מגלגל...

הרב קוק: עישון קנאביס בשבת מותר במקרים חריגים למטרות רפואיות

בתשובה לפניית משפחתו של חייל צה"ל שנפצע במבצע "שומר החומות" וסובל מכאבים, פסק הרב קוק כי עישון קנאביס מותר גם בשבת כאשר מדובר בשימוש למטרות רפואיות וגם כאשר אין סכנת חיים ולא מדובר בפיקוח נפש. פסיקה זו מתכתבת עם פסיקות דומות מהשנים האחרונות

אף שמבחינה רפואית לא נשקפת סכנה מיידית לחיים, אדם המוגדר “חולה שיש בו סכנה” אזי לגביו “מותר בעשיית כל צרכו”, כולל עישון קנאביס רפואי – כך קובע הרב בן ציון הכהן קוק, ראש בית ההוראה הכללי בירושלים, על פי דיווח בידיעות אחרונות.

הרב בן ציון הכהן קוק (תמונה: ויקיפדיה)
הרב בן ציון הכהן קוק (תמונה: ויקיפדיה)

“מעיקר הדין מותר לחלל שבת בעישון הסם,” קבע הרב וציין כי אמנם ישנם פוסקים שמחמירים בעניין, אך לדעתו, “אין לך צורך גדול מזה” ולכן יש להתיר.

פסיקתו של הרב קוק זהה לפסיקות דומות של הרב אשר זנזורי מהשנה שעברה (2020) וכן של הרב אברהם רזניקוב עוד בשנת 2017.

בכל הפסיקות, כולל זו הטרייה של הרב קוק, מבהירים הרבנים כי ההיתר ניתן רק למי שחולה ורק לשימוש רפואי.

הפסיקה, שפורסמה בעלון ‘שואלין ודורשין’, באה בתשובה לפניית משפחתו של חייל שנפצע באורח קשה במבצע “שומר חומות” וסובל מכאבים קשים. למרות שטיפול בכאב איננו טיפול “מציל חיים” ולכן איננו “פיקוח נפש”, פסק הרב כי הדבר מותר.

“בני המשפחה אמרו שכאביו כה עזים עד שהוא אומר להם שעדיף לו למות ולא לסבול מהם, ומשככי הכאבים אינם משפיעים עליו,” מדווח ערוץ 7. “לעומת זאת, לדבריהם, הקנאביס הרפואי הצליח להקל במעט על הכאבים”.

הרב קוק נחשב על פי הדיווח לפוסק “מקובל מאוד על רבים” מכיוון שהיה אחד מתלמידיו הקרובים ביותר של הרב יוסף שלום אלישיב ז”ל שעמד בראש הציבור החרדי-ליטאי עד לפני שנים אחדות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר