טוען...

למה מריחואנה עושה מאנצ’יז – קנאביס כמעורר תיאבון

מחקר חדש מסביר מדוע עישון קנאביס גורם לתופעת המאנצ’יז – התיאבון המוגבר. בניסוי נמצא ש-THC נקשר לקולטנים מיוחדים ב”פקעת הריח” הנמצאת במוח וגורמת להגברת הרגישות לניחוחות, המובילה להגברת התיאבון.

“מאנצ’יז” היא אחת התופעות המוכרות הנלוות לצריכת קנאביס ואחת הסיבות שקנאביס ניתן למטופלים חולי איידס וסרטן הסובלים מאובדן תיאבון בעקבות טיפולים כימיים שונים. הקנאביס, שלא בדומה לאף תרופה קונבנציונאלית, מצליח לעורר את התיאבון באופן יעיל ביותר וללא תופעות לוואי כלל.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת בורדו בצרפת ניסתה להבין מדוע עישון קנאביס מוביל לאותה תחושת תיאבון מוגברת ומצאה כי לפחות בעכברים, ה-THC נקשר לקולטנים קנבינואידים (CB1) שנמצאים בעצב הריח – זוג עצבי הגולגולת הראשון והקצר ביותר במוח אשר מתעבה בקצהו לצורה המכונה “פקעת הריח” (Olfactory bulb).

היקשרותו של ה-THC לפקעת הריח מובילה להתגברות הרגישות לניחוחות ובהתאם גם להתגברות הבתיאבון.

מנצ'יז

במחקר נחשפה קבוצת עכברים לשמני בננה ושקדים במטרה לבחון את רגישותם לניחוחות. העכברים שלא טופלו ב-THC הריחו את השמנים וחדלו מלהביע עניין בהם לאחר מספר שניות. העכברים שטופלו ב-THC המשיכו לרחרח את השמנים עוד ועוד. אלו שנחשפו ל-THC גם אכלו הרבה יותר בהמשך.

לאחר מכן הסירו החוקרים את הקולטנים הקנבינואידים מפקעת הריח במוחם של חלק מהעכברים והעמידו אותם בפני מבחן זהה בשנית. על אף שקיבלו מנות THC, לא הגיבו העכברים בדומה לאלו מהניסוי הקודם. לכן הסיקו החוקרים כי הגברת התיאבון נגרמת בעקבות גירוי של הקולטנים בפקעת הריח במוח על ידי THC.

ראו גם: טרפנים בקנאביס – מאיפה בא הריח הנדיר של הפרחים הקסומים?

החוקרים מקווים שהגילוי החדש, במידה ויהיה תקף גם לבני אדם, יתרום לפיתוח טיפולים לסובלים מהשמנת יתר ומאנורקסיה ואובדן תיאבון.

“יש עניין רב בנושא המכניזם שמעודד ומגביר תיאבון, כמובן לצורך טיפול בהשמנת יתר ובעיות אחרות,” מסביר קנט האצ’ינסון, פרופסור מהמחלקה למחקר פסיכולוגי בממשלת קולורדו ומי שלמד את הנושא במשך שנים. “במחקר המדובר הם התמקדו ב-THC, אבל כנראה שבמחקר על בני אדם תימצא השפעה של קנבינואידים נוספים מלבד ה-THC. אנחנו בהחלט צריכים לקדם מחקרים נוספים בתחום.”

צפו בדיווח (אנגלית):

ראו גם: ויראלי: אמי אוכלת מאנצ’יז מישראל
ראו גם: דיאטת קנאביס – השיטה הבריאה והמהירה ביותר לירידה במשקל
ראו גם: שוטרים מחלקים ‘דוריטוס’ חינם בפסטיבל המריחואנה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר