למי מפריע האיש שמפיק שמן קנאביס לחולי סרטן?

איזה מסר מנסים המשטרה ומשרד הבריאות להעביר כאשר עוצרים אדם שמפיק שמן עבור חולי סרטן שמקבלים קנאביס ברישיון? הוא לא מרוויח מזה כסף והם מרוויחים מזה תקווה - אז איפה הבעיה? דעה.

ניר יופטרו הידוע בכינויו “המלאך” נעצר בביתו ביום ראשון האחרון, ושוחרר לאחר יומיים למעצר בית. ביום ראשון הקרוב, 7.4, הוא יגיע לבית משפט השלום ראשל”צ לדיון בעניינו.

בפעם הראשונה שהגעתי לניר נכנסתי קצת להלם תרבות. ישבו שם אולי 15 אנשים, כל אחד חולה בסרטן אחר, ודיברו ביניהם שיחה שבאותה מידה יכלה להתקיים בכנס אונקולוגים עם מלא מונחים רפואיים ומילים שלא הבנתי.

תום צור
“איזה מין בן אדם משוגע עובד בעבודה שכזאת, שאתה הטלפון הראשון אחרי ניתוח של אנשים, אחרי שהם נפטרים, כשהם במצבים הכי קשים שלהם?” – תום צור

הם התחילו לשאול אותי למה באתי וכשסיפרתי על המצב הקשה של אבא שלי ז”ל הם ישר נכנסו למוד מלחמה – כל אחד זרק לי עצה אחרת, חלק קשורות לקנאביס ולשמן ריק סימפסון וחלק סתם טיפים של איך להקל עליו ולעשות לו נוח.

רק בדרך חזרה הביתה קלטתי כמה הידע שהיה לאנשים האלה להציע לי היה כל כך יותר רלוונטי מהתוצאות של בדיקות ה-MRI או הטיימר של האונקולוגים לכמה זמן יש לו לחיות.

בפעם השנייה שבאתי לניר להכין את השמן זה לקח באזור ה-4 שעות. זאת הייתה שעת צהריים אז הסלון שלו היה קצת פחות מלא, בערך 10 חולים (עד שהלכתי עברו שם באזור ה-30). הוא מיד התחיל במלאכת השמן תוך שהוא מסביר לי בסבלנות על כל שלב בתהליך.

אז אחת החברות שלו הגישה לו את הטלפון ואמרה לו שאחד מהחולים שעזר להם נפטר, וזאת אשתו על הקו. ניר לקח את השיחה והלך הצידה והחל מנחם את אשתו של המנוח שבכתה מהצד השני והודתה לו.

הוא היה הטלפון הראשון או השני שלה בטח, ואני זוכרת שחשבתי לעצמי בראש שאיזה מין בן אדם משוגע עובד בעבודה שכזאת, שאתה הטלפון הראשון אחרי ניתוח של אנשים, אחרי שהם נפטרים, כשהם במצבים הכי קשים שלהם. וזו גם לא ממש עבודה, כשכל מה שקורה אצלו קורה בהתנדבות מוחלטת.

רבים שמגיעים אליו הם אנשים שהרפואה הקונבנציונאלית ויתרה עליהם, אמרה להם “יש לכם איקס חודשים לחיות, מפסיקים טיפולים”. חלק מהם מצליחים להילחם בזכות השמן וחלק מקבלים עזרה לסיים את החיים בלי כאבים, שזה לא פחות חשוב!

כשאני הייתי שם פגשתי בין היתר בחור חרדי שלומד לבשל את השמן בשביל אשתו החולה, זוג הורים שמבשל את השמן בשביל הילד בן ה-13 שלהם, בחורה צעירה שהרופאים נתנו לה 3 חודשים לחיות והיא מבשלת לעצמה כבר שנתיים.

הכמות ומגוון האנשים שנעזרים בניר רק ממחישה כמה אין באמת מענה אחר לאנשים האלה מבחינת המדינה, כמה ההוספיסים ובתי החולים לא נותנים לאנשים את היכולת לסיים את החיים בלי כאבים ובכבוד, או לחילופין הזדמנות להלחם ולנצח את הסטטיסטיקות. כי זה גם קורה בקרב המטופלים של ניר ואחרים כמוהו.

את סיבותיו אני לא יודעת, אבל את פועלו ראיתי מקרוב. וזה שמשטרת ישראל מתעקשת לעצור את ניר פעם אחר פעם ברמה של הטרדה זה פשוט מקומם. מדובר בבן אדם של נתינה מטורפת, שסביבו נרקמה רשת של אנשים וידע עממי שברגעים מסויימים פשוט שווה את הכל.

איזה מענה חלופי נותנת המדינה למטופלים? איזה מענה יש למשטרה עבור חולים אונקולוגיים? למשרד הבריאות? גם ברמה התדמיתית, אולי דוברות משטרת ישראל תוכל להסביר איפה ההגיון לעצור סמל למאבק של חולים יומיים לפני כניסת חוק הקנסות לתוקף? מה המסר לעם?

“אנחנו מפחיתים את הענישה תעשנו קנאביס חופשי אבל שלא תעזו להשתמש בו לסרטן שלכם” – זה המסר של המדינה?! וכמה מקרי זה שניר נעצר יום לפני שהרפורמה של הקנאביס הרפואי הייתה צריכה להיכנס לתוקף? מה המסר של משרד הבריאות לחולים? אנחנו גם מתעכבים בהסדרה של התרופה שלכם וגם נמנע מכם לקבל אותה בדרכים אחרות?

ניר מואשם אגב בהחזקה של 8 ק”ג של עלים שכבר נסחט מהם כל החומר הפעיל בכדי להפיק את השמן לסרטן, 8 ק”ג של פסולת היא הסיבה שחולים אונקולוגיים גוררים את עצמם לבית משפט השלום בראשל”צ מחר, יום ראשון, כדי להראות לבית המשפט כמה הם צריכים אותו.

אני באמת לא מצליחה להבין את המשטרה והמדינה, שבהעדר מענה אחר כל אחד מהם יכול חלילה למצוא את עצמו יום אחד יושב על הספה של ניר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר