מגלגל...

חברות הביטוח מאשימות: יוניבו מנסה לקבל תגמולי ביטוח במרמה

בתשובה לתביעה בסך 23.6 מיליון ש"ח שהגישה חברת יוניבו נגדן, דוחות חברות השינוע והביטוח את הטענות וקובעות כי יוניבו מנסה לכאורה לקבל תגמולי ביטוח במרמה. לגיבוי דבריהן הן מצרפות את תוצאת הבדיקה שערך מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' איתמר גרוטו

האם ייתכן שחברת יוניבו (Univo) פסלה ללא סיבה אמיתית את המשלוח של תפרחות קנאביס במשקל 1.6 טון בשווי כ-14.7 מיליון ש”ח שהיא ייבאה מחברת טילריי (Tilray) בפורטוגל וזאת על מנת לקבל תגמולי ביטוח במרמה? כך טוענות חברות הביטוח הפניקס, רמון גרניט ומנורה, בתשובה ראשונה לכתב התביעה שהגישה יוניבו לפני כחודשיים בו היא דורשת לקבל שיפוי בסך 23.6 מיליון ש”ח מחברות הביטוח והשילוח.

כזכור, בתביעה, שפרטיה נחשפו לראשונה במגזין קנאביס, טוענת יוניבו בין היתר כי המשלוח היה מחוייב בנשיאת אוגרי מידע (Data Loggers) ושמיכות תרמיות לכל אורך השינוע, בעוד שלדבריה כאשר המשלוח הגיע למפעל החברה באשקלון הוא הגיע ללא אוגרי המידע וללא השמיכות התרמיות שהוסרו בשלב הקליטה בנתב”ג. לכן לטענת יוניבו יש לפסול את כל 1.6 הטונות של קנאביס וזאת לכאורה בהתאם לנהלים ודרישות הרגולטור, ולפצותה בגין העלויות והנזקים שנגרמו לה.

לטענת יוניבו בכתב התביעה, חברת ICL שביצעה את השילוח וחברת ממן מסופי מטען שקלטה אותו בנתב”ג, הן האחראיות להיעלמות הרכיבים הנ”ל ולכך שנוצר צורך בפסילה של הסחורה, ולכן הן, יחד עם חברות הביטוח, צריכות לשלם עבור הנזק שלכאורה נגרם. לחיזוק טענותיה הדגישה יוניבו בכתב התביעה כי פנתה אל משרד הבריאות בשאלה האם מותר לה לחרוג מהנהלים וקיבלה תשובה שלילית, ועל כן היא נאלצת לשלוח את הסחורה להשמדה.

לטענת החברות מנגד, הניסיון של יוניבו לזרז את השמדת הסחורה הוא פסול ועלול להוות מעין “השמדת ראיות”. בפנייתן לבית המשפט הן מבקשות למנוע את ההשמדה של הסחורה או לכל הפחות לקבוע שהסחורה תקינה בטרם ההשמדה. יוניבו מסבירה שמכיוון שהיא מכרה את המפעל שלה, היא אינה יכולה להותיר את המלאי במפעל ועליה לפנותו, ולכן מציעה לחברות לקלוט אותו אליהן אם הן רוצות בכך ולשאת בעצמן בעלויות האחסון שלו – דבר שהן מסרבות לעשות.

אוגרי מידע (Data Loggers) שהוצמדו למשלוח הקנאביס מפורטוגל
אוגרי מידע (Data Loggers) שהוצמדו למשלוח הקנאביס מפורטוגל

בתשובתן מפקפקות החברות במניעים של יוניבו ומציינות כי המשלוח הגיע לישראל עם כל הרכיבים הנדרשים וכי הרכיבים הוסרו רק בעת ההגעה לישראל וזאת רק לצורך בדיקה ובקרה שביצעו נציגי משרד הבריאות בטרם אישרו את העברת הסחורה למפעל יוניבו. כמו כן, לטענתן, המשלוח נאסף ממסופי המטען בנתב”ג במשאית אל מפעלי יוניבו על ידי נציג של יוניבו, שחתם בעת האיסוף שאין לו כל טענות. בנוסף לדבריהן פניית יוניבו אל משרד הבריאות לא כללה בקשה הנוגעת לפסילה אלא רק ל”עמידה בנהלים”, כלומר לכאורה משרד הבריאות מעולם לא באמת הורה ליוניבו לפסול ו/או להשמיד את הסחורה.

“במקום לבדוק את תקינות המשלוח או לבקש מהרשויות לבדוק את תקינותו, יוניבו הציגה בפני הרשויות טענות שקריות, באופן מכוון, בדבר ‘חריגה מנהלים’, כביכול, ובכך ‘הזמינה’ מהרשויות, באופן מגמתי ופסול, את התשובה כי אין לאשר ‘חריגה’ בנהלים – חריגה שכאמור, לא היתה ולא נבראה,” נכתב בתשובת חברת ICL לבית המשפט. “המשלוח נשלח בסביבה מבוקרת טמפרטורה ועמד בכל הדרישות, לא אירע כל אירוע המקנה עילה לפסילת המשלוח והוא אכן מעולם לא נפסל על ידי הרשויות”.

לפיכך, לדברי חברות הביטוח, לא רק שהן אינן אחראיות על פסילת הסחורה, אלא שיוניבו החליטה לפסול את הסחורה כולה על דעת עצמה ומבלי שמישהו הורה לה לעשות זאת. בשלב זה מעלות החברות טענה חמורה לפיה לכאורה “התנהלות יוניבו מעידה על כוונה לקבלת תגמולי ביטוח במרמה, דבר הנובע כנראה ממצב כלכלי קשה ביותר עד כדי פשיטת רגל אליו היא נקלעה.”

לחיזוק טענותיהן מביאות החברות התייחסות של מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ’ איתמר גרוטו, ששלח הבוקר (28.9) הודעת דוא”ל בה הוא מחזק את הדברים וכותב כי לדעתו לא היתה כל הצדקה לפסול את הסחורה: “בבדיקה ראשונית של נסיבות המקרה עולה כי לא ארעה חריגה או הפרה של נהלי משרד הבריאות וכי אין הצדקה לפסול את המשלוח או להשמיד אותו על בסיס הנתונים הקיימים,” כותב פרופ’ גרוטו. “עוד עולה כי משרד הבריאות לא פסל את המשלוח ולא הורה על השמדתו וגם אם קיימת חריגה מהנהלים אין הדבר מצדיק השמדה מיידית ללא בדיקות. מעיון ראשוני בנתונים עולה כי אכן המשלוח נשמר בתנאי אחסון נאותים עם בקרת טמפרטורה (של הסביבה) ואין אינדיקציה לחריגות לכל אורך הדרך מיצירת המוצרים ועד הגעתם למפעל יוניבו.”

כאמור, תשובת חברות השינוע והביטוח מגיעה עוד בטרם הן הגישו כתב הגנה, וזאת עקב סכסוך עקרוני מקדים לגבי עצם ההחלטה של יוניבו לפסול את הסחורה ולשלוח אותה להשמדה – דבר שימנע אפשרות לבדוק האם יש פגם כלשהו בסחורה.

מיוניבו נמסר: “המשלוח הגיע לישראל שלא על פי התקן שקבע משרד הבריאות. החברה פעלה על מנת לנסות ולאשר את המשלוח ולא קיבלה על כך את אישור היק”ר. לכן, החברה תובעת את הנזק מול הגורמים האחראים לכך. התביעה תתברר בבית המשפט.”

עדכון (29.9): בתשובה למסמך ששלח פרופ’ גרוטו, יוניבו העבירה לבית המשפט תכתובת דוא”ל במסגרתה אישר אתמול (28.9) מנהל היק”ר יובל לנדשפט כי התנהלותה של יוניבו בכל הנוגע לפסילת הסחורה היתה מוצדקת ועל פי הנהלים. יתרה מזאת, על פי דברי היק”ר, אם יוניבו לא היו פוסלים מיוזמתם את הסחורה, הם היו נתונים לסכנת ביטול רישיון הפעילות שלהם בתחום הקנאביס ואף חובת הודעת ריקול לכל מוצריה שבבתי המרקחת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר