מגלגל...

“נעביר את המפעל ליוון”: מי יממן את פיקוח מחירי הקנאביס הרפואי?

משרד הבריאות הודיע כי יטיל פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי, אך בענף לא יודעים מי אמור לממן את העלויות העודפות. בבתי המרקחת טוענים כי המגדלים יצטרכו לצמצם עלויות. המגדלים והיצרנים טוענים מנגד שבתי המרקחת גם ככה מרוויחים עד 40% על כל מוצר.

בעקבות הודעה רשמית שפירסם הבוקר (ה’) משרד הבריאות בעניין פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי, התעורר ויכוח בין מגדלי הקנאביס הרפואי והמפעלים היצרנים לבין בתי המרקחת בשאלה מי יישא בעלויות של פיקוח מחירים זה.

כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס פיקוח המחירים יוטל בעקבות ביקורת ציבורית קשה על עלייה חדה צפויה במחיר, כזו המגיעה גם עד 400% יותר מהתשלום הקבוע על סך 370 ש”ח אותו שילמו עד כה המטופלים מדי חודש, ללא קשר לכמות אותה קיבלו.

כך למשל על פי מחירון הקנאביס הרפואי המלא שחשפנו, טווח המחירים של מוצרי הקנאביס בבתי המרקחת נע בין 120 ש”ח ועד 250 ש”ח לכל מוצר השווה ערך ל-10 גרם. כלומר שרשרת הייצור היתה אמורה לקבל בין 600 ועד 1,500 ש”ח מדי חודש מכל מטופל המחזיק במרשם ל-50 ג קנאביס בחודש.

אך בעקבות חשיפת מגזין קנאביס לפיה עליית המחירים נוגעת לכ-40 אחוז מהמטופלים לפחות, ולא ל-3 אחוז בלבד כפי שטוען מנהל היק”ר יובל לנדשפט, החליט משרד הבריאות להטיל פיקוח על המחיר.

בהודעת המשרד הובהר כי פיקוח המחירים יוטל על כל מרשמי הקנאביס המכילים עד 50 ג’ קנאביס בחודש, כולל, מה שאומר שמטופלים אלו ישלמו עד 500 ש”ח בחודש לכל היותר – מה שלא מסתדר עם דרישות היצרנים ובתי המרקחת.

לפיכך אחד או יותר מהגורמים בשרשרת הייצור, מהמגדלים, דרך היצרנים ועד בתי המרקחת, יאלץ לשאת בפיקוח מחירים זה ולהרוויח פחות מכפי שתיכנן. עובדה זו היא בעלת חשיבות עצומה לענף, לחברות הנסחרות בבורסה ולמשקיעים.

כפי שחשפנו חלק ממפעלי הקנאביס כבר הצהירו בתגובה להודעה זו של משרד הבריאות כי פיקוח מחירים שכזה לא יתאפשר, ואף יוביל להתרסקות ופשיטת רגל של מגדלים ומפעלים בתחום. לדבריהם המחירים אף צפויים לעלות עוד יותר עד שכל גרם קנאביס יעלה בין 20 ל-30 ש”ח, כלומר 50 ג’ קנאביס יעלו בין 1,000 ל-1,500 ש”ח.

כעת כאמור מוחים על פיקוח המחירים לא רק היצרנים אלא גם המגדלים. אלו טוענים שהם ימשיכו למכור את התוצרת באותו מחיר וכי האחריות על עמידה בפיקוח המחירים היא על בתי המרקחת הגובים כיום בחלקם עד 40% על כל מוצר שנמכר אצלם.

“אם בתי המרקחת חושבים שהמגדלים, שהקימו את הענף וערכו מחקרים והובילו את ישראל להיות מובילת העולם בתחום, הם אלו שיממנו את פיקוח המחירים, הם טועים,” אומר גורם באחת מחברות הגידול שביקש לא להיחשף. “אם הם מדמיינים שדווקא בתי המרקחת, עם נתחי הרווח החזיריים שלהם, ימשיכו להרוויח בגסות כזאת ויהפכו את המגדלים לרפתנים, אולי כדאי שיבינו שאין להם מקום בתחום הזה ואולי כדאי שיפרשו לפני שבג”ץ יפריש אותם.”

מנגד גורמים בחלק מבתי המרקחת טוענים, שלא לייחוס, כי האחריות היא על המגדלים והיצרנים, ולא עליהם.

טרם ידוע האם גם חברת “סאיקי”, יצרנית משאף הקנאביס החדש, תיאלץ לצמצם את דרישות המחיר שלה עבור המשאף כפי שהציגה לפני כשבועיים: 1,950 ש”ח למכשיר עצמו ובנוסף 740 ש”ח בחודש לכל מחסנית.

כך או כך סוגיה זו של פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס עוד נדרשת אישור של ועדת הכלכלה, אך מאחר ובימים אלו נמצאת הכנסת בפגרת בחירות ייתכן והחלטה סופית בעניין זה, אם בכלל, לא תגיע לפני סוף שנת 2019 או תחילת שנת 2020.

“ההליך הזה לא יעבור אישור של ועדת כלכלה, הצהרות משרד הבריאות הן עורבא פרח,” אומר בעל מפעל גדול בתחום. “זה פשוט לא ייקרה, משרד הבריאות לחיץ ונבהל מלחץ העיתונאים. אם זה מה שיוחלט ניקח את המפעלים ונעביר אותם ליוון”.

בעל חברה גדולה בתחום דווקא חושב ההפך ואומר שלא תהיה לו בעיה לעמוד בפיקוח המחירים, ושהיו עומדים בהם גם ללא הפיקוח: “אנו מתכוננים להוזלת מחירים מאסיבית כתוצאה מהגדלת שטחי הגידול, הגדלת יכולת הקיבול של המפעל, והוזלת המחירים הנובעת מכך. אנו צופים שמחירי השוק לא יהיו גבוהים מ-3 ש”ח לגרם תוך פחות משנה, וירדו עוד ועוד. כוונתו של משרד הבריאות טובה ונכונה אולם גם בלעדיה, נתוני המחירים שאנו מתכננים תואמים את זה. השוק העולמי הולך לשם במהירות ויש להתכונן”.

מחברת “סופר פארם” לא השיבו לסוגייה זו עד פרסום הידיעה.

מחברת “גרין פארמה”, חברת בת של רשת בתי המרקחת המקוונת “טלפארמה”, נמסרה כתגובה רשמית ההודעה: “נעמוד בכל פיקוח שמשרד הבריאות יפעיל, כמו בכל פעילות של בית המרקחת שלנו ב-20 השנים האחרונות”.

מבעלי רשת בתי המרקחת ש.ר.מ, דוד פפו, נמסר: “טרם קיבלנו מסמך רשמי בנושא, צריך ללמוד את זה ואז לראות מה עושים”.

מחברת “סאיקי” לא נמסרה תגובה.

מחברת “תיקון עולם” נמסר כי “תיקון עולם מברכת על כל החלטה שמשמעותה הקלה על המטופלים והחולים הזקוקים לטיפול. החברה מאמצת ומברכת כל תקרת מחיר שיקבע משרד הבריאות וסגן השר, יעקב ליצמן.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר