מגלגל...

איך קנאביס עוזר לסובלים מפוסט טראומה והלם קרב?

שינה טובה, רוגע, הורדת רף הדיכאון, הפחתת התקפי זעם ועוד - אלה רק חלק מההשפעות בגינן מעל 8,300 ישראלים הסובלים מהלם קרב ופוסט טראומה מסתייעים בטיפול בקנאביס

יום הזיכרון שחל היום (ד’) הוא יום קשה לכלל הציבור ובעיקר למשפחות השכולות שכן כשמו כן הוא – עמוס בזכרונות הנופלים אותם עם ישראל זוכר ומקדש. הוא יום קשה מאוד גם עבור מי שנשארו בחיים, שנותרו עם צלקת שלא תיעלם אחרי הדברים שראו וחוו בשדות הקרב ושגרמו להם לפוסט טראומה על רקע בטחוני. עבורם גם שאר ימות השנה הם מאבק מתמשך באותם זכרונות טראומתיים. 

השבוע פורסם דו”ח (PDF) של עמותת נט״ל המלווה ומטפלת בנפגעי פוסט טרואמה, לפיו חלה השנה עלייה של 39% בפניות לעזרה במוקד של העמותה מצד לוחמים לשעבר שנטלו חלק במלחמת לבנון הראשונה, וכן עליה של 35% בקרב לוחמי מלחמת יום הכיפורים – שתיהן התרחשו לפני כ-40-50 שנים. מקרב לוחמי מבצע צוק איתן הטרי יותר נרשמה עלייה של לא פחות מ-71% בכמות הפניות.

מתוך כלל האוכלוסייה מוערך כי כ-8% מהישראלים הבוגרים סובלים מההפרעה (לא עקב אירועים בטחוניים בלבד), כאשר 10% נוספים ממי שחוו טראומה, חווים חלק ניכר מהסימפטומים הפוסט טראומטיים גם אם לא הוכרו כסובלים מהבעיה. למעשה מדובר בהפרעה שעלולה להופיע בכל גיל, עקב סיבות מגוונות, וכאמור, כפי שניתן להבין מדו״ח נטל, זה יכול להימשך גם שנים רבות לאחר האירוע הטראומתי.

התסמינים הבולטים: דיכאון, חרדות, רגזנות ובעיות שינה

התסמינים הבולטים מהם סובלים הפוסט-טראומתיים הם סיוטים ופלאשבקים, חוסר בשינה רצופה, דריכות יתר, רגזנות, פסימיות, קשיי ריכוז ומצב רוח ירוד.

ברוב המקרים, המאובחנים בפוסט טראומה, המכונה PTSD או “הפרעת דחק פוסט טראומטית” בשפה המקצועית, יקבלו טיפול קונבנציונלי שיכלול נטילת כדורים פסיכיאטריים. למעשה, אין כיום תרופות מוגדרות להפרעה עצמה ולכן הטיפול תרופתי מתמקד בעיקר בחלק מהסימפטומים – דיכאון וחרדות.

אלא שעבור רבים מאוד מהמטופלים התרופות הללו אינן מסייעות באופן משמעותי מספיק להפחתת הדיכאון והחרדות, הן אינן מסייעות לבעית השינה החמורות שמשפיעות מן הסתם על הסובלים גם לאורך שעות היום, והן כוללות לרוב גם תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות, כאבי ראש, כאבי בטן, חולשה תמידית ועוד.

קנאביס הראה תוצאות דרמטיות בטיפול בתופעות לוואי מפוסט טראומה

בשנת 2010 ערך משרד הבריאות בישראל מחקר חלוץ (פיילוט) ראשון מסוגו בעולם, על האופן בו משפיע הקנאביס הרפואי על הלומי קרב הסובלים מפוסט טראומה. במהלך המחקר ניתנו למשתתפים תפרחות מזן “ארז” ל-40 מטופלי חברת “תיקון עולם”, נכי צה״ל, הלומי קרב, ובהם גם שבויי מלחמות לשעבר שסבלו מפוסט טראומה ממושכת ולא הגיבו לטיפול התרופתי המקובל.

סיכום המחקר העלה תוצאות דרמטיות – אצל כל המשתתפים בניסוי נמצאה הטבה ניכרת בכל מישורי ההפרעה של פוסט טראומה: הקלה בערנות יתר, במחשבות חודרניות ובהתנהגות הימנעותית. המשתתפים הצליחו לישון שינה רצופה, כמות הפלאשבקים ירדה משמעותית עד שכמעט נעלמה, מצב הרוח עלה, הריכוז השתפר ועוד. בנוסף גם לא נרשמה אף תופעת לוואי בולטת.

אלא שעל אף הצלחת ניסוי הפיילוט, רק בחלוף 4 שנים ורק לאחר מאבק ציבורי, תקשורתי ופרלמנטרי, הכניס משרד הבריאות את ה-PTSD לרשימת ההתוויות המאפשרות טיפול בקנאביס רפואי. מממצאים רלוונטיים נוספים נמצאו גם במחקרים אחרים שנערכו בעולם ופורסמו בספרות המקצועית בשנים האחרונות.

עלייה במספר המטופלים בקנאביס רפואי בגין פוסט טראומה

כיום ההתוויה תקפה לכל הסובלים מפוסט טראומה בדרגה בינונית ומעלה, וכן היא חלה גם על הסובלים מפוסט טראומה שאינה על רקע בטחוני למשל עקב תקיפה מינית, תאונת דרכים קשה, אירוע סכנת מוות ממשי, פציעה חמורה ועוד.

כדי לעשות זאת המאובחנים בפוסט טראומה יכולים להגיש בקשה לטיפול בקנאביס רפואי באמצעות הפסיכאטר המטפל, לאחר שהוא מוסיף דיווח פירוט אודות מיצוי או כישלון הטיפול התרופתי הקונבנציונלי.

זן ארז של תיקון עולם
זן “ארז” של תיקון עולם – סייע לסובלים מפוסט טראומה

ההכרה הציבורית ביעילות הרפואית של צמח הקנאביס למגוון מחלות, בהן גם הפוסט טראומה, עלתה משמעותית בשנים האחרונות, וכך גם מספר הפסיכיאטרים שמודעים לרמת יעילות הטיפול בו (בקטגוריות ובזנים מתאימים).

חלק מההשפעות החיוביות של קנאביס על הסובלים מפוסט טראומה מגובים כאמור בנתוני מחקרים קליניים שנערכו למשל על הזן “ארז”, שהראו שהוא סייע ללמעלה מ-87% מהמטופלים בתסמינים העיקריים כמו שיפור שינה, הפחתת התקפי זעם, צמצום תחושת מתח נפשי וחוסר שקט, ול-84% הוריד את רף הדיכאון.

בעוד שבאותו ניסוי לפני 11 שנה השתתפו רק כמה עשרות מטופלים, הגיע מספר המטופלים בקנאביס רפואי עקב פוסט טראומה עד ליותר מ-8,300 כיום. כל אחד מהם היה מוותר כמובן על ההפרעה לו יכול היה, או לפחות היה מוחק לחלוטין את הזיכרון הטראומתי, אבל בעוד שאין יכולת כזו, נראה שהם בוחרים להצליח להתמודד איתה באמצעות הצמח.

הכתבה נכתבה בשיתוף חברת “תיקון עולם קנביט” המטפלת בסובלים מפוסט טראומה בעזרת קנאביס מזה למעלה מעשור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר