ליצמן משנה דעתו: מתנגד ליצוא קנאביס רפואי לחו”ל

שעה קלה לפני התכנסות ועדת הסמים לדיון בנושא העיכוב ביצוא קנאביס רפואי לחו”ל, ובזמן שמאות חקלאים ויזמים רועדים מפני ביטול מסתמן של מה שאמור היה לאפשר להם כניסה לענף, סגן שר הבריאות ליצמן מודיע על התנגדותו ליצוא.

גובר החשש לביטול היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל ובהתאם להקפאת רפורמת הקנאביס הרפואי כולה, לאחר הודעת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הבוקר (ב’) על התנגדותו ליצוא.

כזכור בשבוע שעבר הקפיא רה”מ בנימין נתניהו את התכנית לייצוא קנאביס רפואי מישראל לחו”ל, מסיבות שטרם הובהרו לגמרי – למרות תמיכת כלל משרדי הממשלה.

יש המעריכים שמדובר בלחץ מצד טראמפ, יש מי שמאמין ששלדון אדלסון – המתנגד הגדול ביותר בעולם לקנאביס רפואי – הוא האחראי, ויש שעדיין חושבים שמדובר בויכוח פוליטי-תקציבי בין משרד הבט”פ וגלעד ארדן לבין משרד האוצר.

לאחר שהתנגד בעבר ליצוא בטענה “כי זה לא מוסרי” חזר בו לפני מספר חודשים סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והודיע על תמיכתו – שאפשרה את קידום הרפורמה.

אך הבוקר בראיון לגלי צה”ל, שעה קלה לפני דיון בנושא זה בועדת הסמים של הכנסת, משנה שוב ליצמן את דעתו וקובע כי הוא מתנגד לייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – בעקבות התנגדותו של רה”מ נתניהו.

“קנאביס הוא סם ככל הסמים, הציבור טועה,” אמר. “בושה שישראל מייצאת קנאביס רפואי. עם כל הכבוד אף אחד לא אוהב לייצא סם ואמרתי את זה בבירור גם בישיבה בשבוע שעבר.”

“שר האוצר טען לעומתי שזה הפסד של המון כסף, ככה הם אומרים, אבל חלק גדול משרי הבריאות שהיו כאן בארץ מחו”ל דיברו איתי על קנאביס באופן חיובי. לצערי אחוז המשתמשים בארץ הוא הכי גבוה.”

“הסכמתי ליצוא בשני תנאים – שיגדילו כח אדם על פיקוח ושנית שחלק מהתקציבים ילכו למשרד הבריאות כדי לשפר את מערכת הבריאות,” הוסיף. “בגלל זה הסכמתי, אבל עכשיו כשראש הממשלה מתנגד…”

הודעה זו באה רק ימים בודדים לאחר ולמרות שבסוף השבוע הבטיחו שרי הבית היהודי אורי אריאל ואיילת שקד כי ביום ראשון הקרוב (18.2) יערך דיון נוסף בנושא יצוא בלשכת רה”מ.

נראה כי אם ליצמן יעמוד על התנגדותו, לצד המשך התנגדות הבט”פ, לא יאושר היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – מה שיבלום לגמרי את רפורמת הקנאביס הרפואי.

חדשות