טוען...

ים של ירוק: שיטת ה- S.O.G

גידול קנאביס באמצעות שיטת “ים של ירוק” יכולה להניב יבול מרשים ביותר במינימום זמן – כיצד עושים זאת נכון? אילו דברים כדאי לקחת בחשבון וממה חשוב להיזהר?

המכנה המשותף לכל מגדלי הקנאביס הוא שכולם מחפשים להפיק תנובה מקסימלית, תוך שמירה על מחזור גידול קצר ככל האפשר. טכניקת ה-SOG (“ים של ירוק” – Sea Of Green) הינה שיטת גידול ייחודית באמצעותה ניתן לקצר משמעותית את זמן הגידול, ובמקביל להבטיח יבול שופע ואיכותי.

יתרון מהותי נוסף בשיטה זו הוא בכך שלאחר ההכנות הראשוניות לקראת מחזור הגידול, התחזוקה הבסיסית וההתעסקות בצמחים במהלך מחזור הגידול היא בסיסית (ביחס לרוב שיטות הגידול האחרות), מה שמפחית את הפוטנציאל לבעיות ומחדלים שונים.

עקרון שיטת ה-SOG

בניגוד לרוב שיטות הגידול במהלכן יש צורך להעניק לקנאביס זמן צמיחה של לפחות 5-8 שבועות, במהלכם יש צורך בתמרונים שונים על מנת לייצר צמרת אחידה, שיטת ה-SOG מבוססת על ריבוי צמחים קטנים בריכוז שטח מצומצם, כאשר כל צמח מפיק “קולה” מרכזית אחת גדולה (ומספר “נספחים” משניים).

SOG - השלבים המוקדמים
SOG – שלבים מוקדמים

ההסתמכות על תפוקת הקולה המרכזית במקום פריסה של ענפים צדדיים מאפשר כאמור קיצור ניכר של הזמן הוגטטיבי (זמן הצימוח) ומעבר מהיר לשלב הפריחה.

יתרונות שיטת ה-SOG

 • מחזורי גידול קצרים – לרוב פחות מ-12 שבועות משתילה לקציר.
 • מינימום תחזוקה – כמעט שלא מבצעים תמרונים לצמח.
 • ניצול שטח מירבי – פריסה מאוזנת ומוקפדת של הצמחים על כל השטח הפנים בחלל הגידול. בנוסף, זמן הצמיחה הקצר מבטיח שהקנאביס לא יגיע לגובה חריג ובכך מתאפשר גם למגדלים עם מגבלת מקום להעזר בשיטה הזו.
 • תפוקה מקסימלית – פוטנציאל התנובה בטכניקת גידול זו היא מהגבוהות ביותר.

חסרונות שיטת ה-SOG

 • הכנה מוקדמת – מאחר ובשיטה זו לא מבצעים תמרון לצמחים תוך כדי שלב הצמיחה, יש צורך בחישוב מקדים של כלל הפרמטרים בכדי שהביצוע יהיה יעיל. כמו כן מכיוון שמדובר בכמות גדולה של צמחים, רצוי מאוד להכין מערכת השקיה אוטומטית (פרטים בהמשך), אם כי אין זו חובה.
 • בעיה טכנית עם החוק – אמנם ברור לכולם שגידול קנאביס עדיין נחשב לעבירה פלילית במדינת ישראל, אולם במקרים רבים שופטים נוטים לייחס חשיבות לכמות הצמחים שנתפסו (הרבה מעבר לגודל הצמחים עצמם), ובהתאם לכך לפסוק את גזר הדין.

  שיטת ה-SOG מאלצת את המגדל להשתמש כאמור במספר לא קטן של צמחים, דבר שבמקרה של תפיסה משטרתית והגשת כתב אישום עשוי רק להשפיע לרעה.

לאחר שהפנמנו את עקרונות השיטה יחד עם היתרונות והחסרונות שלה, הבה ניגש לפן הביצועי:

הציוד הנדרש:

 • צמח אם וציוד ללקיחת ייחורים – מאחר ומדובר במספר גדול של צמחים המיועדים ליצור צמרת הומוגנית ולהפריח במהירות שיא, רצוי מאוד לעבוד עם ייחורים בלבד. שימוש בזרעים, גם אם כולם מאותו הזן, עלול לגרור צמיחה לא אחידה בעקבות פנוטיפים (דפוסי צמיחה) שונים המופיעים לעיתים באותו הזן.

  כמו כן, ייחורים שנלקחו מצמח קנאביס בוגר יוכלו ברוב המקרים להפריח מהר יותר מרגע ההשרשה, לעומת זרעים שיזדקקו בדרך כלל לשלושה שבועות צמיחה (לפחות) בכדי להגיע לבשלות. בנוסף לכך, שימוש בייחורים יחסוך שימוש בכמות לא מבוטלת של זרעים איכותיים שעלולים לעלות סכום כסף לא מבוטל.

 • עציצים – כפי שניתן להסיק מההקדמה, טכניקה זו דורשת מספר רב של עציצים קטנים. הנפח המקובל לעציץ יהיה בין 2 ל-4 ליטר. מכיוון שיש צורך בדחיסה של מקסימום צמחים באותו החלל רצוי להשתמש בעציצים עמוקים עם קוטר קטן (במקום בעציצים נמוכים ורחבים).

  יש לחשב את כמות העציצים בהתאם לשטח הגידול ולקוטר חלקו העליון של העציץ, כאשר המטרה המרכזית תהיה כאמור להכניס כמה שיותר עציצים – אולם מומלץ להותיר מרווחים של 1-2 ס”מ ביניהם בכדי לאפשר אוררור טוב, וגישה נוחה להשקיה וטיפולי תחזוקה במידת הצורך.

 • תאורה – גידול SOG ניתן לבצע עם כל סוגי הנורות המוכרים למגדל הביתי. עם זאת, שימוש בנורות פריקה בלחץ גבוה, או נורת לד איכותית, יהיו מעט יעילים יותר עבור שיטת גידול זו.
 • דישון – אין הבדל משמעותי במשטר הדישון בשיטת ה-SOG לעומת שיטות הגידול האחרות, מעבר לעניין שאין צורך בכמות גדולה של דשן צמיחה – זאת בעקבות העובדה שהצמחים נכנסים לפריחה תוך שבועות ספורים.
 • מצע גידול – טכניקת ה-SOG מתאימה הן לגידול מסורתי באדמה והן לגידול הידרופוני על מצע אינרטי. עם זאת, גידול הידרופוני יניב (בתנאים הנכונים) תפוקה גבוהה יותר בחלון זמן מעט קצר יותר.
 • מערכת השקיה (אופציונאלי) – מכיוון שמדובר בכמות גדולה של צמחים אינדיבידואלים, פרוצדורת ההשקיה תהפוך לנוחה וקלה יותר במידה והעציצים יקבלו הזנה של מים ודשן באמצעות מערכת השקיה אוטומטית, פשוטה ובסיסית (משאבה טבולה, צינור 16, צינוריות 6 מ”מ וטפטפות).

אופן הפעולה

חותכים ייחור - SOG
1. חותכים ייחורים מצמח אם ומשרישים אותם בתנאים אידיאליים.

משרישים ייחורים - SOG
2. לאחר השרשת הייחורים מעבירים אותם לעציצים הייעודיים בחלל הגידול.
תקופת הצמיחה של SOG
3. כעבור תקופת זמן של בין שבוע אחד לשלושה שבועות של צמיחה וגטטיבית (יותר זמן צמיחה משמע יותר גובה וצימוח של ענפים צדדיים) – מחליפים את משטר התאורה ל-12/12 ומכניסים את הצמחים לפריחה.לקראת הקציר - SOG
4. קוצרים את הצמחים בהגיעם לבשלות.

דגשים חשובים על שיטת ה-SOG

זנים מומלצים – באופן עקרוני ניתן לגדל בטכניקה זו כמעט כל זן קנאביס. אולם מכיוון שהשיטה מתבססת על הפקת עמוד “קולה” אחד מרכזי מכל צמח, ישנה העדפה לזני אינדיקה (או זנים היברידים עם השפעת אינדיקה דומיננטית) שיפיקו צמיחה נמוכה עם מרווחים קצרים בין ההסתעפויות.

לא נוגעים – שיטת ה-SOG מבוססת על צימוח זריז וכניסה מהירה לפריחה, כל תמרון נוסף כדוגמת קיטום, צביטות, גיזום עלי מניפה וכדומה – עלול רק לעכב את התהליך ולפגוע ביעילות הטכניקה.

תמיכה פיזית – הקנאביס בשיטת גידול זו כמעט שלא מפתח צמיחה צדדית ועיקר התפרחת תתרכז בגזע המרכזי שיצמח לגובה – מסיבה זו ייתכן שיהיה צורך במהלך שלב הפריחה להעניק לעמוד התפרחת הראשי תמיכה פיזית בדמות מקל במבוק או אביזר דומה שיסייע בייצובו.

ראו עוד:
גידול קנאביס בשיטת “מסך של ירוק” (SCROG)
הרמפרודיט: הכל על קנאביס דו מיני
האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר