פנאיתרבות, בידור ופנאי

טלגראס נפל: איפה קונים קנאביס מעכשיו (8 קבוצות)

לאן עוברים הלקוחות והסוחרים לאחר נפילת טלגראס? הנה כמה קבוצות טלגרם אחרות לרכישת קנאביס אליהן פנו צרכני הקנאביס בישראל.

אלפי הסוחרים של טלגראס התעוררו ביום שלישי לבוקר שחור. המשטרה עצרה את הנהלת הקבוצה וכל הפעילות בערוצי הסחר בטלגרם נפסקה ב-4 לפנות בוקר.

לסוחרי הטלגראס לשעבר עדיין יש סחורה שצריכה להימכר, אבל כבר אין להם את האפשרות לפרסם אותה לעשרות אלפי לקוחות בערוצי הכיוונים של הקבוצה.

רוב הסוחרים בילו את היום בניסיונות לשמור על הלקוחות הקבועים שלהם, ולשדר להם עסקים כרגיל. להרבה מהסוחרים יש קבוצות משלהם שבהן הם מתקשרים עם הלקוחות הקבועים שלהם, ללא צורך בשימוש בערוצי הכיוונים של טלגראס.

סוחרי הטלגראס מנסים לשדר עסקים כרגיל ולשמור על הלקוחות הקבועים
סוחרי הטלגראס מנסים לשדר עסקים כרגיל ולשמור על הלקוחות הקבועים

עם זאת, ערוצי הכיוונים איפשרו לסוחרים להגיע אל לקוחות חדשים עם הפרסומים שלהם. עכשיו כשהם כבר לא קיימים, ייאלצו הסוחרים לחזור ולהסתמך על פרסום מפה לאוזן, כמו פעם.

טלגראס כארכיון

ערוצי הכיוונים אמנם הפסיקו לפעול, אבל מי שנכנס אליהם יכול עדיין למצוא אלפי פרסומים ישנים של סוחרים שעדיין פעילים ולפנות אליהם. אפשר להגיד שלמעשה טלגראס הפך למן ‘ארכיון’ של סוחרי קנאביס. אין פרסומים חדשים אבל עדיין ניתן לפנות ישירות לכל אחד מהסוחרים שפרסמו בקבוצה בעבר. רוב הסוחרים מחכים בציפייה לפניות חדשות של לקוחות.

"לא להילחץ" - סוחרי טלגראס מרגיעים את הלקוחות
“לא להילחץ” – סוחרי טלגראס מרגיעים את הלקוחות

החיסרון הגדול בשימוש ב’ארכיון’ הטלגראס בצורה זו הוא שאין אפשרות להשתמש בבוט הביקורות. זה אומר שאין דרך לקרוא ולכתוב ביקורות על סוחרים. בלי כלי שימושי זה קשה לדעת על איזה סוחרים אפשר לסמוך, כך שהלקוחות נאלצים להסתמך על ניסיון העבר ולרכוש מסוחרים שהם מכירים.

חיסרון נוסף הוא נפילת “צוות עוקץ” של טלגראס, אשר טיפל בתלונות של לקוחות על סוחרים. גם הוא חדל לתפקד. בעבר, אם סוחר היה ‘עוקץ’ לקוח, ניתן היה לפנות לצוות העוקץ דרך בוט התלונות והם היו פונים לסוחר ומעמתים אותו עם טענות הלקוח.

בהרבה מקרים ההתערבות של צוות עוקץ הייתה מפחידה את הסוחר, שהעדיף לפצות את הלקוח המתלונן מאשר להיות מסולק מטלגראס ולאבד את הפרנסה שלו. בטלגראס אף פעם לא התחייבו על ‘ביטוח’ לרכישות, אבל עכשיו מדובר ממש במערב פרוע ללא שום ‘שריף’ שיפקח.

לא רק טלגראס

אך טלגראס אינה הקבוצה היחידה לסחר בקנאביס בישראל. נפילת הקבוצה לא עצרה וכנראה גם לא תעצור את המסחר בקנאביס באפליקציית טלגרם.

יש נכון להיום מאות קבוצות למסחר בקנאביס ובאופן כללי הן מתחלקות לשני סוגים: קבוצות סגורות שבהן מפרסם סוחר אחד או מספר קטן של סוחרים, וקבוצות פתוחות שבהן כל סוחר שעבר אימות יכול לפרסם.

הקבוצות הסגורות הן לרוב קבוצות ‘בוטיק’ קטנות של כמה סוחרים כמו ‘המחתרת’. הן בדרך כלל מתמקדות בגידולי פנים באיכות גבוהה. קבוצות פתוחות כמו ‘טלכאן’, ‘וויד4יו’ או ‘ישראגראס’ פועלות בדומה לטלגראס ומספקות פלטפורמה המונית יותר. כל סוחר יכול לפרסם מודעות למכירה לאחר שעבר אימות מול ההנהלה.

בכל הקבוצות המוכרות יש עדיין מבחר מצומצם יחסית של סוחרים בהשוואה לאלפי הסוחרים שהיו מפרסמים בטלגראס מדי יום. עם זאת, לאחר נפילת טלגראס התמלאו כל הקבוצות בהודעות של סוחרים שמבקשים להצטרף. אין ספק אם כך שמספר הסוחרים צפוי לגדול משמעותית בזמן הקרוב.

הקבוצה הסגורה הותיקה ביותר היום היא כנראה ‘המחתרת‘, שפועלת כבר יותר מ-3 שנים עם 3,050 חברים.

יש לציין כי יש כמה קבוצות נוספות שפועלות בטלגרם תחת השם ‘המחתרת’. בחלקן אף יש מספר גדול בהרבה של חברים. הקישור למעלה הוא לקבוצה המקורית, הותיקה מביניהן. כאן תוכלו למצוא קבוצה נוספת עם שם זהה שמתמקדת בגידולי פנים, עם למעלה מ-29 אלף חברים.

בקבוצת Weed4you יש כמה עשרות פרסומים ביום לאחר סגירת טלגראס. הפונקציה הכי ייחודית בקבוצת ‘וויד4יו’ היא היכולת לראות את המרחק של הסוחר ממך – משהו שלא היה אפשרי בטלגראס. מעבר לזה, יש גם אוטומציה מלאה של תהליך הרכישה בעזרת בוטים. במקום לדבר ישירות עם הסוחר ולהגיד לו כמה אתם רוצים וממה ולאן לשלוח, בוחרים הלקוחות את האפשרויות הללו בתפריט של הבוט והוא מעביר את ההזמנה לסוחר. לדברי הנהלת הקבוצה, האוטומציה אמורה להפוך את ‘Weed4you’ לבטוחה יותר עבור הסוחרים. תהליך האימות החד-פעמי לקבוצה כולל צילום תעודת זהות, צילום סלפי עם מצית, צילום סרטון עם שם מלא וקוד שהבוט נותן, ולבסוף צילום מסך של פרופיל הפייסבוק.

גם בקבוצת ‘טלכאן’ אין אלפי סוחרים, ולפי מנהל הקבוצה גם לא יהיו יותר מ-100 שנבררו בקפידה.. הקבוצה מתמקדת בעיקר במוצרי ‘בוטיק’ – לא תמצאו הרבה גידולי חוץ או חשיש זול אבל יש מגוון רחב של גידולי פנים, חשיש ‘פרימיום’ ומיצויים.

GetWeed‘ היא קבוצה חדשה שנפתחה בתחילת החודש וכרגע יש בה כאלף חברים בלבד. הקבוצה מתמקדת בגידולי חוץ זולים ויש בה כרגע כמה עשרות סוחרים, עם ערוצי כיוונים עבור כל איזור. לכל הפרסומים בקבוצה יש מחיר אחיד – 10 גרם ב-500 ש”ח, וזה המחיר הזול ביותר כנראה מחוץ לטלגראס עד עכשיו.

בקבוצת ‘ישראגראס‘ יש 11,524 חברים וכמה עשרות סוחרים. היא מתמקדת בעיקר בגידול פנים והמחירים בהתאם – 800-1000 ש”ח ל-10 גרם. בנוסף ניתן למצוא בקבוצה גם מגוון מוצרי ‘בוטיק’ אחרים כמו מיצויים, מחסניות אידוי, מונרוק ואייסולייטור.

בקבוצת ‘נתניאביס‘ המקומית של נתניה והסביבה (3,565 חברים) יקבל את פניכם פרסום של אחד הסוחרים על “מבצע לרגל נפילת טלגראס”. נראה שמדובר בקבוצה קטנה של 3-4 סוחרים שאחראים לכל הפרסומים, ולא בזירת מסחר פתוחה כמו טלגראס. גם לאזור הצפון יש קבוצה מקומית, ‘הברית הצפונית‘ עם 2,257 חברים. בקבוצה יש בעיקר גידולי פנים ‘בוטיק’, במחירים יחסית גבוהים (900-1000 ש”ח ל-10 גרם). קבוצת בוטיק מקומית דומה קיימת גם עבור תל-אביב והסביבה, תחת השם ‘תל אביב מרכז כיוונים‘ (6,147 חברים). גם כאן המחירים גבוהים יחסית (850-1000 ל-10 גרם).

יש לציין גם שלאחר נפילת טלגראס עדיין פועלות בישראל מגוון קבוצות טלגרם לרכישת סמים קשים כגון ‘טלקוק’ (5,738 חברים) ו’טל-סם’ (4,597 חברים). בקבוצות אלו מפורסמות כל הזמן מודעות למכירת מגוון רחב של סמים – קוקאין, קטמין, פסיכדליים מכל הסוגים, תרופות מרשם, והמון סוגים של כימיקלים מחקריים.

בשורה התחתונה אין ספק שהמשטרה יכולה לסמן ניצחון לא קטן בקרב מול הסחר הלא חוקי בקנאביס. עם זאת, ניתן לקבוע ללא ספק שהמסחר בקנאביס באפליקציית לא הסתיים וגם לא צפוי להסתיים בעתיד הקרוב או בכלל.


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

חדשות
Back to top button