מגלגל...

ייצוגית: תביעה בסך 133 מיליון ש”ח נגד מגדלי הקנאביס הרפואי

פרסום ראשון: תביעה ייצוגית ע"ס 133 מיליון ש"ח הוגשה נגד 8 חברות הקנאביס הרפואי בישראל, זאת בעקבות פרשת חומרי ההדברה שנמצאו בקנאביס הרפואי שנמכר לחולים. "מהפגיעות הקשות והחמורות אי פעם בישראל," כותבים עורכי הדין וחושפים גם עדויות של עובדים לשעבר בחברות. חקירה ממשלתית נפתחה.

הבוקר (ה’) הוגשה לבימ”ש המחוזי בתל אביב תביעה ייצוגית נגד כל חברות הקנאביס הרפואי בישראל: ‘תיקון עולם’, ‘טבע אדיר’, ‘שיח’, ‘שאיפה לחיים’, ‘IMC’, ‘פרמוקאן’, ‘קנדוק’ ו’בטר’.

מגישי התביעה הייצוגית הם 8 ישראלים בעלי רשיונות שימוש בקנאביס רפואי, הדורשים כעת מהחברות המגדלות פיצויים על סך 133,000,000 ש”ח עבור כל מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל ב-7 השנים מאז הוקם הענף בשנת 2009.

“מהפגיעות החמורות אי פעם”

המטופלים דורשים 5,000 ש”ח פיצויים לכל מטופל על הפרות חוק שביצעו לטענתם החברות המגדלות, שגרמו להם ולכלל 26,600 המטופלים “לצרוך קנאביס רפואי באיכות ירודה, הנשמר באריזות פגומות ואשר מכיל חומרי הדברה רעילים שמעולם לא הותרו לשימוש על ידי משרד הבריאות” – כך על פי התביעה.

טענות אלו של החולים נגד מגדלי הקנאביס מבוססות על בדיקות מעבדה שפורסמו במסגרת עתירה נפרדת לבג”צ ומצאו כי בקנאביס הרפואי ישנם שרידים של חומרי הדברה כימיים האסורים לשימוש בחקלאות, שאריות עובש, אחוזי קנבינואידים (THC, CBD) נמוכים, אופן אריזה שלא לפי הנהלים ואיכות כללית ירודה למדי.

“עסקינן באחת הפגיעות הקשות והחמורות שנחשפו אי פעם במחוזותינו,” כותבים עורכי הדין יונתן רפפורט, אדם לוין ורועי ביטון המייצגים את המטופלים בייצוגית, זאת בהתבסס על הממצאים בתיק שבנה עו”ד יניב פרץ במסגרת העתירה המתוכננת לבג”צ.

“מחדליהן של המשיבות הובילו לכך שאנשים הסובלים ממחלות קשות, פיזיות או נפשיות, ובמקרים רבים חשוכות מרפא, שאפו לריאותיהם במשך שנים קנאביס באיכות ירודה המכיל כמויות אדירות של חומר הדברה אסור לשימוש,” מפרטים עורכי הדין במסמך.

עדויות מבפנים

לחיזוק טענותיהם ומלבד ממצאי בדיקות המעבדה שנחשפו בעתירה לבג”צ כאמור, עורכי הדין מציגים כעת לראשונה גם עדויות של עובדים בכירים לשעבר שפעלו בתוך חברות הקנאביס עצמן, ומעידים בפה מלא על עבירות שנעשו לכאורה ביודעין ולמרות שמדובר בלקוחות עם פוטנציאל סיכון גבוה יותר.

כך למשל עובדת לשעבר ב’טבע אדיר’ בשם ליעד מורדוב, המעידה על עצמה כסמנכ”לית לשעבר בחברה, טוענת בתביעה כי במסגרת תפקידה בחברה נאמר לה להסתיר ממטופלים את הנתונים האמיתיים של אחוזי הרכיבים הפעילים בקנאביס, וזאת למרות שידעה היטב שהם נמוכים בהרבה.

המנכ”ל לשעבר של אותה החברה, זכריה פז, מעיד גם הוא על מחדלים בהתנהלות שותפיו הקודמים ואף מחזק את אחת הטענות הבולטות בעתירה נגד משרד הבריאות והיא שהיחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) מעולם לא יזמה בדיקות איכות ובקרה באף אחת מחוות הגידול – אף לא פעם אחת.

חקירה ממשלתית נפתחה

בראיונות עם מגזין קנאביס הודו כל החברות למעט אחת כי הן אכן משתמשות בחומרי הדברה כימיים וחלקן אף טענו כי הדבר נעשה בתיאום ובאישור משרד הבריאות. רק כעבור מספר שבועות הבהיר משרד הבריאות שמעולם לא אישר את השימוש בחומרי הדברה כימיים.

בעקבות המידע החדש שנחשף, לצד עדויותיהם של המומחים ד”ר נועם צ’כנובסקי וד”ר טוביה יעקובי על איכות ירודה וסכנת שימוש, פתחו לפני מספר שבועות משרדי הבריאות והחקלאות בחקירות נפרדות נגד חברות הקנאביס הרפואי והתנהלותן. החקירות נמצאות בעיצומן ושני המשרדים מסרבים לחשוף בינתיים את ממצאיהן.

בעקבות כל ממצאים אלו דורשים כאמור המטופלים פיצויים ע”ס 133 מיליון ש”ח, לצד בקשה מבית המשפט שיורה לחברות הגידול לתקן את הליקויים ולפעול בהתאם לנהלים. זוהי הפעם הראשונה בה מטופלי קנאביס רפואי מגישים תובענה ייצוגית נגד החברות.

תגובות

מעורכי הדין המייצגים את המטופלים בתובענה נמסר כי “העתירה הוגשה בשם כל מטופלי הקנאביס הרפואי שצרכו במהלך חייהם קנאביס רפואי מהחברות המגדלות הפועלות בישראל. אנו סבורים כי מדובר באחד המקרים הבוטים והבולטים ביותר של פגיעה באוטונומיה שהתבררו אי פעם במדינת ישראל ואנו משוכנעים שבית המשפט יקבל את הטענות.”

תגובות משולחן מגדלי הקנאביס הרפואי וממשרדי החקלאות והבריאות טרם נתקבלה. הן תפורסמנה כאן אם וכאשר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר