מגלגל...

הרופא הזה טוען שקנאביס עלול להרוג ילדים ומסוכן כמו כדורי שינה

ד"ר אורן פלדמן, מנהל מלר"ד ילדים במרכז הרפואי שיבא תל השומר, טוען כי קנאביס "עלול להרוג ילדים" וכי השפעתו "מזיקה בדיוק כמו עודף כדורי שינה", אך כשמגזין קנאביס ביקש שיוכיח את טענתו, הוא לא ממש הצליח

בשבוע שעבר, כמו בכל פעם שמקרה כזה קורה, דיווחו כל העיתונים ואתרי האינטרנט הבולטים בישראל על מקרה מצער, במהלכו, לפחות על פי הנטען, שני ילדים, אחים בני שנתיים ושש, אכלו בטעות עוגיות שהכילו קנאביס ונזקקו לאשפוז. על פי הדיווחים, אחד מהילדים אף הוגדר “במצב קשה” והשני “במצב בינוני”.

בכתבת פולואפ שפורסמה במדור “קנאביס רפואי” באתר הפופולרי “מאקו”, ניתנה במה לד”ר אורן פלדמן, מנהל מלר”ד ילדים במרכז הרפואי שיבא (ביה”ח ספרא לילדים), שטען כי “ההשפעה של קנאביס מזיקה בדיוק כמו עודף כדורי שינה” וכי “קנאביס עלול להרוג ילדים” – טענה שגם הפכה לכותרת הראשית של הכתבה.

מכיוון שישנם ספקות האם אי פעם נרשם מקרה מוות כתוצאה ישירה משימוש בקנאביס, ומכיוון ששני הילדים שוחררו תוך זמן קצר לביתם לאחר טיפול פשוט שכלל עירוי נוזלים, פנינו אל ד”ר פלדמן בשאלה על מה מבוססות טענותיו והאם הוא יכול להציג ראיות מן העבר למקרי מוות שנגרמו לילדים או מבוגרים עקב שימוש בקנאביס.

הכתבה באתר מאקו לפיה "קנאביס עלול להרוג ילדים קטנים"
הכתבה באתר מאקו לפיה “קנאביס עלול להרוג ילדים קטנים”

בתחילה הטיחו מטעמו של הרופא טענות-סרק כלפי מגזין קנאביס, כאילו עצם השאלה היא ניסיון לעודד שימוש בקנאביס על ידי ילדים: “האם אתם מרמזים שילדים צריכים לצרוך קנאביס באופן שאינו מבוקר ואינו מפוקח ובהיסח הדעת? עמדתכם היא כי מבוגרים יכולים לתת לקטינים את הסם מבלי שאלו עומדים על דעתם?”

לאחר שהובהר שאין כל כוונה לעודד שימוש לא מפוקח בקנאביס על ידי ילדים, צורפו מטעם הרופא קישורים לשני מאמרים, שבאחד מהם לדבריו מתוארת סדרה של 13 מקרי מוות שיוחסו לשימוש בקנאביס, ובשני סיכום של 10 שנות ניסיון עם הרעלות קנאביס בילדים באירופה לפיו 34% נזקקו לאשפוז ו-3 להנשמה מלאכותית.

ד"ר אורן פלדמן (צילום מסך: פייסבוק רמב"ם הקריה הרפואית)
ד”ר אורן פלדמן (צילום מסך: פייסבוק רמב”ם הקריה הרפואית)

לדברי הרופא, המשמעות של הממצאים הללו היא שהילדים “נמצאו בסכנת חיים ללא שימוש באמצעי טיפול מתקדמים” וכי “העובדה שבעולם המערבי יש אפשרות להציל את הילדים הללו באמצעות טיפול נמרץ, הנשמה מלאכותית ושאר אמצעים – אינה מורידה מהסכנה שבהם. נהפוך הוא. זה סיכון שעלול להגיע עד כדי סכנת מוות”.

גם זה בטח יעניין אותך

לסיכום הוא חזר על הדברים שהוא אמר באותה כתבה שפורסמה, והדגיש שוב כי “קנאביס עלול להרוג ילדים קטנים”. לכך הוא הוסיף: “טוב יעשה כל אדם הצורך או מעודד לצריכת קנאביס לשימוש אישי, אם יזהיר את ההורים המשתמשים בפני סכנות הטמונות לילדים מחשיפה לקנאביס בכמות בלתי מבוקרת”.

ואכן, אין כל כוונה, גם לא למגזין קנאביס, “לעודד” צריכת קנאביס, בוודאי לא בקרב ילדים ובוודאי לא בכמות בלתי מבוקרת, אך עם זאת, מעיון במאמרים ששלח ד”ר פלדמן כבסיס לטענותיו, עולות כמה תהיות, שאליהן, כאשר נשלחה אליו שאלת-המשך, הוא כבר העדיף שלא להתייחס. גם בית החולים סירב למסור תגובה לעניין.

ראשית, בעוד שהרופא טוען לנזק “בדיוק כמו עודף כדורי שינה”, מבדיקה עולה כי בשנת 2021 למשל היו בארה”ב 12,499 מקרי מוות של מבוגרים ממנת יתר של בנזודיאזפינים (כדורי הרגעה/שינה). בשנת 2015 נרשמו 23 מקרי מוות של ילדים משימוש כזה ועוד אלפי מקרים של סכנה חמורה, בעוד שמקנאביס לא נרשם ולו מקרה אחד כזה.

לגבי מקרי המוות שנטענו, התהייה הראשונה שעולה אם כן, נוגעת למאמר הראשון ששלח הרופא ושתואר על ידו כ”סדרה של 13 מקרי מוות שיוחסו לשימוש בקנאביס בקרב מבוגרים”. בפועל, מבדיקה עולה שהמאמר מתאר 13 מקרים של מוות מאירוע לבבי זמן קצר לאחר צריכת קנאביס, אך ללא הוכחה לקשר בין הקנאביס לאירוע הלבבי.

קטע מהמאמר ששלח ד"ר אורן פלדמן כגיבוי לטענתו על כך שקנאביס עלול להרוג ילדים
“לא נמצאו שום מקרים עם השלכות רציניות ושום מקרי מוות” – קטע מהמאמר ששלח ד”ר אורן פלדמן כגיבוי כביכול לטענתו על כך שקנאביס עלול להרוג ילדים

למעשה, לא רק שאין במאמר הזה הוכחה לקשר שכזה, אלא שכתוב בו במפורש שמתוך 13 המקרים, ב-8 נמצאה בנתיחה לאחר המוות טרשת עורקים משמעותית ו/או פתולוגיה אחרת שהסבירה את המוות בלי שום קשר לקנאביס, ב-3 מקרים נמצאה פקקת ורידים וב-2 מקרים היה פגם מולד של לב גדול שעשוי להסביר את המוות.

המאמר השני ששלח ד”ר פלדמן, שאמור היה לטענתו לבסס את החשש לכך שקנאביס עלול לגרום למוות בקרב ילדים, כבר כולל אמירה מפורשת של החוקרים לפיה “לא נמצאו שום מקרים עם השלכות רציניות ושום מקרי מוות”. אכן, ב-3 מקרים על פי המאמר נזקקו הילדים להנשמה מלאכותית, אך בכל מקרה לא נגרם להם כל נזק.

בשורה התחתונה, מעולם בהיסטוריה של האנושות לא תועד מקרה מוות של ילד עקב שימוש בקנאביס, וזאת למרות שלא מעט פעמים ילדים בלעו קנאביס, וכאשר בכל פעם המקרים הללו זוכים לכותרות בעיתונים. אין בכך כמובן כדי לעודד שימוש בקנאביס בקרב ילדים או להפחית מהסכנה, אך חשוב לשים דברים בפרופורציה.

גם אם כן יתגלה שנרשמו מקרי מוות כתוצאה משימוש בקנאביס, הרי שבוודאי יהיה מדובר במקרים אנקדוטליים בלבד, נדירים עד לא-קיימים, כך שלא ניתן להסיק מכך בוודאות שקנאביס “עלול להרוג” כפי שטוען הרופא. כלומר, גם אם 13 המקרים המתוארים במאמר המדעי אכן נגרמו מקנאביס, מדובר באחוז מזערי במיוחד.

נוסף על כך, מבדיקה מול דוברות בית החולים שיבא, מסתבר שההגדרות “מצב קשה” ו”מצב בינוני” שניתנו לילדים בפרסומים בתקשורת, כלל לא נקבעו על ידי בית החולים. “שני הילדים הגיעו במצב הכרה ירוד, אחד יותר ואחד פחות,” נמסר. “מצב זה מוגדר על ידינו בילדים כקשה אך במקרה הזה לא אנחנו הגדרנו את מצבם”.

זו כמובן לא הפעם הראשונה בה הכותרות בעיתונים מפחידות את הקוראים בטענות על “מצב קשה” עקב שימוש בקנאביס, כאשר בדיעבד מסתבר שלא קרה שום דבר משמעותי ושהגדרת המקרה כ”מצב קשה” מופרכת, מה שמעורר תהייה האם לא מדובר בניסיון של העיתונים להגביר את ה”טראפיק” והרייטינג על ידי כותרות מאיימות.

כך למשל, בשנת 2017 פורסם כאן במגזין קנאביס מאמר ביקורתי שסיקר את התייחסות העיתונות למקרה בו דווח על פעוטה בת שנה וחצי שאושפזה בבית החולים ‘שערי צדק’ בירושלים במצב בינוני לכאורה, לאחר שאיבדה הכרתה בגלל קנאביס. מבדיקה עלה כי את ה’בינוני’ המציאה התקשורת ואת ההכרה התינוקת כלל לא איבדה.

כידוע, מתו בישראל תינוקות מבליעת חולמבליעת גולהמבליעת סוללה, מבליעת מזון, מבליעת ניקוטיןמבליעת סוכריה, מבליעת בורג ועוד, אך על מרבית דיווחים אלו, הנוגעים לתינוקות שמתו, סביר להניח שמרבית הציבור כלל לא שמע, בעוד שכאשר יש רק חשד ראשוני שתינוקת בלעה חתיכת קנאביס, אי אפשר להתחמק מהכותרות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר