טוען...

קופות החולים גבו ממטופלים מאות אלפי שקלים ללא היתר

קופות החולים גובות מזה כחצי שנה תשלומי השתתפות עצמית ממטופלים בסכומים שהגיעו אולי אף עד מיליון ש"ח במצטבר, עבור ניפוק רישיונות קנאביס רפואי. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הן עושות זאת ללא היתר נדרש. משרד הבריאות מאשר את הפרטים. האם תתגבש תביעה ייצוגית? ח"כ השכל מתכוונת לקיים דיון בכנסת: "אין סיבה שהמטופלים יעשירו את הקופות"

קופות החולים כללית, מאוחדת, מכבי ולאומית, כמו גם בתי חולים רבים כמו איכילוב, לניאדו, שיבא תל השומר ועוד, גובים מזה כחצי שנה תשלומי השתתפות עצמית ממבוטחים בעבור שירותי ניפוק רישיונות קנאביס רפואי, בסכומים שהגיעו אולי אף עד קרוב למיליון ש”ח במצטבר, וזאת מבלי שהדבר מותר להם – כך עולה מבדיקת מגזין קנאביס.

גובה התשלום שנגבה מכל מטופל, בין 278 ל-289 ש”ח, נקבע ביולי 2019 בתקנה, עת החליטה ועדת הכספים בכנסת להתיר לראשונה לקופות לגבות תשלום השתתפות עצמית גבוה יחסית בגין שירות זה, לאחר שהן סירבו לספקו במחירי טיפול רגילים בטענה שהדבר לא משתלם עבורן מבחינה כלכלית.

עם זאת, התקנה נקבעה כהוראת שעה זמנית למשך שנתיים בלבד, החל מספטמבר 2019, כלומר היתה בתוקף עד ספטמבר 2021. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי התקנה לא עודכנה מאז כך שבפועל קופות החולים ובתי החולים גובים את תשלומי ההשתתפות העצמית הללו מזה כחצי שנה ללא היתר נדרש ובכך למעשה עוברות לכאורה על החוק.

שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
“לא ייתכן שקופות החולים יגבו כספים בניגוד לחוק” – ח”כ שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

קופות החולים לא חושפות מה סך כל התשלומים שנגבו על ידן עד כה ממטופלי הקנאביס במהלך ששה החודשים שחלפו מאז פקע תוקף ההיתר, אך ניתן להעריך שמדובר בכמה אלפי מטופלים לפחות שמהם נגבו סכומים שככל הנראה הגיעו במצטבר לפחות עד כמה מאות אלפי שקלים כאמור.

באותו דיון מיולי 2019 קבעו בנוסף חברי ועדת הכספים כי על קופות החולים לעדכן את הועדה בסטטוס בנושא זה מדי שנה בשנה, אך מבדיקה עולה שגם הנחיה זו לא מולאה על ידי הקופות כנדרש, שלא עדכנו את הועדה בשנת 2020 וגם לא בשנת 2021, ובכך הפרו חובה נוספת.

לדברי גורם משפטי, גביית תשלומי השתתפות עצמית מאלפי מטופלים ללא היתר עשויה אף להיות עילה לתביעה ייצוגית נגד קופות החולים, בדרישה להשיב תשלומים אלו למטופלים.

ח”כ שרן השכל, יו”ר ועדת הקנאביס הרפואי בכנסת, מסרה בתגובה כי להבנתה מדובר בהפרת חוק לכל דבר וכי בכוונתה לקיים דיון דחוף בנושא.

“אני מודה למגזין קנאביס על החשיפה, יש בכוונתי לקיים דיון דחוף בעניין, לא ייתכן שקופות החולים יגבו כספים בניגוד לחוק. מעבר לכך, השימוש בקנאביס רפואי חוסך עלויות לקופות החולים ולמערכת הבריאות בצורה דרמטית ולכן אין שום סיבה שמטופלי הקנאביס יעשירו את הקופה כאשר הטיפול חוסך להן סכומי עתק”.

בשלב זה, מאחר והקופות אינן מורשות כאמור לגבות סכומי כסף עבור השתתפות עצמית למתן שירות זה, עולה השאלה האם הן ינסו ליזום דיון דחוף בועדת הכספים לפני יציאתה לפגרה בשבוע הבא, כדי לנסות להביא להארכה ואישור רטרואקטיבי של הנוהל שהופר.

אם לא, עולה השאלה האם הקופות ימשיכו לגבות את התשלום כעת על אף שהם יודעות שהן עושות זאת ללא היתר. על פי תגובה שמסרו שתיים מארבע הקופות לידיעה, נראה שאכן בכוונתן להמשיך לגבות את התשלום כרגיל, למרות שכאמור אין בידן היתר מתאים לכך.

מאחר ומשרד הבריאות מתיר ניפוק רישיונות קנאביס רפואי רק ברפואה הציבורית דרך הקופות ובתי החולים ואוסר לחלוטין ניפוק רשיונות במסגרות פרטיות, אם הקופות יעצרו את הפעילות הזאת המשמעות תהיה דרמטית ולמעשה תשיב את המצב כפי שהיה באסדרה הישנה, כך שרק רופאי היק”ר יוכלו לנפק רישיונות ושאר הרופאים יוכלו רק להמליץ ולא לאשר בעצמם.

מספר המטופלים זינק לאחרונה לשיא של כ-110,000 בעלי רישיון ובשנת 2021 נרשמה עלייה חדה גם בקצה הגידול החודשי עם כ-2,500 מטופלים נוספים מדי חודש. אם יעצרו הניפוקים בקופות, סביר שגם קצב הגידול ישוב לקדמותו, כלומר כמה מאות בודדים בחודש, מה שיפגע בתעשייה שגם ככה “מדממת” כשרוב מוחלט מבין החברות בשוק הפסדיות.

משרד הבריאות מאשר בתשובה לפניית מגזין קנאביס את הפרטים, מודה כי מדובר בהפרה מצד הקופות ואף טוען כי התריע על כך בפניהן: “לאחר פקיעת הוראת השעה קופות החולים לא רשאיות לגבות עבור הנפקת הרישיון והמשרד התריע על כך בפניהן,” נמסר. “בימים אלה מתקיימים דיונים בפורומים שונים  על הסדרת מתווה שימוש בקנאביס  המעבר מרשיון למרשם והיבטים נוספים.”

ממאוחדת נמסר: “הנפקת רישיון קנאביס לא נמצאת בסל התרופות. התהליך מתבצע על ידי חברות הבת של קופות החולים, וכיוון שהפעלה של שירות מסוג זה כרוכה בעלויות גבוהות, לא ניתן להנפיק רישיון ללא עלות. במקום להפסיק את השירות בקופה ולהפנות את המטופל להנפקת רשיון במגזר הפרטי, בעלות שגבוהה במאות אחוזים, בחרנו להמשיך לתת שירות למבוטחנו ולהמשיך לגבות את הסכום שנקבע לפי הוראת השעה מיולי 2019, בה נקבע מחיר של 278 ₪ לשנה.”

מכללית נמסר: “מדובר בשירות שאינו כלול בסל הבריאות, עבורו מפעילה מור מערך של רופאים חיצוניים לכללית. השירות זוכה לשביעות רצון גבוהה הוא נגיש מהיר ואיכותי. לגבי הגבייה מור ממשיכה לפעול על פי המתווה המקורי אותו הנחה משרד הבריאות, במידה ויפורסם מתווה אחר, ניערך בהתאם.”

לאומית ומכבי סירבו למסור תגובה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר