חברת התרופות ‘רפא’ תשווק קנאביס רפואי

חברת התרופות הישראלית ‘רפא’ נכנסת לתחום הקנאביס הרפואי. מנהלי ‘רפא’ הודיעו כי היא תהיה חברת התרופות הישראלית הראשונה שתיישם את רפורמת הקנאביס הרפואי ותשווק ברשתות הפארם מוצרי קנאביס שייוצרו במפעלי חברת ‘פנאקסיה’.

חברת התרופות הישראלית ‘טבע’ אמנם נכנסה לתחום הקנאביס הרפואי כשרכשה בעלות על שיווק משאף קנאביס חדש בישראל, אבל חברת התרופות ‘רפא‘ תהיה ככל הנראה חברת התרופות הראשונה בישראל שתשווק בפועל מוצרי קנאביס רפואי בעצמה.

רפא, שנוסדה ב-1937 בירושלים ע”י ד”ר ברוך לוין ומייצרת עשרות סוגי תרופות כולל התרופות נגד כאב ‘בוטרנס’ ו’טרגין’, מצטרפת בכך לפעילות במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי הצפויה, המכונה ‘מדיקליזציה’, שאמורה לאפשר לראשונה מכירת קנאביס רפואי בבתי מרקחת בדומה לתרופות.

עוד בשנת 2016 חשף מגזין קנאביס לראשונה את כוונת החברה להיכנס לענף הקנאביס הרפואי בשיתוף פעולה עם חברת אמריקאית המייצרת מסטיק קנאביס, אך רק הבוקר (א’) הודיעו מנהלי ‘רפא’ על המהלך באופן רשמי.

“חברת התרופות רפא תהיה חברת התרופות הישראלית הראשונה שתשווק מוצרי קנאביס רפואי, בהתאם לרפורמת היק”ר בפיקוחו ההדוק של משרד הבריאות ובכפוף להמלצת רופא,” מסרו. “מדובר בבשורה חשובה עבור החולים והקהילה הרפואית שכן לראשונה יוכלו המטופלים לרכוש בבתי המרקחת מוצרי קנאביס רפואי המיוצרים בתקן האיכות GMP במינון מדויק ועקבי החיוני לטיפול”.

לדברי ‘רפא’ מוצרי הקנאביס הרפואי שלהם – שייוצרו במפעלי חברת ‘פנאקסיה’ שכבר קיבלה רישיון בתקן GMP כנדרש ברפורמה – יכילו מינונים מדויקים של THC ו-CBD, הרכיבים הפעילים הבולטים בקנאביס.

אף על פי כן אין כיום בישראל תוצרת קנאביס בתקן GMP, מאחר ואין בנמצא גנטיקה של קנאביס המחזיקה באישור GAP. להטמעת תקן זה ייקח מספר חודשים נוספים לכל הפחות.

“אנחנו גאים לעמוד בחוד החנית של הרפורמה המהפכנית ופורצת הדרך שמובילה היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, המשמשת מורת דרך למדינות רבות בעולם,” מסר ירון זקהיים מנכ”ל רפא.

“אנחנו משוועים לכך כבר זמן רב”, מסר פרופ’ אליעד דוידסון מבי”ח הדסה עין כרם ויו”ר האגודה הישראלית לכאב, “כעת נוכל להתייחס לקנאביס רפואי כתרופה לכל דבר: נדע איזה טיפול אנו נותנים, ואיזה טיפול המטופל מקבל”

“אני שמח שחברת תרופות ישראלית הינה אחת מחברות התרופות הראשונות בעולם שמיישמת את החזון שלנו – הפיכה של הקנאביס למוצר רפואי בדומה לתרופה,” מסר ד”ר מיכאל דור, היועץ הרפואי של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

המוצרים שרפא תשווק יכילו את כלל הקנבינואידים והרכיבים הפעילים מצמח הקנאביס בעזרת מיצוי מלא של תפרחת הצמח, במטרה לשמר את מה שמכונה “אפקט הפמליה” בקנאביס – השפעה של כל הרכיבים השונים זה על זה וביחד.

רפורמת הקנאביס הרפואי תבוא לידי ביטוי בשני מישורים. בפן הייצורי מדובר בייצור מוסדר תחת תקן שיביא לשינוי בגישת הרופאים שעד כה לא ששו להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי וחלקם אף נמנע מכך לחלוטין. בסקר שנערך על ידי מכון ברנדמן בקרב 120 רופאים מומחים בחודשים אוקטובר-נובמבר 2017, השיבו 81% מהרופאים כי אם יתקיים ייצור מדוד, עקבי ומדויק, הוא ישפיע לחיוב על נכונותם להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי.

לדברי פרופ’ פסח שוורצמן, יו”ר האיגוד לרפואה פליאטיבית בישראל, “מדובר בחידוש משמעותי הן לרופאים והן למטופלים. לנו כרופאים חשוב לדעת בדיוק את המינון של הטיפול עליו אנו ממליצים למטופלים, ושיהיה לנו מגוון מינונים שיאפשרו לנו לעשות טיטרציה ולהתאים מינון לכל מטופל בצורה מסודרת. לקנאביס רפואי פוטנציאל רפואי רב, ומתכונת כזו תתרום לשיפור ההבנה בטיפול”.

ירון זקהיים, מנכ"ל רפא
ירון זקהיים, מנכ”ל רפא (צילום: יח”צ)

עם זאת ‘רפא’ לא תשווק קנאביס בתפרחות, אלא רק מוצרי קנאביס רפואי בצורות מתן שאינן כרוכות בעישון, דוגמת טיפות שמן תת לשוניות ובהמשך גם טבליות תת לשוניות, פתילות ועוד.

“צורות מתן אלה מוכרות ונוחות לטיפול הן עבור החולים והן עבור הצוות הרפואי,” מסרה החברה. “הן דומות לצורות מתן של תרופות רבות אחרות, ואינן מצריכות הדרכה מורכבת. בנוסף הן מתאימות למטופלים רבים שאינם מעשנים או כאלה שאינם מעוניינים לעשן כחלק מטיפול רפואי. בכך הופך הקנאביס הרפואי לטיפול מקובל ושגרתי, והשליטה בו משתפרת.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר