לגליזציה של קנאביס – שווה יותר ממיליארד ש”ח בשנה

לגליזציה של קנאביס ותוצריו יכולה להביא לפריחה כלכלית אמיתית – הכנסות המדינה ממכירת קנאביס לשימוש להנאה בלבד יכולות להגיע עד למיליארד ש”ח בשנה.

*** עדכון: מחקר שפורסם בחודש אוקטובר 2013 מצא כי אכן לגליזציה של קנאביס שווה למעלה ממיליארד וחצי ש”ח בשנה. ראו כאן.

כמה כסף שווה לגליזציה של קנאביס?

הערכות שנעשו לפני ההצבעה על לגליזציה בוושינגטון וקולורדו ב-6 בנובמבר השנה ומשקללות נתונים שנאספו ע”י המשטרה הפדרלית וחישוב מחירי הקנאביס בבתי מרקחת לאספקת קנאביס רפואי, מצאו כי תעשיית הקנאביס החוקי שווה יותר ממיליארד דולר בשנה בוושינגטון לבדה.

נתון זה דומה גם לזה שפורסם ע”י ג’ון גטמן, חוקר בתחום הקנאביס, שבשנת 2006 פירסם דוח המפרט נתונים שנאספו במשך יותר מ-5 שנים ומציגים עובדה מעניינת – תעשיית הקנאביס הינה בעלת פוטנציאל כלכלי אדיר וניצול נכון שלה יכול לשים את הקנאביס, קצת מאחורי תעשיית התפוחים ולפני תעשיית החלב והחיטה, כתעשיית החקלאות השנייה בגודלה.

“ארגון עסקי הקנאביס הרפואי” בארה”ב (“The Medical Marijuana Business Daily“) פירסם מחקר שמציג תמונה אופטימית במיוחד – על פי המחקר, תעשיית הקנאביס בארה”ב הינה בעלת פוטנציאל כלכלי של מעל ל-46$ מיליארד דולר בשנה.

כדי לשים את הנתונים בפרופורציה, נספר כי תעשיית האלכוהול החוקי בארה”ב מוערכת במעל 120$ מיליארד דולר בשנה ותעשיית הקנאביס הרפואי מוערכת בכמעט 2$ מיליארד בשנה.

ומה בישראל?

כמה כסף ייכנס לקופת המדינה במקרה של לגליזציה של קנאביס ותוצריו? בואו ננסה לחשב:

ההערכות מדברות על מינימום של 300,000 צרכני קנאביס בישראל. רובם מוציאים כ-400 ש”ח בחודש בממוצע על חשיש ו/או מריחואנה.

בחישוב פשוט נמצא כי צרכן קנאביס ממוצע מוציא כ-3,600 ש”ח בכל שנה על התחביב הבלתי חוקי הזה. כלל המשתמשים מוציאים 3,600 כפול 300,000 שזה יוצא 1,080,000,000 ש”ח. כן כן – יותר ממיליארד ש”ח בכל שנה.

אז כמה המדינה יכולה להרוויח מזה?

מע”מ היום עומד על 16%. שישה עשר אחוז ממיליארד ש”ח יוצא בערך 160,000,000 (מאה ושישים מליון ש”ח) – הרבה כסף.

בנוסף ישנו מס הכנסה שכידוע משולם רק עבור רווחים; כלומר סכום של בערך 100,000,000 (מאה מליון ש”ח). בינתיים הגענו ל-260,000,000 ש”ח.

בגלל שזה יהיה חוקי, ייפתחו מקומות עבודה לא מעטים בארץ. בואו נגיד שהעניין יעסיק בערך 1,000 אנשים (ברור שיותר, אבל עדיף לעגל כלפי מטה). אלף אנשים שלא דורשים אבטלה זה סכום של 4,000 כפול 1,000 שזה יוצא 4,000,000 ש”ח לחודש. עכשיו נכפיל את זה ב-12 חודשים, קיבלנו 48,000,000 ש”ח.

אם נוסיף את זה לסכום שכבר יש למדינה ביד – מדובר ביותר משלוש-מאות מליון ש”ח כל שנה! (300,000,000 ש”ח)

אתם תופסים את הסכום?

ועדיין לא דיברנו על מליוני השקלים שמבוזבזים היום על אכיפת החוק – כמה כסף עולים בתי המשפט, השוטרים, בתי הסוהר. כמה תיקים יורדו מטיפול השופטים, כמה תיקי פשע ייפתרו ויימנעו בגלל שהשוטרים יעשו את עבודתם בלי לבזבז את הסמן והמשאבים על רדיפת אזרחים נורמטיביים.

לפי הפרסומים מדובר במאות מליוני שקלים שייצטרפו למיליונים שכבר ראינו ולכן ניתן להניח שמדובר בתעשייה שתניב קרוב למיליארד ש”ח בשנה שייכנסו לקופת המדינה.

כמה דירות יכולה המדינה לבנות עם הסכום הזה, ולשכן זוגות צעירים בשכירות מינימאלית? כמה מחשבים ניתן לקנות לכיתות בבתי הספר. כמה פגזים של כיפת ברזל אפשר לקנות כדי לשמור על הילדים שלנו?

ואתם יודעים מה הבעיה הגדולה מכולן? – כיום, את מיליוני השקלים האלו מקבל חיזבאללה! בשנת 2006 שלח הארגון כ-1200 טילי גראד לכיוון יישובי הצפון – טילים שאנחנו קנינו בכספינו. וזה עלה לנו רק 12,000,000 ש”ח…

תודה לשי דביר על העזרה בהכנת הכתבה.

ראו עוד: 9 טיעונים בעד לגליזציה של סמים.
ראו עוד: 8 סיבות רפואיות ללגליזציה של קנאביס

ארגוני טרור מרוויחים כסף בגלל שקנאביס לא חוקי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר