מגלגל...

יום האופניים הבינלאומי: 74 שנים לגילוי ה-LSD

היום (19.4.17) לפני 74 שנים חשף אלברט הופמן את השפעת ה-LSD לאחר ניסוי שערך במעבדתו הפרטית. הוא נטל אז את מה שנראתה לו ככמות קטנה בלבד אך היתה בפועל כמות אדירה של חומר, ויצא לטיול האופניים המפורסם בעולם ממנו חזר עם תובנות חדשות על היקום. מאז ועד היום מציינים חובבי האסיד את היום בנטילת LSD.

ה-20 באפריל הוא כידוע “חג הקנאביס הבינלאומי“, אבל גם ה-19 באפריל הוא חג מיוחד – בעיקר לחובבי ה-LSD. היום לפני 74 שנים (19 באפריל 1943) נטל המדען אלברט הופמן לראשונה את החומר אותו רקח במעבדתו, ויצא לטיול האופניים המפורסם ביותר בעולם שהפך לחוויה פסיכדלית ששינתה את התרבות העולמית לעד.

חומצה ליסרגית דיאתילאמידית 25, המוכרת יותר כ-LSD או “אסיד”, היא רכיב פסיכדלי הגורם לטריפים מעוררי תודעה. החומצה סונתזה לראשונה עוד בשנת 1938 אך רק ב-1943 לקראת סוף מלחמת העולם השנייה נחשפה השפעתה הפסיכדלית במלוא עוצמתה.

אלברט הופמן
ד”ר אלברט הופמן, מגלה ה-LSD – בצעירותו ובבגרותו

ד”ר אלברט הופמן (1906 –‏ 2008), כימאי ממעבדות “סנדוז” ואבי ה-LSD, סינתז את החומצה מחומר בשם “ארגוטמין” שנמצא בפטריה פסיכדלית בשם “ארגוט”. הופמן החליט לבדוק את השפעת החומר לאחר שוידא שהוא אינו רעיל, אך נטל בטעות כמות גדולה בהרבה מזו הגורמת להשפעה – מה שהוביל לטריפ המפורסם בעולם.

היום כאמור (19.4) לפני 74 שנים נטל הופמן 0.25 מ”ג של LSD ויצא לרכוב על אופניו בעיירה הקטנה בשווייץ בה גר וחזר לביתו כשהוא בטריפ תודעתי אינטנסיבי ביותר.

“אט אט התחלתי לחוש הנאה מוגברת מצבעים וצורות שנתגלו מאחורי עיניי העצומות,” הוא תיאר בהמשך. “חזיונות קליידוסקופיים פנטסטיים שטפו את חושיי, נפתחו ונסגרו במעגלים וספירלות, והתפוצצו כמזרקות צבעוניות תוך שהן משתלבות ומסתדרות מחדש בינן לבין עצמן.”

גם זה בטח יעניין אותך

אותו היום בו יצא הופמן לסיבוב באופניו מצויין מאז על ידי חובבי ה-LSD כ”יום האופניים” בו הם נוהגים ליטול מנות של החומר לציון גילויו.

מאז הפך ה-LSD למוצר נפוץ ומבוקש בעיקר במהלך שנות ה-60 וה-70 העליזות של ארה”ב, תקופת ההיפים והאהבה החופשית (אך גם במחקרים של הצבא הבריטי). גם אז, אך בעיקר בשנים האחרונות, מתגלה מחדש הפוטנציאל הרפואי האדיר של החומר הפסיכדלי.

LSD - אסיד

במחקרים שנערכו בשנים האחרונות נמצא ש-LSD יעיל בטיפול בבעיות נפשיות וחרדה ולגמילה מחומרים ממכרים. מחקרים אחרים הראו שאם נלקח במנות קטנות במיוחד (מיקרודוזינג) הוא יכול לשמש גם כתחליף יעיל לריטלין – ואף להציל את חייכם.

כמובן ש-LSD טומן בחובו גם פוטנציאל ל”טריפ רע“, אך אם יודעים כיצד לטפל בטריפ רע אפשר בהחלט ללמוד הרבה על התודעה ועל הנפש.

בשבוע שעבר חשף לראשונה מחקר ראשון מסוגו כיצד נראה מוח האדם כשהוא תחת השפעת LSD.

ראו גם:
4 שקרים נפוצים על LSD
אשה מציירת את עצמה תוך כדי טריפ LSD
מחקר מצא: LSD עושה את המוזיקה טובה יותר
“לקחתי LSD בעבודה על מלחמת הכוכבים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר