מגלגל...

טרימיגרנטס: ישראלים עושים טרימינג קנאביס בקליפורניה

בכל סוף עונת גידול, רגע לפני שמגיע החורף, מתמלא אזור צפון קליפורניה, ‘ארץ המריחואנה’, במאות צעירים וצעירות המהגרים מאירופה ומישראל לתקופת עבודת גיזום קדחתנית. ה’טרימיגרנטס’ נודדים לעיירה גארברוויל וממנה לשאר המחוזות ב’משולש האמרלד’, בחיפוש אחר עבודה בחוות גידול קנאביס בלתי חוקיות. “אפשר להרוויח 50 אלף שקל בשלושה חודשים,” מספר יותם זיו, שבדיוק חזר משם לפני שלושה שבועות.

זה ככל הנראה יהיה הדיווח האחרון על התופעה המכונה ‘טרימיגרנטס’ (Trimmigrants) – שילוב של המילים ‘טרימינג’ (גיזום) ו’אימיגרנטס’ (מהגרים) – עליה דיווחנו כבר לא אחת בעבר, בכתבות מרתקות, מדריכים ותמונות מרהיבות במיוחד.

בעוד שבועות ספורים, תחילת שנת 2018, ייפתחו ברחבי קליפורניה חנויות הקנאביס החוקיות הראשונות, לאחר אישור חוקי הלגליזציה במשאל עם שנערך בנובמבר אשתקד.

אישור חוקי הלגליזציה ישים כנראה סוף לתעשיית הקנאביס הבלתי חוקית הגדולה והמפורסמת ביותר בעולם, שבמשך עשורים רבים הזינה את שוק המריחואנה השוקק בקליפורניה – הרפואי וה”רגיל” – וכעת תהפוך לחוקית ומוסדרת.

אחרי שגידלו במשך שנים ארוכות את הקנאביס מהאיכותיים בעולם בחוות נסתרות בהרים ירוקים, ואף נאלצו מדי פעם להתמודד עם פשיטות של ה-FBI, הגיע לפני מספר שבועות אחד הסימנים, אולי, לסופו של הפרויקט הענף, בצורת שריפות ענק שהשמידו את היבולים.

“זו העונה הגרועה בהיסטוריה,” העידו בעלי חוות שגידולי הקנאביס שלהם עלו באש בשריפות הענק והשמידו עשרות דונמים של קנאביס באזור זה, המכונה ‘ארץ המריחואנה’ או ‘משולש האמרלד’ ובו שלושת מחוזות הקנאביס המרכזיים – ‘הומבולדט’, ‘סונומה’ ו’מנדוצ’ינו’ – חלקם גם נחשבים למוקדי גידול גפני יין משובחים.

גם זה בטח יעניין אותך

למרות השריפות ועד שיוסדר שוק הקנאביס החוקי במהלך 2018, ממשיכה תעשיית הגידולים הבלתי חוקיים באזורים אלו לפרוח ואף מגבירה את הקצב כדי להספיק למכור כמה שיותר לפני ההסדרה – מה שהוביל למצב שעד רגע לפני השריפות הוכרז כי מגדלי הקנאביס המקומיים מייצרים פי 8 יותר סחורה ממה שצריך.

כמו בשוק מכירות ציורי השמן או דוכני ים המלח בארה”ב, אליו מגיעים ישראלים אחרי צבא שרוצים לעשות הרבה כסף ומהר, גם בתעשיית הקנאביס המקומית בקליפורניה נוסד שוק של מהגרים שעובדים קשה מאוד ובזול (יחסית), שמגיעים להרוויח הרבה כסף מהר בעונת הגידול וממשיכים הלאה בטיוליהם.

יותם זיו, או יותק’ה אם אתם חברים שלו, בדיוק סיים לפני מספר שבועות עוד עונת טרימינג שכזו בקליפורניה, במהלכה הרוויח 2,500 דולר תוך פחות מחודש עבודה.

גם יותם, כמו צעירים רבים אחרים – מישראל ואירופה בעיקר – עבר על הקו שבין שלושת המחוזות של משולש האמרלד ובין לבין חלף על פני העיירה גארברוויל (Garberville), המהווה מוקד וצומת מרכזית לטרמפים או מציאת עבודה בחוות באזור.

העיירה גארברוויל, מוקד המעבר לחוות הקנאביס

“גארברוויל זו עיירה מרכזית שמסביבה יש המון חוות,” מתאר יותם בשיחה עם המגזין. ואכן, מי שיגיע למקום ייראה סביבו הרבה מאוד צעירים, רובם במראה ה’סטלני’ המוכר, כולם עם משהו טרי טרי לעשן בכיסם, בדרכם אל או מאחת החוות.

“בכל תחילת ספטמבר יש נהירה של אלפי צעירים בממוצע גילאים 22-35 המגיעים לחפש עבודה בחוות מריחואנה,” הוא מספר. “אפשר למצוא אותם בכל תחנת דלק, בתי קפה וטרמפיאדות. הם מסתובבים ושואלים אם מכירים חקלאי שמחפש גוזמים.”

יותם זיו
יותם עם מגש מוכן אחרי טרימינג

מקצוע ה’טרימינג’, אותו מבצעים ‘טרימרים’ (Trimmers), הוא לא קל כמו שהוא נשמע. אמנם מדובר בעניין לא מסובך מדי שכולל גזימת עלים קטנים מפרחי הקנאביס כך שיישארו נקיים מעלים, אבל כדי להרוויח כסף באמת, צריך לעבוד שעות ארוכות וללא הפסקה.

“ציבור המעשנים האמריקאי רוצה לקנות את הוויד שלו ללא עלים וגבעולים, בהם קיים החומר הפעיל THC בכמות נמוכה,” מסביר יותם. “הרי הם משלמים לפי משקל וכמו לקוחות טובים, לא רוצים לשלם על מוצר שאינו מוגמר.”

כמה כסף עושים? התשלום נעשה לפי משקל, כל 457 גרם (פאונד) שווים ל-130-180 דולר, תלוי במעסיק. אין שעות שבהן צריך לקום בבוקר או ללכת לישון, כל אחת לפי המשמעת העצמית שלה.

“מבחינת עבודה זה אומר שכל היום יושבים וגוזרים, עם מגשים על הברכיים ומוזיקה ברקע, לפעמים שיחות ולפעמים רגעי שתיקה,” הוא מתאר. “בחווה שעבדתי הממוצע עמד על 12 שעות עבודה ביום, פה ושם יש עבודות חקלאות שמקבלים עבורם שכר שעתי נוסף שנע בין 15 ל-20 דולר.

מגש טרימינג
מגש טרימינג

“לרוב הנשים מצליחות להגיע לסכומים יותר גבוהים מגברים,” הוא אומר. “הן יותר זריזות ועדינות. פגשתי ב’סצנה’ כמו שזה נקרא כאן, גוזרים שזאת כבר העונה החמישית שלהם וראיתי אותם גוזרים יומיות של 750 דולר, כשהמטרה העיקרית שלהם היא שהמספריים לא יפסיקו לזוז לרגע.”

ואכן, מאחר ומספרי טרימינג הן לא מספריים רגילות, הן הפכו למוצר קריטי וחשוב במיוחד שלפעמים נוסעים בשבילו במיוחד לעיירה אחרת וקונים שתיים מהן בעבור 40 דולר. הסיבה לקניית שתי מספריים היא שתמיד נמצאת אחת מהן בתוך כוס עם אלכוהול 95% שם הן מוכנות לרגע שהזוג שביד מתמלא בשרף שהצמח מוציא עד כדי כך שלא יכול לגזום עוד או גורם לאיטיות חמורה. “גם כאן זמן שווה כסף,” אומר יותם.

אך לא רק הלגליזציה והסדרת שוק חוקי הן שעלולות להביא לסופה של תופעת ה’טרימיגרנטס’. הטכנולוגיה בתחום הקנאביס מתפתחת גם כן וכיום ישנן מכונות המבצעות את תהליך הגיזום באופן אוטומטי, שאמנם לא יפה לעין ויש שיגידו גם מזיק מאוד לפרח ולאיכותו, אך הופך לנפוץ יותר ככל שחולף הזמן.

“אני מעריך שהמקצוע הזה ייעלם בקרוב,” הוא מסכם. “המכונות יחליפו גם אותו”.

יותם חוות קנאביס
יותם ליד אחד ממאות צמחי הקנאביס בחווה

יש לציין שכמו באוסטרליה למשל, שם נפוצה במשך שנים ארוכות תופעת ה’תיירים-עובדים’ שמגיעים מישראל כדי למכור מוצרי ים המלח או ציורי שמן ולהמשיך לטיול במזרח אסיה, גם הרשויות בקליפורניה כבר מכירות את התופעה ונאבקות בה.

“מחלקת ההגירה בשדה התעופה בסן פרנסיסקו כבר הבינוה שבחודשים ספטמבר עד סוף דצמבר מגיעים לאיזור הקוטפים,” מסביר יותם. “עבור רובם זוהי עבודה לא חוקית. כבר שמעתי על כמה סיפורים שסובבו אנשים חזרה לארץ שממנה הגיעו כי מצאו אצלם כפפות או כי ראו התכתבויות בפייסבוק או וואטסאפ של חיפוש עבודה.”

לשאלה הנפוצה ביותר, כמה כסף אפשר להרוויח והאם מותר לעשן חופשי, הוא עונה: “אפשר לעשן כמה שרוצים, למרות שלרוב זה מוריד את קצב העבודה, וכן אפשר להרוויח הרבה כסף בתנאי שיש זריזות ידיים והתמדה – אז אפשר להגיע עד 50,000 שקל בשלושה חודשים.”

ולא, אם אתם מחפשים כיוון לחווה שתקלוט אתכם, אז לא הוא הכתובת. “תיצרו קשר עם חברים שלכם מהפייסבוק שאתם מבינים שהם באיזור ויכול להיות שתמצאו חווה,” הוא אומר. “כדאי כמה שאפשר לסגור מקום עבודה מראש כי כל המשולש מלא במחפשי עבודה ואין עדיין חברת כוח אדם שמאגדת את כל הקוטפים”.

ניתן כמובן פשוט להגיע לעיירה גארברוויל ולהתחיל לחפש מישהו שיאמץ אתכם, “אבל זה פחות נעים לחפש עבודה ברחובות יותר משבוע,” הוא אומר.

בתמונות ששלח לנו יותם אפשר לראות חשיש שהוא הכין בעצמו, מגשי העבודה, פרחים שלפני הגזירה ואחרי, את אוהל העבודה ועוד.

חשיש בעבודת יד
חשיש בעבודת יד
יותם זיו טרימינג
גוזמים ונהנים – יותם עם חברים
פרחי קנאביס משובחים בחווה
פרחי קנאביס משובחים בחווה
פרחי קנאביס
50 אלף שקל ב-3 חודשים
צמחי קנאביס בייבוש
צמחי קנאביס בייבוש
יותם זיו
גוזמים ונהנים
פרחי קנאביס
פרחי קנאביס משובחים לאחר טרימינג

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר