יצוא קנאביס אושר היום סופית, אז למה זה עדיין לא קורה?

ביומו האחרון בתפקיד מפרסם שר הכלכלה את הצו הסופי לייצוא קנאביס מישראל, אך ההיתר בפועל עדיין נמצא בידי משרד הבריאות שמתעכב בגלל 3 סיבות מרכזיות. "אם זה לא יקרה במהרה הענף יקרוס, אין סיבה לעכב מנוע כלכלי עצום כזה," טוענים בתעשייה.

שר הכלכלה היוצא, אלי כהן, חתם היום (ד’) על צו ייצוא חופשי לייצוא מוצרי קנאביס רפואי מישראל לחו”ל. הצו ייכנס לתוקף תוך 30 ימים והוא לכאורה הצעד האחרון הנדרש לייצוא קנאביס – כשנתיים לאחר שהממשלה כבר אישרה זאת. “מדובר בצעד משמעותי ליצואנים ולתעשייה הישראלית,” כתב השר כהן בהודעה לעיתונות. “זה יאפשר הרחבת אפשרויות הייצוא וגם הגדלת התעסוקה והעסקת עובדים חדשים בתחום. מדובר בשלב נוסף ביישום החלטת הממשלה”.

מיד עם פרסום ההודעה הגיבו מניות הקנאביס בבורסה בעליות חדות כמובן ותחושת אופטימיות נסובה בקרב התעשיינים. אבל האם אכן כבר מחר ניתן להתחיל לייצא? כנראה שלא, משלוש סיבות עיקריות:

תקנים: לאחר מאבק בינמשרדי ארוך משרד האוצר התרצה ואישר את התקנים שדרש משרד הבריאות למינוי בעל תפקיד שיהיה אחראי על רשיונות הייצוא. אך מאחר ועד היום לא נחתם הצו, משרד הבריאות העביר את התקנים לתפקידים אחרים. כעת המשרד אמור לכאורה להחזיר את התקנים ליעודם המקורי, אך אין לדעת כמה זמן ייקח לשר הבריאות החדש יולי אדלשטיין ולמנכ”ל המשרד החדש לעשות זאת באמת.

מלאי: בשנה שעברה הודיע מנכ”ל המשרד הפורש משה בר סימן טוב כי למרות שהממשלה אישרה את הייצוא, המשרד לא יאפשר זאת כל עוד בישראל יש מחסור במלאים. תשובת היצרנים לטענה זו היא שמאז אותה הצהרה הושלמו המלאים, וכן כי בשבועות הקרובים, עקב ההיתר לייבא, הם אף עתידים לגדול משמעותית. ואכן עד כה יובאו כ-5 טון קנאביס מחו”ל ובקרוב צפויים להגיע משלוחים שוטפים נוספים.

מחיר: עוד הצהיר בר סימן טוב כי כל עוד מחירי הקנאביס הרפואי בישראל ממשיכים להאמיר (הגיעו עד פי 4 ויותר מבעבר בעקבות הרפורמה בענף), וכל עוד לא יוטל פיקוח מחירים כפי שדורש משרד הבריאות מול התגדות של משרד האוצר – לא יותר ייצוא קנאביס לחו”ל. תשובת היצרנים לטענה זו היא שדווקא התרת הייצוא תאפשר להם להרוויח ממכירות בחו”ל ולסבסד ולהוזיל כך את המחירים בשוק המקומי.

על פי הצו עצמו, שטיוטה שלו כבר נחשפה בעבר, נדמה היה לרבים בתעשייה כי יתאפשר גם לייצא זרעים, ייחורים ושתילים של קנאביס – בניגוד להחלטת הממשלה הקובעת כי לא יתאפשר יצוא של גנטיקה אלא רק של מוצרים מוגמרים. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הסעיפים הללו נמצאים בצו במטרה להכין את הקרקע לאפשרות שאולי בעתיד יתאפשר ייצוא של גנטיקה.

בשלב זה החלטת הממשלה עומדת בעינה ולא יתאפשר ייצוא של גנטיקה אלא רק של תפרחות ושמנים (בתפזורת או כמוצר מוגמר). יש לציין כי נכון להיום אין עדיין מספיק יעדים שיכולים לקלוט תפרחות קנאביס רפואי בין השאר עקב מחסור בתקנים מתאימים, אך כן יש פוטנציאל לייצוא של שמני קנאביס למדינות רבות בעולם, כולל מדינות רבות באירופה.

על פי חלק מההערכות ההכנסות למשק הישראלי מיצוא קנאביס רפואי צפויות להיות בהיקף של מאות מיליוני דולרים מדי שנה. כיום יש בישראל למעלה מעשר חוות גידול וחמישה מפעלים העומדים בתקנים הנדרשים על ידי משרד הבריאות וחלקם גם בתקנים לייצוא, אך כ-65 אלף ישראלים המטופלים בקנאביס רפואי וצורכים כ-25 טון קנאביס רפואי בשנה, אינם מספיקים כדי להצדיק את כושר הייצור של התעשייה הישראלית, הגבוה בהרבה עוד בטרם נכנסו לפעילות עשרות חברות נוספות.

“אם לא יהיה יצוא – הענף הישראלי קורס תוך שנה,” אומר למגזין קנאביס בכיר בענף, מהותיקים בתעשיית הקנאביס הישראלית. “החברות נמצאות בחובות אדירים אחרי השקעות של עשרות מיליונים להקמת מתקנים משוכללים, אך השוק המקומי קטן מדי ולא מצדיק את הפעילות”. לטענתו “כל מה שצריך זה שפקיד במשרד הבריאות יחתום על הבקשות ולכן לא מובן למה צריך תקנים מיוחדים בשביל זה. אם בכל זאת מתעקשים שצריך, אז קדימה, אי אפשר להמשיך לחכות. אין סיבה לעכב את המנוע הכלכלי העצום הזה”.

כאמור, בזמן שהעוסקים הישראלים מנסים לקבל היתר ייצוא קנאביס לחו”ל, החל גל עצום של ייבוא קנאביס דווקא מחו”ל לישראל. עד כה יובאו כ-5 טונות קנאביס מקנדה, פורטוגל, אורוגוואי ואוגנדה, ובקרוב צפויים להגיע משלוחים נוספים. עד כה נראה שחלק מהקנאביס שמגיע מחו”ל איכותי יותר מחלק מזה שמגודל כיום בישראל, אך יש גם מי שמתנגד לייבוא מחשש שמדובר בגזר דין מוות לענף המקומי שלא מצליח לעמוד בתחרות. המטופלים מרוצים מהאיכות, אך ממשיכים להלין על המחיר הגבוה יחסית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר