טוען...

ליצמן מתעקש: “יצוא קנאביס לחו”ל הוא לא מוסרי”

יצוא קנאביס רפואי מישראל לחו”ל לא יאושר בקרוב – כך על פי הודעתו של שר הבריאות יעקב ליצמן. “זה לא מוסרי ולא ערכי,” קבע. למעשה דבריו אינם חדשים ולפני חודשים בודדים הוא כבר הצהיר כי ייצוא לא יאושר לפחות עד שלא תסתיים הטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה עליה עומלים במשרד הבריאות בימים אלו.

רפורמת הקנאביס החדשה, במסגרתה פורסם הן “הספר הירוק” כמדריך לרופאים כיצד לטפל בקנאביס רפואי והן המסמך המלא של תכנית הארגון מחדש של כל שרשרת הייצור והחלוקה, נמצאת בימים אלו בדיונים במשרדי הממשלה לאחר קבלת הערות הציבור על פרטיה כפי שנחשפו לראשונה במגזין קנאביס.

אחת הנקודות הבולטות במסמך התכנית הרשמית שהוצג לפני כחודשיים היתה ההתעקשות שלא לייצא קנאביס רפואי לחו”ל. בכתבת וידאו שפורסמה בדצמבר 2015 כבר הצהירו גם השר לבטחון פנים גלעד ארדן וגם שר הבריאות ליצמן כי אין בכוונתם לאשר ייצוא שכזה, למרות הדרישה ההולכת וגוברת ממדינות רבות, בינהן גם צ’כיה שנציגיה הגיעו לא אחת לביקור בנסיון לקבל אישור שכזה.

ההתעקשות לאסור יצוא קנאביס לחו”ל נמשכת עוד משנת 2014, כשבסוף שנת 2015 הדגיש השר ארדן כי “ייצוא קנאביס רפואי יוביל לפשיעה חמורה. לצידו התעקש שר הבריאות ליצמן שייצוא קנאביס לחו”ל יוביל להרחבת החוות בישראל שיוביל לדבריו ל”זליגה” של יותר חומר לשוק הפנאי. באופן כללי הטענה הרווחת במשרדי הממשלה היא שבישראל לא מעוניינים להיות “יצואני סמים”.

ליצמן: "אני נגד לגליזציה - לא רוצה שיאכלו קנאביס"
שר הבריאות יעקב ליצמן: “יצוא קנאביס לחו”ל הוא לא מוסרי ולא ערכי”

פנייתם של חקלאים לראש הממשלה נתניהו לא צלחה והבוקר (ד’) חזר שר הבריאות על הדברים שכבר פורסמו ובשיחה עם “ישראל היום” קבע כי לא יאושר ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל וזאת על אף לחצים המופעלים עליו מהמגדלים וממשרד הכלכלה.

“אני מבין שמדובר בלא מעט כסף, אבל כסף זה לא הכל,” אמר. “מה שצריך לעשות בשביל החולים נעשה ונספק להם, אבל לא צריך לייצא. זה לא מוסרי ולא ערכי.”

על פי הערכות מומחים יצוא קנאביס רפואי עשוי להיות שווה יותר אפילו ממתווה הגז ויציל את החקלאים בערבה מקריסה, יוביל לפתיחת 3,000 מקומות עבודה חדשים ויכניס למדינה 200 מיליון ש”ח ממיסוי.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר