מגלגל...
x

חתיכת צינור: מושגים בסיסיים בעולם ההשקיה

כל מה שצריך לדעת על צינורות ואביזרי חיבור בשביל להרכיב את מערכת ההשקיה המושלמת לגידול הקנאביס שלכם.

מגדל מתחיל המקבל החלטה לפצוח בתחביב חדש של גידול קנאביס בבית, בוחר ברוב המקרים לגדל מספר קטן של צמחים על מצע גידול מסורתי – אדמה. במקרים אלו יוכל המגדל להסתפק בהשקיה ידנית של הצמח בהתאם לצורך, ללא כל שימוש באובייקטים כגון מאגר מים, צינורות, טפטפות ומחברים.

אך במידה והמגדל מעוניין ללכת למחוזות הגידול ההידרופוני או לחילופין לגדל באדמה באמצעות מערכת השקיה אוטומטית שאיננה מצריכה מגע אדם (כמו אלו), הוא עשוי להיתקל לראשונה בז’רגון שלם של מושגים זרים המתארים את החלקים השונים במערך ההשקיה.

החדשות הטובות הן שממש לא מדובר ב”מדע טילים”, ולמעשה היכרות שטחית עם המונחים השונים תאפשר לכל אחד להרכיב מתקן השקיה אפקטיבי ולפתור בקלות בעיות כמו פיצוץ בצינור או דליפה מהמחבר שעלולות לצוץ במהלך מחזור הגידול.

שימו לב כי ייתכן ויהיו הבדלים קטנים בטרמינולוגיה של הציוד בין חנויות ההידרופוניקה השונות.

צינורות

המרכיב המרכזי במערכת השקיה הם כמובן הצינורות. מטרתם היא הובלה של תמיסת ההשקיה ממאגר האגירה אל מצע הגידול. הצינורות נבדלים אחד מן השני בעיקר בקוטר שלהם (צינור 16 לדוגמא יהיה בעל קוטר של 16 מילימטר, צינור 6 יהיה בעל קוטר 6 מילימטר וכו’), ובחומר ממנו הם עשויים.

גם זה בטח יעניין אותך

צינור 16 גדול

צינור 16 – עשוי בעיקר פלסטיק ומגיע לרוב בצבעים שחור וחום. אחד הצינורות הנפוצים ביותר בגינון המסורתי. צינור זה אינו גמיש במיוחד ומגדלים משתמשים בו בעיקר כערוץ מרכזי (בשל קוטרו הגדול יחסית המאפשר לו להעביר כמות גדולה של נוזלים). ממנו מוציאים צינורות קטנים וגמישים יותר להזנה ישירה לצמחים. צינור 16 מתאים בדרך כלל למערכות גידול בעלות 4 צמחים ומעלה. במידה והצינור נרכש במשתלה “רגילה” רצוי להקפיד ולבקש “צינור עיוור” – שאינו מגיע מחורר מראש.

צינורית

צינורית / צינור “ספגטי” – צינור גמיש העשוי PVC ומגיע בקטרים זעירים של 3.5 – 4.5 מילימטר. גמישותו מאפשרת תמרון נוח ויעיל להזנה ישירה לעציץ (באמצעות טפטפת שתהיה מחוברת בקצהו). צינור זה מתאים מאוד למערכות הידרופוניות שונות. ניתן להשתמש בצינוריות אלו גם להובלת אוויר ממשאבה ייעודית.

מחברים

כפי שניתן להסיק משמם – המחברים הינם אביזרים העשויים בדרך כלל מפלסטיק, שמטרתם המרכזית היא לחבר בין חלקי המערכת השונים (בעיקר בין צינורות, אם כי לא בהכרח).

מחבר תחילית

מחבר תחילית / נעץ – מחברים זעירים המתאימים לקישור בין צינוריות קטנות, או לחילופין בין צינור ההובלה המרכזי (25 / 20 / 16 וכו’) לבין הצינוריות.

ניפל

מחבר שן / “ניפל” / “ישר” – מחבר המגיע לרוב בקוטר 16 ו-20 מ”מ. משמש בעיקר לתיקון צינור שנשבר או נוקב.

זווית

מחבר זווית – מחבר בזווית של 90 מעלות המשמש לחיבור מעוקל של צינורות גדולים בלבד, זאת מאחר והצינוריות הקטנות גמישות למדי ואינן מצריכות כלי עזר בביצוע תמרונים שכאלה.

צלב

מחבר T / צלב – מחבר המגיע בשלל גדלים. אביזר זה מאפשר פיצול של הצינור למספר ערוצים בהתאם לצורך.

שסתום

מחבר אל-חזור / שסתום – מחבר בעל מנגנון המונע חזרה של נוזלים או אוויר לנקודת המוצא שלהם, בדרך כלל בשביל למנוע חזרת מים לתוך המשאבה.

מופה

מחבר מעבר / “מופה” – מעין “מתאם” המאפשר מעבר מצינור בגודל מסוים לצינור בגודל קטן יותר ולהפך.

חיבור מהיר

מחבר מהיר – מחבר המגיע בגדלים שונים ומורכב לרוב משני חלקים (זכר ונקבה). אביזר זה מאפשר חיבור וניתוק מהירים בין מקור המים (ברז גינה או מיכל האגירה) לבין הצינור עצמו.

טפטפות

הטפטפות הן האובייקט האחרון בתהליך ההובלה של תמיסת ההשקיה בטרם זו מגיעה למצע הגידול. מטרתן המרכזית של הטפטפות היא לכוון את קצב זרימת הנוזלים לצמחים. הן נבדלות אחת מן השנייה בצורתן ובאופן וקצב ההזנה שלהן.

מווסתת

טפטפת עציץ / “מווסתת” – זוהי הטפטפת הנפוצה ביותר במערכות גידול ביתיות. היא מגיעה בצורת כפתור עגול קטן המתחבר לקצה הצינורית. טפטפות אלו מגיעות ברמות וויסות שונות – החל מליטר לשעה ועד 8 ליטר לשעה.

טפטפת קווית

טפטפת קו – טפטפת המזכירה בצורתה את טפטפת העציץ הרגילה (גם היא תהיה לרוב בעלת יכולת ויסות נוזלים). ההבדל הוא שהטפטפת הזו אינה משמשת כאביזר קצה לצינורית, אלא יותר כמתאם המאפשר חיבור לצינורית נוספת שתמשיך את ערוץ ההזנה.

חץ

טפטפת דקר / חץ – טפטפת מוארכת בעלת כושר ויסות נוזלים, הננעצת ישירות אל תוך מצע הגידול. זהו אביזר יעיל ואיכותי, אך החיסרון העיקרי שלו הוא שראש הטפטפת מצוי בתוך מצע הגידול ומקשה לזהות מקרים של סתימה או כשל אחר בזרימה.

איטום

בכל מערכת צינורות עשויה להתרחש סיטואציה שבה ישנה דליפה מאחד החיבורים או הצינורות, לשם כך יש צורך בביצוע אטימה שתסתום מקור הדליפה ותאפשר זרימת נוזלים כרגיל.

סרט טפלון

טפלון – מגיע לרוב בצורת סרט הדבקה לבן העשוי מחומר המכונה פלואורואתילן, בעל תכונות של דחיית מים.

רסקיו טייפ

סיליקון גמיש (Rescue Tape) – סרט סיליקון נמתח המסוגל לאטום גם משטחים רטובים ברגעים ספורים, עמיד בטמפרטורות קיצוניות ובמצבי לחץ גבוהים.

דבק איטום לצינורות

דבק איטום – ישנם מספר סוגים של דבקים חד-רכיביים ומהירי התקשות המקנים פתרון זריז ויעיל לבעיות דליפה.

אביזרים נוספים

סופית משקפיים

סופית שמינית – אביזר פלסטיק קטן בצורת משקפיים, המשמש לסתימת קצה צינור ההובלה המרכזי (בצינורות16ומעלה). מטרתו למנוע זרימה שוטפת של נוזלים במערכת. למעשה זהו מעין “קיבוע” לקיפול של הצינור: משחילים את הצינור לתוך חור אחד, לאחר מכן מקפלים את הצינור ומחדירים אל החור השני.

מצמד

מצמד / אביזר קצה – סוג נוסף של סופית פחות נפוצה. משמש כשסתום או “פקק” לצינורות 16 מ”מ.

אזיקון

אזיקון – האזיקון הוא ללא ספק אחד האביזרים השימושיים והרב תכליתיים ביותר בחלל הגידול הביתי. ניתן להעזר בו לקיבוע ותלייה של כל ציוד כמעט. שימוש נוסף לאזיקון במערכת השקיה יהיה בתור “סופית”: פשוט מקפלים את קצה הצינור הראשי, מלבישים את האזיקון ומהדקים במידת הצורך.

מחורר

נקב / מחורר – אביזר ייעודי לניקוב צינורות פלסטיק (בעיקר צינורות 16 ומעלה).

נקב מסוג צבת

נקב צבת – מכשיר נוח (אך מעט יקר) יותר מהנקב הרגיל, בעזרתו ניתן לחורר צינורות פלסטיק ללא מאמץ בלחיצת כף יד פשוטה.

מייצב

מייצב / מקלון – מעין מוט או “יתד” קטן מפלסטיק שתפקידו להחזיק את קצה הצינורית והטפטפת באופן יציב בנקודה המיועדת. קצהו התחתון יהיה לרוב מחודד והקצה העליו יהיה בצורת חצי עיגול, מה שיאפשר אחיזה נוחה של הצינורית.

ראו גם:
11+ מוצרים הכרחיים לגידול קנאביס בבית
מדריך גידול קנאביס הידרופוני


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר