מגלגל...
x

השוטר שניידר מאיים על מטופל: שלם לי 10,000 ש’ או שאגיש תביעה

"אני חושש מאוד, אף פעם לא איימו עליי ככה" - כך אומר א', מטופל ממרכז הארץ הסובל מכאב כרוני, שקיבל בשבוע שעבר מכתב איום ובו דרישה לשלם 10,000 ש"ח לשוטר אלכסנדר שניידר בעקבות תגובה שפירסם בפייסבוק. השוטר שניידר זכה כזכור לכינוי "אימת המטופלים" לאחר שתיעוד שלו כשהוא עובר על הנהלים לכאורה נחשף בוידאו

אחרי שרשם דו”ח, לכאורה בניגוד לנהלים, למטופל קנאביס רפואי בשם י’, וזמן קצר קודם לכן השפיל לדבריה את ע’, אישה הסובלת מנכות ומטופלת גם היא בקנאביס רפואי, השוטר אלכסנדר שניידר לא מסתפק בכינוי “אימת המטופלים של אשקלון” – ומרחיב את פעילותו גם נגד מגיבים ברשתות החברתיות.

מי שחש ראשון על בשרו את האיומים של שניידר הוא א’, בן 30 מראשון לציון, שזכה לפני כשבוע לקבל בדואר מכתב התראה לפני תביעה ובקשה להתנצלות ולפיצוי כספי של לא פחות מ-10,000 ש”ח אותם שניידר דורש לקבל עד לתאריך 30 בספטמבר.

את המכתב שיגר לא’ בא כוחו של שניידר, עו”ד יוני ג’ורנו מנתניה, תחת הכותרת “דרישה להתנצלות ופיצוי כספי טרם נקיטת אמצעים משפטיים”. 

אז על מה ולמה הדרישות? הכל בגלל תגובה של א’ על פרסום המעשים של שניידר שתועדו בוידאו ופורסמו בין השאר בעמוד הפייסבוק של גדי וילצ’רסקי.

התגובה שבגינה הגישו השוטר אלכסנדר שניידר ועו"ד יוני ג'ורנו את מכתב ההתראה והדרישה לפיצוי כספי בסך 10,000 ש"ח נגד המטופל
התגובה של א’ בפייסבוק שבגינה הגישו השוטר אלכסנדר שניידר ועו”ד יוני ג’ורנו את מכתב ההתראה והדרישה לפיצוי כספי בסך 10,000 ש”ח. “אני חושש מאוד,” אומר א’ היום

באותה תגובה הציע א’ למטופלים שנפגעו משניידר וקיבלו ממנו קנסות, להתאגד יחד ולהגיש נגדו תביעה ייצוגית. בתגובה הוא כינה את שניידר “עבריין על מדים. לכאורה, כן?”, והוסיף סמיילי מחייך. 

בנוסף, בסוף תגובתו טרח א’ וציין כי “לא כל השוטרים מתנהגים כמו השוטר מהסרטון ואני לא מכליל את כולם”.

המשפט “עבריין על מדים. לכאורה” הצית כנראה את זעמו של שניידר, או את חוש הריח של עורך הדין ג’ורנו, שכן בגלל אותו משפט, מאוים א’ כעת בתביעה אם לא יתנצל וישלם כאמור עשרת אלפים שקלים עד ל-30 בספטמבר. 

במכתב ההתראה אמנם מודה בין היתר עו”ד ג’ורנו בשמו של השוטר שניידר כי שניידר החרים את הקנאביס הרפואי של המטופל המופיע בסרטון למרות שעל פי הנהלים היה מותר למטופל להחזיק בו, אך מסביר זאת בכך ש”מבחינת משטרת ישראל מרשי פעל ללא דופי”.

הסרטון שבתגובה אליו רשם א’ את ההערה שהובילה למכתב האיום והדרישה לפיצוי

האם, גם לאור השיח הקשה והמסית הקיים פעמים רבות ברשתות החברתיות בנושאים רבים ומגוונים, מדובר במשפט המצדיק הגשת תביעת דיבה? שניידר ופרקליטו סבורים ככל הנראה שהוא מצדיק לפחות איום בתביעה כזו. א’, מצידו, נדרש כעת להתגונן.

“אני חושש מאוד מהמכתב, כי אף פעם לא איימו עלי ככה או דרשו ממני כספים”, אמר א’, שסובל מפריצת דיסק ומטופל גם הוא בקנאביס רפואי. לדבריו, “מעולם לא הסתבכתי עם החוק ואני לא ממש מבין מה עליי לעשות עכשיו. אני חושב שאפנה לייעוץ משפטי”.

ראית פעם את שניידר? אתה מכיר אותו?

“ממש לא. מעולם לא נתקלתי בו. אני בכלל לא מגיע לאשקלון או לחופי הים באזור שלה. ההיתקלות היחידה שלי איתו היא דרך הכתבות שפורסמו עליו בשבועות האחרונים. ראיתי שהוא נותן קנסות באופן קבוע למטופלים בקנאביס רפואי ולכן כתבתי את התגובה שבגללה הוא מאיים עלי. אני מקווה שהסיפור הזה ייגמר בטוב, כי אני באמת די חושש”.

אלכסנדר שניידר שוטר
השוטר אלכסנדר שניידר – “אימת המטופלים” מאשקלון

כזכור, לאחר הפרסומים במגזין קנאביס שכללו עדויות רבות מצד מטופלי קנאביס שמספרים על התעמרות, יחס מזלזל וחיפושים לא חוקיים לכאורה מצד השוטר מתחנת אשקלון, לפני כחודש אף הוגשה נגדו תלונה למח”ש (המחלקה לחקירות שוטרים).

בנוסף, חשוב לציין כי פרקליטו של שניידר, עו”ד ג’ורנו, עשה לעצמו נוהג להגיש תביעות דיבה רבות נגד אזרחים בשם שוטרים ממשטרת ישראל שנפגעו לכאורה מטענות כלפיהם שפורסמו ברשתות החברתיות, כפי שפורסם בפברואר השנה בעיתון “כלכליסט”. 

תחת הכותרת “קילשון הרע”, נכתב כי “כמה משוטרי משטרת ישראל שאוכפים את הסדר בהפגנות מצאו דרך מקורית וקלה למדי להגדלת הכנסה: תביעות לשון הרע נגד מפגינים שעלבו בהם ברשתות החברתיות. את רובם ככולם מייצג עורך דין אחד, יוני ג’ורנו מנתניה, שפיתח התמחות מהירה בתביעות האלה. סוג של מונופול שמבוסס על הפטנט.”

עו"ד יוני ג'ורנו (צילום מסך: יוטיוב, כאן 11)
עו”ד יוני ג’ורנו (צילום מסך: יוטיוב, כאן 11)

על פי הנכתב בכתבה “ג’ורנו מתהדר בכ־80 שוטרים שאותם ייצג ומייצג, מול כ־200 נתבעים: כותבי פוסטים, משתפי פוסטים וטוקבקיסטים. חלק מהם לא מוותר ומגן על עצמו בבתי המשפט, אבל חלק לא מבוטל מתפשר או משלם כבר לאחר קבלת מכתב ההתראה הראשון. לעתים מפני שהוא נבהל, פעמים אחרות מפני שזול יותר לשלם 2,000 שקל לג’ורנו מאשר לשכור עורך דין שינהל נגדו את הקרב המשפטי.”

בדף הפייסבוק שלו משווק ג’ורנו את הישגיו ויכולותיו בתחום. הוא מעלה שם צילומים של פסקי דין והחלטות שיפוטיות לטובתו. לצדם הוא מוסיף, כמו לפני כשבועיים, את הטקסט המתריס הבא: “בוקר טוב, היי אתם… כן אתם, שקיבלתם את כתב התביעה עם שליח עד הבית. קיבלתם וחתמתם… רק חשבתם שאם ‘נתעלם’ זה ‘ייעלם’. אז זהו שלא! ארבעה פסקי דין בסך כולל של 186,595 שקל נחתמו על ידי בתי המשפט. מכאן הם יועברו אחר כבוד ללשכת ההוצל”פ לגבייה. על המקלדת אתם גיבורים… ברשתות אתם מצטיינים, בבתי המשפט אתם ‘נעלמים’. לא ארפה, לא אתעייף, לא אכנע להכפשות, להטרדות ולאיומים. שוטרים אינם שק חבטות של התסכולים שלכם… אני כאן להזכיר זאת”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר