ראש רשות ני”ע: ענף הקנאביס בבורסה עלול להיות בועה

בכירים בענף הקנאביס טוענים שכניסת חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה לתחום הקנאביס הרפואי יצרה בועה כלכלית שרחוקה מהשווי האמיתי של הפעילות. יו"ר רשות ני"ע האחראית על הבורסה הישראלית טוענת כי זה ככל הנראה נכון.

התייחסות פומבית ראשונה של יו”ר רשות ני”ע, ענת גואטה, לפעילות חברות ציבוריות בתחום הקנאביס בשוק ההון הישראלי.

על פי דיווח של סוכנות הידיעות הבינלאומית רויטרס קבעה גואטה כי פעילות חברות הקנאביס בבורסה עלולות להיות בועה כלכלית.

ענת גואטה, ראש רשות ניירות ערך (צילום מסך: יוטיוב)
ענת גואטה, ראש רשות ניירות ערך (צילום מסך: יוטיוב)

“בועות הן חלק מהטבע של שווקי ההון ואני לא חושבת שאפשר לחמוק מזה,” אמרה. “הקמנו יחידה מיוחדת לפקח מקרוב על הסקטור כדי להגן על המשקיעים”.

נכון להיום יש כ-26 חברות הפועלות בתחום הקנאביס בישראל, בשווי שוק מוערך של כ-3.4 מיליארד שקל. עם זאת רובן בשלבים ראשוניים בלבד של פעילות.

דבריה של גואטה מגיעים מספר חודשים לאחר שרשות ני”ע פרסמה לראשונה אזהרה למשקיעים לגבי חברות בורסאיות המצהירות על כוונה להיכנס לפעילות בענף הקנאביס.

“יש חשיבות לכך שהמשקיעים יקדישו את תשומת הלב הראויה לבדיקת ההשקעה בתחום זה,” קבעו בין השאר ברשות, מספר שבועות לאחר שהרשויות בקנדה ובארה”ב פרסמו אזהרות דומות.

טענות על כך שענף הקנאביס בבורסה הוא בועה נשמעו בשבוע שעבר בכנס הקנאביס של ‘כלכליסט’ גם מפיו של אחד מבכירי חוקרי הקנאביס בעולם, הפרופ’ דדי מאירי, שקבע חד משמעית שמדובר בבועה שתחזיק כ-4 עד 5 שנים, עד שתתפוצץ.

“זו אמא של הבועות,” אמר. “חברות שמוכרות במאה אלף דולר שוות מיליארדים. לבועה הזו יש אורך חיים לחמש שנים בערך, יש לנו ארבע שנים של שפיכת כסף, ואחרי זה זה יהיה כמו בימים של הבועה של האינטרנט. גם כאן ישארו החברות המרכזיות והטובות וכל השאר גייסו, נהנו, החליפו מכונית ונעלמו”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר