חוקרים ישראלים גילו שיטה ללכידת יתושים מסוכנים: קנאביס

זבובי החול (שושנת יריחו) הם סוג של יתושים זעירים המפיצים מחלה מסוכנת בשם לישמניה (קדחת שחורה). הם הפכו למגיפה של ממש באזורים מסויימים בישראל וכעת צוות של חוקרים מהאוניברסיטה העברית גילה דרך חדשה להילחם בהם - קנאביס.

​זבובי החול (בקה) הם יתושים מעופפים קטנים הנפוצים בחלקים נרחבים של ישראל. באזורים מסוימים הם הודבקו בטפילים מסוג לישמניה (Leishmania) המפיצים את המחלה המכונה “שושנת יריחו” (או קדחת שחורה).

לישמניה גורמת לפצעים קשים בעור שמחזיקים מעמד לעיתים גם חודשים ארוכים ואף עלולים להיות קטלניים. כ-30 אלף מקרי מוות בשנה ברחבי העולם נגרמו מלישמניה והטיפול במחלה הוא באמצעות אנטיביוטיקה חזקה שניתנת בצורת עירוי ועלולה בעצמה לפגוע בכליות ובכבד.

בקיץ האחרון התפשטה שושנת יריחו גם בעשרות יישובים כאן בישראל והמשרד להגנת הסביבה העביר עשרות מיליוני שקלים לרשויות המקומיות כדי להילחם במה שכבר מוגדר כמגיפה.

זבוב חול יתוש לישמניה שושנת יריחו
זבוב החול – כינוי לסוג של יתוש קטן המפיץ את מחלת שושנת יריחו (לישמניה / קדחת שחורה)

במקביל, חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים החלו לחקור את זבובי החול הללו במטרה למצוא דרך חדשה להילחם בהם, וגילו תגלית מפתיעה – ליתושונים הקטנים והמסוכנים יש משיכה חזקה ובלתי מוסברת לצמח הקנאביס.

לאחר שלכדו זבובי חול מ-5 אזורים שונים בעולם – ישראל, הרשות הפלסטינית, ברזיל, קזחסטן ואתיופיה – צוות החוקרים בהובלת פרופסור אלון ורבורג מהאוניברסיטה העברית בירושלים ניתח את הזבובים ובודד DNA מהקיבה שלהם כדי לגלות איזה צמחים הם אכלו.

להפתעתם הם גילו שבכל האיזורים שנבדקו במחקר, הצמח הנפוץ ביותר בתזונה של זבובי החול היה קנאביס.

ממצא זה מפתיע במיוחד בהתחשב בעובדה שקנאביס אינו חוקי במדינות שנבדקו, ולמעט כמה צמחים בודדים שהחוקרים מצאו בקזחסטן הם לא נתקלו בצמחי קנאביס באף אחד מאזורי המחקר.

העובדה שיתושי שושנת יריחו ניזונים מצמחי קנאביס למרות שהם אינם נפוצים בסביבת המחיה שלהם מצביעה על כך שהזבובים מחפשים את הקנאביס באופן יזום, ולא ניזונים ממנו רק משום שנתקלו בו במקרה.

“צמחי הקנאביס מהווים אחוז קטן מאוד ממקורות הסוכר הזמינים בסביבת המחיה של זבובי החול, אך הם בוחרים דווקא בהם,” נכתב בסיכום המחקר. “הנוכחות הגבוהה של קנאביס בתזונה שלהם מצביעה על משיכה מיוחדת שלהם אליו”.

לחוקרים אין השערה מבוססת מדוע זבובי החול אוהבים לצרוך את הסוכר שלהם דווקא מצמח הקנאביס. לזבובים אין רצפטורים (קולטנים) קנבינואידיים ולכן הם אינם מקבלים השפעה פסיכואקטיבית מאכילת קנאביס.

החוקרים מציעים אפשרות שיתושים אלו משתמשים בתכונות האנטי-זיהומיות של הקנבינואידים בקנאביס כדי להילחם בנגיף הלישמניה שלהם עצמם – אך מדובר בהשערה ספקולטיבית בלבד.

החוקרים מציינים שברחבי העולם נעשה שימוש במלכודות עם פיתיונות סוכר כדי ללכוד את זבובי החול, ובהסתמך על הממצאים הם מציעים כי שימוש במלכודות עם פיתיונות קנאביס עשוי להיות יעיל יותר.

ראו עוד:
הפרח שמשגע יתושים וסטלנים
בעלי חיים שאוהבים להתמסטל

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי