חשש לשיבוש הליכי משפט בבג”ץ הקנאביס הרפואי

עמותת הקנאביס הרפואי פנתה בבהילות לבג"ץ בדרישה להורות לחברת "קנדוק" להסביר כיצד קרה שבשבוע שעבר דרשה להורות למשרד הבריאות לאפשר לה לחזור לגדל במתכונת הישנה כדי למכור קנאביס במחירים נמוכים ובחלוף סופ"ש אחד חזרה בה מבקשתה. "חשש כבד ללחצים מצד הרגולטור," נטען.

חברת הקנאביס “קנדוק” חזרה בה שלשום (ג’) מפנייה חריפה ביותר ששלחה לבג”ץ ביום חמישי שעבר, וזאת מבלי לתת הסבר מניח את הדעת. לעומתה חברת “IMC”, שהגישה את הפנייה יחד איתה נותרה איתנה בהליך.

שתי החברות דרשו כזכור להורות למשרד הבריאות להתיר להן לייצר קנאביס במתכונת הישנה על מנת שתוכלנה למכור קנאביס במחיר זול (370 ש”ח בחודש לכל כמות) כפי שהורו השופטים בתחילת החודש, אך קנדוק חזרה בה.

בתגובה למהלך מפתיע זה של החברה מזהירה היום (ה’) עמותת הקנאביס הרפואי מפני חשש ללחצים מצד הרגולטור, משרד הבריאות, שעולים עד כדי שיבוש הליכי משפט לכאורה, שהם אלו שכביכול גרמו לחברה לחזור בה מבקשתה ללא נימוק.

“חשש כבד לשיבוש הליכי משפט”

המשמעות הכלכלית של החלטת קנדוק היא אדירה שכן עלויות הייצור באסדרה החדשה גבוהות בהרבה, אך למרות שחלפו רק ימים מאז טענה כי לא תוכל למכור כך קנאביס במחירים הישנים, הודיעה לפתע כי היא מוכנה לעשות זאת.

לטענת עו”ד יסמין מזרחי ועו”ד מרים בריינין המייצגות בעתירה, שינוי תמוה זה בעמדת החברה יוצר חשש כבד ללחצים שהופעלו לכאורה מצד הרגולטור וכן מעלה תהיות וסימני שאלה באשר לניסיון שיבוש הליכי משפט לכאורה.

העובדה שקנדוק לא קיבלה כל היתר חדש ממשרד הבריאות לשוב לייצר במתכונת הישנה, מתנגשת לדבריהן עם העדכון שמסרה החברה על כך שהיא “מסכימה לספק מוצרי GMP במחירי אסדרה ישנה”.

לפיכך הן דורשות כי בג”ץ יורה לקנדוק לחשוף מדוע בדיוק חזרה בה החברה ללא הסבר מבקשתה, חמישה ימים בלבד לאחר הגשתה, וכן לקיים דיון שיעסוק בסוגיה זו ובסוגיות נוספות כולל בקשתן לקביעת צו ביזיון בית משפט נגד משרד הבריאות והיק”ר.

“חשש כי מידע מוסתר מעיניי בית המשפט”

עוד נטען כי סדר ההתרחשויות מעורר שאלות, שכן בשבוע שעבר כבר קיבלו כלל החברות הבהרה מפורשת ממשרד הבריאות על איסור על ייצור במתכונת הישנה. למרות זאת, ביום א’ השבוע, שלושה ימים לאחר ששלחה מכתב נוקב לבג”ץ ויומיים לפני שחזרה בה, העבירה קנדוק פעם נוספת את אותה בקשה למשרד הבריאות.

מהלך זה נעשה לדברי העותרות “מבלי שהחברה הסבירה באופן נהיר מה שינוי הנסיבות המצדיק את חזרתה מבקשתה” וכן “לא ברור כיצד כעת לפתע יש בידי קנדוק (האפשרות) לעמוד בכך כש-5 ימים לפני כן היה הדבר כה בלתי אפשרי עד שנאלצה לפנות לבית המשפט”.

לטענתן בעקבות כל אלו “מתקיים חשש אמיתי המעלה סימני שאלה קשים באשר לניסיון חמור לשיבוש הליכי משפט ושיבוש חקר האמת, חשש אותו מבקשת העותרת להביא לתשומת לבו של בית המשפט”.

“הדברים תמוהים ביותר לאור יחסי המרות בין משרד הבריאות לבין החברה ומעלים חשש כבד כי מידע באשר לאינטרסים שונים מוסתר מעיני בית המשפט וצדדי העתירה השונים באופן שעשוי לגרום לעיוות דין,” הוסיפו.

“משרד הבריאות ומנהל היק”ר (יובל לנדשפט) מבזים ברגל גסה את החלטות ביהמ”ש ועושים דין עצמי כעולה עם רוחם,” סיכמו וביקשו לקיים דיון דחוף.

כפי שנחשף במגזין קנאביס בתחילת השבוע ייתכן שהחלטה סופית בבג”ץ תתעכב משמעותית בעקבות הסכמת השופטים לבקשה שהגישה אחת החברות לצירוף לעתירה של כל מאות או אף אלפי העוסקים בענף העשויים להיות מושפעים מכל החלטה שתתקבל.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר