מגלגל...

כך ‘הרשות למלחמה בסמים’ המציאה את ‘סמי הפיצוציות’

נציגי הרשות למלחמה בסמים מסרבים להודות שהתפשטות השימוש ב”נייס גאי” ודומיו נובעת מהמלחמה הנמשכת בצרכני הקנאביס. אבל העובדה היא שמקבילתה האמריקאית, NIDA, היא זו שמימנה וקידמה את המצאת החומר המסוכן.

מאת: אורי מרנץ

הסיפור הזה התרחש בשנות השמונים, בארה”ב של ממשל רייגן. אבל כדי להבין את השתלשלות האירועים, צריך להתחיל 20 שנה קודם, ולקפוץ במנהרת הזמן למעבדות של מכון ויצמן ברחובות.

בשנת 1964 חוקר ישראלי צעיר בשם רפאל משולם מגלה ומבודד חומר בשם טטרה-הידרו-קנבינול, החומר הפעיל המרכזי בצמח הקנאביס, שידוע יותר בשם THC. התגלית של משולם הניעה עשרות חוקרים אחרים לחקור את צמח הקנאביס ומרכיביו הפעילים – הקנבינואידים.

רפאל משולם המשיך לעמוד בחזית המחקר בקנאביס. לקראת שנות השמונים של המאה הקודמת, כשהוא כבר פרופ’ במחלקה לפרמקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, גילה משולם תגלית דרמטית נוספת. משולם מצא שיש במוח האנושי קולטנים שמטרתם היחידה היא לשפעל קנבינואידים.

במשך תקופה ארוכה היה משולם ער לתועלות התרפויטיות של הקנאביס, ואף ערך מספר גדול של ניסויים קליניים מוצלחים – עכשיו הוא החזיק בידיו את המפתח למנגנון ההפעלה של הקנבינואידים בגוף האדם, שקיבלה את השם ‘המערכת האנדוקנבינואידית‘ (ECS).

חברות תרופות בכל העולם זיהו את הפוטנציאל הרפואי של המערכת ונעשו מספר ניסיונות לפתח תרופות מבוססות קנאביס. משולם עצמו אף עמד בראש צוות שעבד על פיתוח תרופה לטרשת נפוצה על בסיס THC.

אבל בארה”ב הסתכלו על החגיגה הזו בעין עקומה. הממשל השמרני של הנשיא דאז רונלד רייגן, העמיד את המלחמה בסמים בראש סדר היום. אצל הגברת הראשונה ננסי רייגן זו היתה ממש אובססיה. ננסי רייגן היתה מי שהגתה את הקמפיין: Just say no (“פשוט אמרו לא”) ששטף את העולם.

קנאביס היה NO גדול. היה צריך לרבע את המעגל ולמצוא פיתרון שיצליח ליישב בין צרכי המחקר לפחד השלטונות מקנאביס. משהו שיאפשר לחוקרים ללכת עם ולהרגיש בלי. אולי אפשר לייצר קנבינואידים בלי הקנאביס?

זה לא יהיה הוגן לקבוע שרק האווירה הציבורית נגד קנאביס הולידה את הקנבינואידים הסינתטיים, היה גם רציונל מדעי מחקרי בפיתוחם שרצה חומר שעובד באופן זהה אך חזק הרבה יותר.

אבל אין ספק ש’האווירה’ מילאה תפקיד משמעותי, אחרת קשה מאוד להסביר את העובדה שהזרוע העיקרית של הממשל ומי שעודדה ואף מימנה את הפיתוח של קנבינואידים סינתטיים, היתה לא אחרת מאשר ה-National Institute on Drug Abuse, או בקיצור – NIDA, המקבילה האמריקאית של ‘הרשות למלחמה בסמים’.

‘הרשות’ שילמה סכומי עתק על כל פיתוח של קנבינואיד סינתטי והמפתח הפורה והמוכשר ביותר היה פרופסור לכימיה אורגנית בשם ג’ון ויליאם האפמן (לא להתבלבל עם אלברט הופמן ממציא ה-LSD). האפמן פיתח יותר מ-400 קנבינואידים סינטטיים עבור NIDA ומשפחת המולקולות הזו אף נקראה על שמו: JWH.

כמו כל מדען חרוץ, האפמן הקפיד לפרסם את הסינתזות שלו, בפירוט, בעיתונות המקצועית. לא ברור בדיוק מי היה הראשון להבין את זה, אבל בשנת 2002 התחילו לשווק באירופה חומר בשם Spice. כשעשו אנליזה ל-Spice גילו שמדובר בעלים דמויי טבק שרוססו בחומר בשם JWH-018.

מדובר באחד מהקנבינואידים הסינתטיים הראשונים שהמציא ג’ון האפמן. מנקודת מבט של יצרן סמים יש ל-JWH018 כמה יתרונות בולטים: הוא חזק פי 10 מ-THC, הוא קל וזול לייצור והכי חשוב – הוא (היה) חוקי. האפמן ממש לא התכוון לכך, אבל הוא ו-NIDA יצרו במו ידיהם נישה חדשה – ‘סמי פיצוציות’.

עד מהרה ה-Spice הוא ה-JWH018 נמכר בכל העולם וזכה למיתוג מקומי, בישראל אנחנו מכירים אותו בשם ‘נייס גאי’.

בניגוד לקנאביס (אותו אנו פוגשים בדמות המריחואנה והחשיש), שגם לגביו הדעות חלוקות, JWH018 הוא באמת חומר מזיק. יש מספיק עדויות רפואיות על אנשים שחוו פגיעות פסיכיאטריות ונויורולוגיות כתוצאה מהשימוש בו.

אנסה להמחיש את ההבדל בין קנאביס ל’נייס גאי’ באמצעות המטפורה הבאה: בכל ג’וינט של מריחואנה יש עשרות קנבינואידים שונים, עכשיו נדמה כל קנבינואיד לתו מוזיקלי, ביחד הם יוצרים סוג של הרמוניה מוזיקלית (שמשתנה בהתאם לזן ותנאי הגידול של הצמח).

באנלוגיה הזו ‘נייס גאי’ הוא תו בודד, אבל חזק פי 10. בדימוי שלנו מדובר בהבדל בין תיבה מוזיקלית בווליום נמוך, לבין צרימה של אזעקה בדיסטורשן.

בשנים האחרונות JWH018 ועוד כמה מולקולות שפיתח האפמן נכנסו למרבית פקודות הסמים בעולם. אבל את השער שפתחה NIDA קשה מאוד לסגור. כמו המטאטא של שוליית הקוסם עשרות קנבינואידים חדשים וחוקיים מוצאים את דרכם לשוק בכל שנה ונמכרים בעבור 50 ש”ח השקית.

האפמן, כבר בן למעלה משמונים, הודיע שהוא מצר על הגלגול שהקנבינואידים שלו עברו ומעולם לא ייעד אותם לצריכה אנושית. הוא גם חושב שחלק מהפיתרון זה לגליזציה של קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר