מגלגל...

משטרה שעסוקה ברדיפת צרכני קנאביס תיכשל מול פשיעה אמיתית

חץ לסופ"ש: משטרת ישראל היא משטרה שעוסקת בעיקר בפעולות שאינן מתפקידה ומעסיקה את השוטרים במשימות לא ראויות ולכן שוטריה לא מאומנים מספיק כך שכאשר היא נדרשת לבצע את תפקידה - היא נכשלת. דעה

בתקופת המבצע בעזה שהסתיימה הלילה (בינתיים), משטרת ישראל נדרשה להשקיע את כל משאביה, ובפרט את כח האדם, למילוי תפקידה: לשמור על הציבור ועל רכושו מפני אלימות, ביזה, ניצול והרס חיי הפנאי והמסחר.

לשם כך המשטרה נאלצה לזנוח את תפקידה הנוסף כ”הורסת שמחות” והפסיקה בתקופה זו כמעט לגמרי את אכיפת חוקי הסמים בכלל והקנאביס בפרט ואת סגירת האירועים שאין בהם כל סיכון בטיחותי וזאת מטעמי צדקנות ומוסר. 

ומה התגלה? שני דברים עיקריים: אחד – שכאשר המשטרה פונה לבצע את התפקיד לשמו הוקמה – היא נכשלת. ושתיים – שלא קרה שום דבר נורא מזה שלא נאכפו עבירות קנאביס ומסיבות טבע.

המשטרה התרגלה לעצור אנשים טובים, מול הרעים היא חסרת אונים

מה שהתגלה הוא שהשוטרים יוצאים אל פרעות הרחוב ללא ציוד מתאים וביוהרה נוראית. המשטרה התרגלה לעצור אנשים טובים, צרכני קנאביס שבקושי מעיזים להביע מחאה מילולית, וכאשר היא מגיעה לאנשים “רעים” באמת – היא פשוט לא יודעת לתפקד או גרוע מכך – חסרת אונים לחלוטין.

מערכת אכיפת החוק, ובראשה המשטרה, היא בריון בשירות הציבור ובעיקרון למען הציבור. זה לא דבר רע, להפך – אם אנחנו רוצים מדינה טובה עלינו לשמור על הסדר והניקיון גם באמצעות אלימות מאורגנת ששומרת על החוק. מי שלא מבין “בטוב” צריך לדעת שיש בסוף הדרך שוטר עם אלה שיכה בו.

אבל, כאשר שולחים את ארגון האלימות המאורגנת הזה נגד צרכני קנאביס למשל, או נגד מי שחוגג ביערות ושאר מיני תפקידים שמהותם היא עבודת פקחות ברמה נמוכה, הוא מאבד את הלגיטימציה אבל בעיקר את היכולת להתמודד מול פשיעה אמיתית.

משטרת ישראל
משטרה חסרת אונים (צילום: חוזה הרננדז)

אז, כאשר כמה מאות צועדים ברחובות ומטילים אימה, המשטרה לא יודעת לעשות את התפקיד הכי בסיסי שלה: לאסוף 50 בריונים במדים ועוד 10 צלפים, לצייד אותם באלות ורובים, וללכת לשבור ידיים ורגליים לפורעים. 

חשוב להדגיש – הפרעות בלוד, בעכו ובבת ים הם אירועים קטנים מאוד. לא מדובר בהפגנות ענק של אלפים או עשרות אלפים. לא בטוח שהיו שם אפילו 200 איש. 50 שוטרים מאומנים היטב עוצרים את הפרעות האלה בשעה וחצי גג. 

כשהמשטרה חסרת אונים העבריינים הם המרוויחים

גם לכוחות השוק יש משקל, הרי ככל שההיצע של הקנאביס קטן יותר כך המחיר שלו עולה וכך יותר כדאי ומשתלם להפר את החוק. כאשר שולחים את המשטרה להילחם נגד הרצון הציבורי, לדוגמא לחסום שוק למוצר ש-27% מהאוכלוסיה רוצים בו, התוצאה היא שנוצר אינטרס עצום להפר את החוק ולהשחית את המשטרה.

המשטרה מצליחה אולי להרתיע את החלשים, הצרכנים הפרטיים, אבל את הסוחרים הבריונים והעבריינים זה לא מטריד ודווקא הם אלה שמרוויחים, לא מורתעים ולעתים הם אף אלה שמרתיעים את המשטרה.

העבריינים הם אלה שמתעשרים והורסים את סביבת המחיה שלהם, כמו שקרה במגזר הערבי, או אלה שמצליחים להכניס למשטרה חפרפרות ולהשחית את המשטרה מבפנים באמצעות שוחד בדרכים מגוונות, כי יש אינטרס ויש יכולת.

עוד בשנות ה-80 הוכח במחקרים שאין שום תועלת בסיורים המשטרתיים. שוטרים ושוטרות לא צריכים לבזבז זמן ודלק בנסיעה מיותרת במשך 8 שעות בניידות, וחוזר חלילה.

עדיף לכולנו שילכו לחדר כושר, ילמדו קרב מגע, שיטות לשינוי דפוסי התנהגות קהילתיים מהעולם, גישור, שכנוע ופסיכולוגיה. עדיף שעתיים של שוטר מאומן ומיומן מאשר שמונה שעות של מנוונים רפי שרירים ושכל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר