“לא ברור את מי הוא משרת”: דרישה לעצור את חוק הקנאביס הרפואי

הסתדרות הרוקחים שיגרה הבוקר (ו') מכתב דחוף אל שרי הבריאות והמשפטים בו הם דורשים לבטל את ההצבעה הקבועה ליום א' הקרוב בועדת השרים, בה צפויים השרים לאשר את התנעת החקיקה לשינוי מודל ענף הקנאביס הרפואי. עיקר הביקורת נוגע לסעיף שעשוי לייתר את פעילות בתי המרקחת בענף. "לא ברור את מי החוק הזה משרת," כתבו

במכתב ששלח אל שר הבריאות ניצן הורוביץ ואל שר המשפטים גדעון סער דורש מנכ”ל הסתדרות הרוקחים אמיר ניצן, בשם בתי המרקחת הפרטיים, למשוך או לדחות את ההצבעה הצפויה ביום א’ הקרוב בועדת השרים לענייני חקיקה על אישור הצעת החוק שתשנה את מודל ענף הקנאביס הרפואי.

הטענה המרכזית שהרוקחים מציגים במכתבם נוגעת בעיקר לסעיף ספציפי בהצעת החוק לפיו ניפוק מוצרי קנאביס רפואי “יעשה בידי רוקח בכל מתחם אשר הורשה לכך ברישיון”, זאת בשונה מהמודל הנוכחי הקובע כי מותר לנפק מוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת בלבד.

כלל לא בטוח שמשרד הבריאות אכן יאפשר דבר שכזה, אך הרוקחים חוששים שבמידה וכן, הדבר יאפשר שיווק ישיר מהיצרן לצרכן – דבר שיצמצם את הצורך בהם – או לכל הפחות יוביל לתחרות לא הוגנת מול חנויות “רגילות” שיוקמו ברחבי הארץ ושלא יהיו כפופות לרגולציה הקפדנית ולהוצאות שנדרשות מבית מרקחת.

על נוסח הצעת החוק (PDF) הם אומרים כי “מדובר בנוסח נרחב המשנה באופן משמעותי את מצב ההסדרה ביחס לקנאביס רפואי מהמצב היום, ניסוח החוק מבולבל, אינו קוהרנטי ואף אינו נשען על המצב החוקי הקיים”.

אמיר ניצן, מנכ"ל הסתדרות הרוקחים (צילום מסך: פייסבוק)
אמיר ניצן, מנכ”ל הסתדרות הרוקחים (צילום מסך: פייסבוק)

לדברי ניצן, “כל הניסיון שנלמד במהלך למעלה משנתיים וחצי מאז הופעלה רפורמת הקנאביס הרפואי, אינו בא לידי ביטוי בהצעת החוק, דברי ההסבר להצעת החוק מתארים מצב שחלף מן העולם, תוך שהם מתעלמים מסוגיות מרכזיות העומדות ותלויות וטרם הובאו לידי פתרון”.

כאמור, הסוגיה המרכזית מבחינתם היא הסעיף שעשוי לאפשר ניפוק מוצרי קנאביס רפואי “בכל מתחם”. לדברי הרוקחים “אין תקדים למצב בו תכשיר הנמכר על פי מרשם מנופק שלא בבית מרקחת”.

עוד הם מסבירים במכתב כי “המעבר לניפוק קנאביס בבתי מרקחת באופן מסודר נחל הצלחה ולראייה למעלה מ-100 אלף מטופלים מצביעים ברגליים”, וכן כי “לא קיימת כל הצדקה רפואית או צורך בריאותי במהלך”.

“אין כל מחסור במוצרים, מגוון המוצרים גדול מאוד והולך וגדל, מחירי הקנאביס הרפואי, עבור מעל ל-90% מהמטופלים סבירים בהחלט על פי כל קנה מידה, ובכל מקרה הצעת החוק אינה עוסקת כלל בהסדרת מחירי המוצרים”.

הרוקחים קובעים עוד כי “העתירה לבג”צ המוזכרת בדברי ההסבר של הצעת החוק, הולכת וגוועת והעומדים מאחוריה הם קומץ זעום ולא משקף מתוך למעלה מ-100 אלף מטופלי הקנאביס הרפואי הנהנים ממגוון רחב מאוד של מוצרים, באיכות טובה, המנופקים על ידי רוקחים שהוכשרו לכך”.

“למעט העברה של רווחים כספיים לגורמים בעלי אינטרס, על מה ולמה יש צורך בשינוי המצב הנוכחי?” כתבו. “מה יעלה על השקעה של מיליוני שקלים שנעשתה על ידי בעלי בתי מרקחת פרטיים בכל רחבי הארץ?”

“הרפורמה, מחודש אפריל 2019, עוד לא השלימה את מהלכה, עוד לא התייצבה, עוד לא נלמדה, וכבר נעשית רפורמה נוספת, ללא כל צורך או הסבר, על בסיס מצג שלא ברור את מי הוא משרת, והכל, תוך פגיעה קשה בבתי מרקחת,” הוסיפו.

לסיכום הם דורשים כאמור מהורוביץ וסער למשוך או לדחות את הצעת החוק: “אנו מבקשים לעצור את המעשה הפסול, לבחון את הדברים באופן סדור ביחד עם הגורמים העוסקים בתחום, ובכל מקרה לא לאפשר לפגוע באופן קשה כל כך וחסר כל הצדקה במאות בתי המרקחת המנפקים קנאביס רפואי למטופליהם”.

טענות דומות ואף תקיפות יותר מצד הרוקחים עלו גם כלפי הממשלה הקודמת, אז ניסה סגן שר הבריאות לשעבר ח”כ יואב קיש שהיה אמון על התחום לקדם שורת יוזמות לתיקונים בענף, אך לא הספיק ליישמן. בממשלה הנוכחית שר הבריאות ניצן הורוביץ לא מינה אחראי לתחום זה, ועד כה מתעלם בהפגנתיות מהנושא, גם ממטופלים שמפגינים מול ביתו מזה כ-3 חודשים.

דבר הצעת החוק החדשה ונוסחה נחשפו לראשונה במגזין קנאביס כבר לפני כחודשיים, ואתמול נודע שהיא תעלה להצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה ביום א’. חברי הועדה צפויים לאשר את ההצעה, מה שיוביל להליך חקיקה שגם הוא לא צפוי להיתקל בהתנגדות רבה מדי בכנסת ולכן עשוי להיות מושלם בהצלחה די במהרה, אם לא תהיינה הפתעות.

נוסח הצעת החוק החדשה כולל כמובן סעיפים רבים נוספים שמשנים את מודל האסדרה, בין השאר קביעת 3 קטגוריות מוצרים (T1, T2, T3) במקום כ-12 כיום, ביטול הצורך במפעלי קנאביס רפואי ומתן אפשרות לאריזת תפרחות במתחמי הגידול, איסור על תיווך למכירה, הגבלות על “המצאת” זנים חדשים ועוד.

מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל מסרה למגזין קנאביס כי סעיפים בהצעה צפויים עוד להשתנות או לפחות להתעדכן. זה יקרה בודאי במהלך דיונים בועדה בכנסת, ככל הנראה ועדת הבריאות, שיתקיימו מיד לאחר אישור הצעת החוק בקריאה טרומית בכנסת, ושוב לאחר אישורה בקריאה ראשונה. דיונים אלה צפויים להיות סוערים וישודרו בשידורים חיים כאן במגזין קנאביס.

מח”כ שרן השכל נמסר: “מדובר בהצעת חוק אשר נועדה להסדיר לראשונה חקיקה בתחום רפואי, חקלאי ומסחרי שעד כה התמודדו עימו בנהלים ותקנות בלבד, באופן אשר פגע מהותית הן בטיפול הרפואי, והן בשמירת זכויותיהם החוקיות של עשרות אלפי חולים קשים במדינת ישראל – שכל חטאם הוא שחלו במחלה שמצריכה טיפול בקנאביס. המצב הנוכחי בו תרופה חודשית של קנאביס עלתה מסכום של 370 שקלים לסכום של לפעמים מעל 3,000 שקלים הוא מצב אבסורדי וישנם אנשים בתעשייה המרוויחים מזה הון עתק. אין לי ספק שכאשר נוריד את המחירים לחולים, אלו שנמצאים במצב הקשה ביותר ואין להם סכומי עתק לשלם על תרופות, יהיו הרבה אנשים שיפסידו כלכלית, אך בסופו של דבר אי אפשר להתעשר על גב סבלם ומחלתם של אחרים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר