הרב זריצקי מאשר: קנאביס כשר לפסח – גם לאשכנזים

בעקבות פניות גולשים בדקנו עם הרב יוסף זריצקי האם קנאביס כשר לפסח גם עבור הקהילה האשכנזית, המקפידה על אי אכילת קטניות בחג. "אין שום חשש כשרות לפסח, לכולם, בדיוק כמו טבק," הוא אומר כעת בשיחה עם המגזין.

בימים האחרונים, לקראת חג הפסח הקרב, נפוצה ברשתות החברתיות תמונה של כתבה שפורסמה ב'ידיעות אחרונות' עוד בשנת 2007.

הרב יוסף זריצקי
"כשר לכולם" – הרב יוסף זריצקי
(תמונה באדיבות אתר 'הידברות')

בכתבה נקבע כי "מריחואנה כשרה לפסח רק לאוכלי קטניות" – כלומר שקנאביס כשר לכאורה רק עבור הקהילה הספרדית ולא עבור הקהילה האשכנזית שמקפידה על אי אכילת קטניות בפסח.

התפשטותה של הידיעה העלתה שוב את השאלה – והחשש – שמא קנאביס אינו כשר לפסח.

אז פנינו לרב יוסף זריצקי, מומחה בתחום הכשרות של חומרי גלם ושל מוצרים בתעשיית המזון, שהבהיר חד-משמעית: קנאביס כשר לפסח לכולם – אלו שאוכלים קטניות ואלו שלא.

"קנאביס זה לא קטניות בשום צורה ומותר לעשן את זה בפסח," קבע הרב ללא ספק.

"הגזירה על קטניות היא רק על אשכנזים, כתוצאה מהחלטה של גדולים בתורה מלפני 800 שנה שאסרו קטניות מחשש לבלבול, שמא יתחלף לו בחיטה," הסביר. "דהיינו אורז דומה לחיטה, אז כדי שלא יתבלבלו אסרו זאת".

"כשאומרים 'קטניות', פירוש הדבר שאפשר לעשות מזה קמח – גזירה זו היא מחשש שמא אנשים יתבלבלו למשל בין קמח חומוס לקמח רגיל," הוסיף. "גם בתפוזים יש זרעים, וגם בקנאביס, אבל זה לא דומה לחיטה ולכן אין שום איסור."

עוד ציין הרב כי הפרסום משנת 2007 הוא שגוי וכי "במקרה של קנאביס אפילו לא אוכלים את זה, אלא זה משמש לעישון או אידוי, כך אין שום חשש כשרות לפסח – בדיוק כמו טבק".

דברים אלו של הרב זריצקי מתנגשים לכאורה במעט עם הסרטון הנדיר שפורסם בשנה שעברה בו נראה אחד הרבנים החשובים ביותר בישראל, הרב חיים קנייבסקי, כשהוא מברך על קנאביס רפואי וקובע כי מדובר במוצר כשר לפסח לכולם – רק כאשר מדובר בקנאביס רפואי.

אך הרב זריצקי מבהיר כעת: "הרב קנייבסקי חשש שמא היתר כשרות של הקנאביס בכלל יתקבל בציבור כמן התרה להשתמש בקנאביס ללא אישור ולכן נזהר," אמר. "אני חוזר ואומר כי אין שום חשש – כל קנאביס הוא כשר לפסח, לכולם".

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט