניתן נכון להיום ללא עלות. לעומתה, קופת חולים כללית מסרה כי היא מסרבת להיענות להוראות החוק וממשיכה לגבות תשלום דרך חברה-בת שלה בשם “מכון מור”. קופות חולים מכבי ולאומית סירבו למסור תגובה לידיעה.

כזכור, בתחקיר שפורסם במגזין במארס השנה נחשף כי הנוהל המיוחד שאושר בועדת הכספים של הכנסת בשנת 2019 והתיר לראשונה לקופות החולים (ולחברות ולרופאים הפועלים מטעמן) לגבות אגרת השתתפות עצמית ממטופלים בסך כ-290 ש”ח בשנה תמורת ניפוק רישיון קנאביס רפואי, כבר פג תוקף בספטמבר 2021. למרות זאת, הקופות המשיכו בגבייה כרגיל.

בעקבות חשיפת הסיפור, אם כי באיחור של כשלושה חודשים, משרד הבריאות שלח כאמור בשבוע שעבר מכתב רשמי למנהלי החשבונות של כל קופות החולים, ובו התרעה כי אסור להן לגבות כל תשלום עבור ניפוק רשיונות קנאביס רפואי עקב תפוגת הנוהל. משרד הבריאות הדגיש במכתב כי הגבייה אסורה גם אם השירות ניתן בעקיפין דרך חברות-בת או כל גורם אחר.

איסור גביה עבור הנפקת רישיונות קנאביס רפואי
איסור גביה עבור הנפקת רישיונות קנאביס רפואי

“תוקף הוראת השעה לגביה עבור הנפקת רישיון לקנאביס רפואי פג ובהתאם לכך הקופה אינה רשאית לגבות השתתפות עצמית עבור תהליך זה, לא באופן ישיר ולא באמצעות חברות-הבת או התקשרויות עם ספקים,” ציינה במכתב דינה צ’רנו, מנהלת תחום גביה באגף לפיקוח ובקרה במשרד הבריאות.

ההדגשה בנוגע לתוקף ההנחיה גם לשירותים הניתנים על ידי הקופות בעקיפין נוגעת למשל לחברה בשם “מכון מור”, שהיא למעשה חברה-בת של קופ”ח כללית, שדרכה הקופה מפעילה שירות זה. כאמור, “כללית” מסרבת להפסיק לחייב את המטופלים באגרה למרות ההנחיה המפורשת ולמרות שהדבר מנוגד לכאורה לחוק.

לסיכום כתבה צ’רנו במכתב כי “לצורך הסדרת הגביה על הקופה להעביר בקשה לעדכון תכנית הגביה ולהמתין לאישורה ע”י שר הבריאות וועדת הכספים”. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי בשלב זה ועדת הכספים לא אישרה שום תכנית גביה ולא צפויה לאשר זאת בקרוב על רקע התפזרות הכנסת והליכה לבחירות. ככל שבדקנו עד כה גם שר הבריאות טרם אישר דבר מה כזה.

המשמעות היא שקופות החולים יכולות לבחור אחת משלוש אפשרויות: או להפסיק את מתן השירות הזה למטופלים – דבר שהן למעשה לא ממש יכולות לעשות לאור התחייבויות שנחתמו במסגרת שת”פים עם חברות בענף, או להמשיך לספקו אך ללא עלות כפי שנדרש מהן על פי חוק וכפי שעושה למשל קופת חולים מאוחדת, או “לצפצף” על החוק ולהמשיך לספק את השירות תמורת תשלום כפי שעושה קופת חולים כללית.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר