מגלגל...

חיפוש לא חוקי: 4 משפטי קסם להתמודדות עם שוטרים

האם מותר לשוטר לעשות לי חיפוש ברכב או בבגדים? – זו אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב צרכני הקנאביס הנאלצים להתמודד עם גורמי האכיפה. לפניכם 4 “משפטי קסם” שכל אחד צריך להכיר.

אם אתה משתמש בקנאביס אתה עבריין. זה המצב בישראל נכון להיום ואין זה משנה מה הרקע לקביעה זו או מה דעתינו עליה. עם זאת, בעזרת ארבעה משפטי קסם פשוטים נוכל להימנע מחיפושים פולשניים ברכב ועל גופינו, ואם לא, אז לפחות נכין את הקרקע לקראת ביטול האישומים בבית המשפט.

יש לך משהו שלא צריך להיות באוטו?

רבים מאזרחי ישראל נתקלים לא אחת בשוטרים הדורשים לבצע חיפוש ברכב או בבגדים בחשד להחזקה ושימוש במריחואנה וחשיש. למרבה הצער, רוב האנשים אינם מודעים לזכויותיהם ואינם מעורים בחוקים הנוגעים להגדרת “חשד סביר” וחיפוש בלתי חוקי.

בעת היתקלות עם המשטרה, השוטר יעשה ככל שביכולתו כדי לנסות ולהפליל את האזרח חסר האונים ויגרום לו להילחץ ולהסכים לביצוע החיפוש. עם זאת, עלינו מוטלת האחריות להכיר את החוק ואין כל חובה לעזור לשוטר לבצע את תפקידו.

לכן, ישנם מספר דברים חשובים שעלינו לזכור בעת היתקלות עם שוטר: לא לעשות תנועות מאיימות, לא להרים את הקול ובאופן כללי להתנהג בכבוד ובנימוס. זכרו: למרות שאתם במצב לחץ וקשה לשמור על סבלנות, הקרב האמיתי הוא בבית המשפט ולא מול השוטר. עם זאת, לדברים שתגידו או לא תגידו לשוטר תהיינה השלכה מהותית על מהלך המשפט.

כדי לנצח בקרב בבית המשפט, לעורך הדין שלכם צריכות להיות אפשרויות הוכחה לכך שהשוטרים פעלו בניגוד לחוק וכך, גם אם נמצא ברשותכם “סם מסוכן מסוג חשיש”, האישום יבוטל – עקב “חיפוש בלתי חוקי” – כפי שקבע לפני שנה בית המשפט העליון.

גם זה בטח יעניין אותך

כך קרה כבר שלוש פעמים השנה (2014): במקרה אחד צעיר ישראלי שנתפס עם צ’ילום ו-37 גרם מריחואנה נמצא זכאי במשפטו לאחר שעורכי דינו הוכיחו שהשוטרים לא דאגו להסביר לו כי מותר לו לסרב לחיפוש, במקרה נוסף אדם נהג תחת השפעת סמים אך זוכה בשל חיפוש לא חוקי בקטנוע שלו ובמקרה שלישי אדם שנהג תחת השפעת סמים זוכה מאשמה לאחר שבית המשפט מצא שהראיות נגדו נלקחו בעקבות חיפוש שבוצע בניגוד לחוק.

אם תאשרו לשוטר לבצע חיפוש, לא תוכלו לטעון במשפט כי הוא פעל בניגוד לחוק ויהיה לכם קשה יותר להגן על חפותכם. לכן מומלץ להכיר את “משפטי הקסם” בעזרתם תוכלו לצמצם למינימום את הסיכון שבאישום פלילי.

משפטי הקסם

מהם ארבעת משפטי הקסם שכל אחד צריך להכיר? ובכן, המשפט הראשון ברשימה יכול לבדו להוביל לשחרורכם המיידי עוד בטרם בוצע הליך כלשהו.

איזה קנאביס אתה?

“האם אני חופשי ללכת?”

אם השוטר השיב שאתם חופשיים ללכת, אזי אתם חופשיים ללכת. ייתכן ותיאלצו להמתין מעט לסיום ההליך, אבל עקרונית כן, אתם רשאים ללכת.

אם אתם לא רשאים ללכת, זה הזמן להשתמש בשאר משפטי הקסם:

“אני לא מסכים לביצוע חיפוש”
“אני רוצה לשמור על זכות השתיקה”
“אני רוצה עורך דין”

עלינו להשתמש בכל המשפטים בשלמותם ובסדר הנ”ל. שננו אותם ותרגלו לעצמכם כך שבבוא העת תהיו מוכנים.

במהלך היתקלות עם המשטרה השוטרים לא תמיד יקפידו להסביר לכם את זכויותיכם או לעזור לכם להבין אותן. למעשה, הם מאומנים ומתורגלים לעשות בדיוק את ההפך – להלחיץ, להפחיד ולהתל בכם למסור להם את זכויותיכם מרצון. עליכם להיות חזקים ונחושים גם אל מול איומים, הפחדות ואפילו שקרים. אל תאמינו לאף מילה, מלאו אחר הוראות השוטרים וסתמו את הפה.

איך עובדים משפטי הקסם בדיוק?

משפט הקסם #1 – “האם אני חופשי ללכת” – בא במטרה להבהיר לשני הצדדים את המצב החוקתי ולקבוע האם אתם מעוכבים או לא. אם אתם מעוכבים, השוטרים אינם יכולים לחקור אתכם ללא הקראת זכויותיכם המלאות, ממש כמו בסרטים בטלוויזיה. אם הם לא מבהירים לכם את זכותכם לסרב לחיפוש, עורך הדין שלכם יוכל להשתמש בזה כדי לפסול את האישום בבית המשפט.

משפט הקסם #2 – “אני לא מסכים לביצוע חיפוש” – הוא קריטי במיוחד. לשוטר אסור לבצע חיפוש סתם כך כי בא לו. הוא חייב לעמוד בדרישות מסויימות כגון חשד סביר או צו חיפוש. גם במידה ויש בידיו צו חיפוש, עליהם לבצע את החיפוש על פי תנאים והגבלות ברורות. למשל, אם הצו נוגע לחיפוש אחר צמחים בדירה, השוטרים אינם מורשים לבצע חיפוש במגירות. אבל אם תסכימו לביצוע החיפוש, אתם מספקים להם את האישור לחפש בכל מקום בו יחפצו. לעולם אל תסכימו לשום חיפוש! אם הם דורשים הסכמה, כנראה שאין להם שום הוכחה. הסכמה לחיפוש לא תעזור לכם בשום צורה שהיא ולא תגרום לשוטרים להתייחס אליכם בקלות. אם השוטרים בוחרים לבצע חיפוש על אף שסירבתם לו, חיזרו אחר משפטי הקסם, המתינו בשקט בצד ותנו להם לעשות כרצונם. יתכן והם כלל לא ימצאו דבר.

משפט הקסם #3 – “אני רוצה לשמור על זכות השתיקה”. על פי החוק היבש, בכדי להיות זכאים לזכות השתיקה, עליכם להצהיר שאתם רוצים את זכות השתיקה. לאחר שתגידו זאת, השוטרים אמנם מורשים להמשיך ולהציג שאלות, אבל זכותכם המלאה לא להשיב. במידה ותרצו להשיב בכל זאת, פשוט חיזרו על המשפט “אני רוצה לשמור על זכות השתיקה” שוב ושוב.

משפט הקסם #4 – “אני רוצה עורך דין” – נשמע אולי קצת כאילו אתם מודים במשהו, או מסגירים את עצמכם, אבל זהו אינו המצב. ברגע שאתם אומרים את המשפט “אני רוצה להיות מיוצג על ידי עורך דין” השוטרים לא יכולים להמשיך לתשאל ולחקור אתכם ללא נוכחות של עורך דין בחדר. אם הם בכל זאת ממשיכים לתשאל ולחקור וגם אם עניתם תשובה שהסגירה אתכם, עורך הדין יוכל לטעון במשפט כי החקירה והתשאול אינם חוקיים. בקשה לעורך דין היא המחסום האולטימטיבי כנגד שאלות השוטרים. אין צורך לבקש עורך דין מסויים ואין מה לדאוג אם אין באפשרותכם לממן עלות ייצוג של עורך דין. במידה ותיעצרו, שימרו על זכות השתיקה והמתינו לשחרור בערבות. ביום המשפט ימונה לכם עורך דין בחינם מהסניגוריה הציבורית.

אם אדם אומר את משפטי הקסם אבל רק השוטר שומע אותם, האם זה בכלל משנה?

כן! ישנן דרכים להוכיח שהשתמשתם במשפטי הקסם גם אם לא היו עדים לכך בסביבה מלבד השוטרים עצמם. ראשית רבים מהשוטרים נושאים עליהם בימים אלו מכשירי הקלטה שאת תוכנם הם ייאלצו להציג בבית המשפט. במקביל, רצוי ומומלץ תמיד שתהיה מצלמה ברכב ולחילופין זכותכם המלאה להחזיק את הטלפון ולצלם את האירוע. בנוסף, כדי לגבות עצמכם מבעוד מועד, הצהירו בגלוי כי אתם מכירים את 4 משפטי הקסם: ספרו עליהם לחבריכם, להוריכם, שילחו אותם באימייל וברשתות החברתיות – כך תוכלו לחזק את הטענה שהשתמשתם בהם בעת האירוע.

מה לגבי המחזיקים ברשיון שימוש בקנאביס רפואי?

בעבר דווח כבר לא אחת על מקרים בהם שוטרים שביצעו חיפוש ומצאו קנאביס נאלצו להחזיר אותו לבעליו לאחר שזה הציג אישור שימוש בקנאביס. עם זאת, החוקים בנושא עדיין שבריריים ואינם לגמרי ברורים. למעשה, הרשיון הרפואי הניתן בישראל מאפשר למשתמש להחזיק את הקנאביס בביתו ושם בלבד. חל איסור להחזיק את הקנאביס ברכב או במקומות ציבוריים.

זכרו: אם שוטרים עוצרים אתכם, אתם לא מוכרחים לעשות דבר. אל תגידו שאתם מטופלים או שיש לכם רשיון, או אם אתם מגדלים או מאיפה השגתם את התרופה שלכם. אתם לא צריכים להגיד דבר! פשוט חזרו על משפטי הקסם ותנו לשוטרים לעשות את תפקידם. אם וכאשר הם ימצאו את הקנאביס, עליהם יהיה למצוא גם את הרשיון לשימוש בו. מומלץ להצמיד את הרשיון לשקית הקנאביס או לשים אותו בתוכה. אתם לא צריכים לדבר או להסביר את מצבכם הרפואי לשוטר ולא צריכים לבקש להציג את האישור ממשרד הבריאות. תנו לשוטרים להבין זאת בעצמם.

אם השוטרים שואלים בכל זאת האם יש בידיכם אישור להחזיק בקנאביס, תוכלו לבחור האם ברצונכם להשיב להם. אם הם בסך הכל מנסים להבין האם יש ברשותכם רשיון ומעוניינים לוודא, סביר שתרצו להשיב לשאלותיהם. אך במידה והם מתנהגים בזלוזל, לא מכבדים את הרשיון ושואלים שאלות קטנוניות שאינן רלוונטיות לאירוע, ייתכן ועדיף לא לדבר כלל. בשלב זה עליכם להחליט בעצמכם האם עדיף לדבר או לשתוק. ברגע שהשוטרים יודעים שיש ברשותכם רשיון להחזקת קנאביס, תנו להם לעשות מה שהם רוצים. במידה ותיעצרו בכל זאת, בבית המשפט יהיה פשוט מאוד להוכיח את חפותכם.

הבהרה אחרונה

המשטרה אינה יכולה לעצור אתכם סתם כך ללא סיבה. שוטר צריך לראות עדות לכך שמתבצעת עבירה כלשהי. עם זאת, כולנו יודעים ששוטרים מעכבים אזרחים ללא סיבה מהותית מדי יום ביומו. הם עושים זאת על סמך מה שהם מכנים “חשד סביר” – מראה חיצוני, תספורת שונה מהנורמה, התנהגות חשודה וכיוצ”ב. אך זהו אינו “חשד סביר”, זהו שימוש בסטיגמה או אולי אפילו גזענות. אלו שנתקלו בהתנהגות כזו מצד השוטרים יוכלו לספר עד כמה משפילה חוויה זו. עם זאת, על ידי כך שנכיר את הזכויות שלנו בחוק ועל ידי שימוש בארבעת משפטי הקסם, נוכל לעמוד איתן אל מול הסיטואציה המביכה. בעת המשפט תוכלו להוכיח כי החיפוש התבסס על סטיגמה ודעה קדומה ולא על חשד סביר אמיתי. אם עברתם הטרדה כזו על ידי שוטר, הגישו כנגדו תלונה לאחר שתחזרו הביתה בבטחה.

צפו: שוטרים עושים חיפוש ברכב בניגוד לחוק – בגלל שיער ארוך?
ראו גם: המדריך הפלילי למשתמש הנורמטיבי
ראו גם: מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?
ראו גם: 6 טיפים לנאשמים בהחזקת מריחואנה ברכב
ראו גם: בארי קופר – השוטר שיעזור לך להשאר אדם חופשי!
ראו גם: קנאביס כאורח חיים – 10 טיפים לשימוש בוגר ואחראי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר