ליל הבאנגים הגדול: אלפים חגגו לגליזציה בירושלים

אלימות קשה מצד המשטרה לא הצליחה לעצור את הפגנת הלגליזציה הגדולה ביותר שנראתה בישראל. על אף עשרות העצורים ולמרות תנאי הפתיחה הקשים, אלפי מפגינים הגיעו לירושלים, מילאו את הצומת הסמוכה לגן הורדים ואת גן סאקר, וציינו את יום המריחואנה הבינלאומי בעישון קנאביס חופשי.

כ-3,000 מפגינים הגיעו הלילה מכל רחבי הארץ לאזור גן הורדים (פארק וואהל) בירושלים, הסמוך לכנסת ישראל, בכדי לציין את יום המריחואנה הבינלאומי באירוע “ליל הבאנגים הגדול” במחאה על חוקי האיסור על קנאביס ותוצריו. על אף שבאתרי החדשות הגדולים דווח על 400 מפגינים ועל עשרה עצורים בלבד, בפועל הגיעו למקום אלפי מפגינים כשקרוב למאה מתוכם נעצרו.

אלפי מפגיני לגליזציה בירושלים
חוגגים לגליזציה בירושלים (תמונה: הילה עוז)

המשטרה, שחסמה את כל הכניסות לגן הורדים בהתאם להוראת בית המשפט, גרמה למפגינים למלא את הצומת הסמוכה ל’סינמה סיטי’ ולחסום את הכבישים לכל הכיוונים. מאות שוטרים וחיילי מג”ב לא הצליחו לעצור את פרץ הזעם של תומכי הלגליזציה ששרו, רקדו וקראו להפסקת המלחמה במעשנים.

מחלקים פרחים לשוטרים
מחלקים פרחים לשוטרים (צילום: אוליבייה פיטוסי, ‘הארץ’)

המפגינים הציפו שני מוקדים נפרדים במשך למעלה מ-6 שעות: מוקד אחד בצומת הכניסה לגן הורדים – שם התנהל קרב של ממש בין כוחות הבטחון בגיבוי סוסים לבין כ-1,500 מפגינים – והשני בדשא של גן סאקר הסמוך לגן הורדים, בו התקיים פיקניק לגליזציה של ממש, במהלכו נראו מאות ג’וינטים ובאנגים דולקים בכל פינה, וריח קנאביס מילא את האוויר.

מעשנים באנגים בגן סאקר:

במהלך ההפגנה עצרה המשטרה באלימות רבה קרוב ל-100 מפגינים, בגין הפרת סדר ציבורי, הפרעה לשוטרים והחזקת סמים. עשרות בלשים סמויים וחיילי מג”ב נאבקו שעות ארוכות במפגינים הזועמים, בין השאר בעזרת סוסים שרמסו ופצעו רבים, ורק בשעה 5:00 בבוקר התרוקנה הצומת שנחסמה. באותה עת שהו כאמור בגן סאקר הסמוך מאות תומכים שעישנו קנאביס באופן חופשי לחלוטין ללא כל הפרעה.

סוסים רומסים מפגינים
סוסים רומסים מפגינים

צפו בחגיגות בצומת ובאלימות במהלך המעצרים:

צפו באלימות השוטרים:

למעשה, מה שהיה יכול להיות התכנסות שלווה ומרעננת של אלפי תומכים על הדשא בפארק וואהל, הפך כפי הצפוי לאירוע אלים במהלכו נחסמו כבישים ונעצרו ונפצעו עשרות מפגינים – כל זאת בגלל שהמשטרה התעקשה למנוע את הכניסה לגן הורדים.

תחילת האירוע - חוסמים את הצומת
תחילת האירוע – חוסמים את הצומת

עמוס סילבר, יוזם האירוע, זומן עוד לפני תחילת האירוע לתחנת המשטרה בכדי למנוע ממנו להשתתף באירוע, וגדי וילצ’רסקי הגיע לקראת השעה 1:00 והופתע מקבלת פנים חמה במיוחד של הקהל הנלהב. המפורסמים שיצאו לאחרונה מהארון הירוק לא נראו בשטח.

גדי וילצ’רסקי הגיע לאירוע וסחף את הקהל:

שחף, הזוכה בתחרות התחפושות לפורים, נעצר אף הוא:

קפטן קנאביס בתחנת המשטרה
שחף בתחפושת “קפטן קנאביס” – בתחנת המשטרה לאחר שנעצר

שחף מתראיין ל-ynet, שעות לפני שנעצר:

במקביל אלפי צופים ראו את ההתרחשויות בשידור חי, שהועבר כאן באתר המגזין. ניתן לצפות בכל הקטעים גם עתה, כאן וכאן.

בחודש הבא (22.5) תיערך הפגנת לגליזציה נוספת בכיכר רבין בתל אביב. ראו כאן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט