הראפר ג’יי זי בסרטון חדש: “המלחמה בסמים היא כישלון מפואר”

סרטון אנימציה חדש העוסק בכשלון המלחמה הגזענית בסמים שוטף את הרשתות החברתיות. את הסרטון מדבב לא אחר מאשר הראפר המפורסם ג’יי זי ובו הוא מותח ביקורת חמורה על המלחמה בסמים והנזק שהיא גורמת לחברה. “זה כישלון מפואר,” הוא אומר וקורא להפסקת הפללת הצרכנים ומעבר למודל חוקי ורווחי. צפו:

הראפר האמריקאי המפורסם שון קרטר, המוכר יותר בכינויו ג’יי זי (Jay-Z), פרסם בסוף השבוע (ה’) סרטון אנימציה חדש אותו הוא מדבב. הסרטון, שפורסם במסגרת כתבה מיוחדת ב’ניו יורק טיימס’, מתאר את נזקי המלחמה בסמים וקורא למהלך של אי הפללה (דה קרימינליזציה).

הסרטון ששמו הוא “המלחמה בסמים היא כישלון מפואר”, זכה כבר לתגובה יפה ברשתות בימים שחלפו מפרסומו, בין השאר בזכות האפקטים הויזואליים המרשימים והאיורים המיוחדים בו שנוצרו על ידי האמנית Molly Crabapple.

צפו:

https://www.youtube.com/watch?v=lmmhmKIW7rs

“המלחמה בסמים היא כישלון מפואר”

עלילת הסרטון מלווה את דרכה של מדיניות המלחמה בסמים עליה הכריז בשנות ה-70 הנשיא האמריקני ריצ’רד ניקסון ובמסגרתה הוצא מהחוק גם צמח הקנאביס. הדגש בקטע הקצר הוא על הנזקים שגרמה מדיניות ההפללה והענישה למאות אלפי אזרחים תמימים בארה”ב לבדה.

גם זה בטח יעניין אותך
ציור צמחי מריחואנה
בקולורדו מרוויחים מיליארדים בזמן שבלואיזיאנה מכניסים את השחורים לכלא

כזכור רק לאחרונה נחשף על ידי יועצו של ניקסון שהסיבה להכרזה על אותה מלחמה בקנאביס בשנות ה-70 היתה בעצם כדי לפגוע בקבוצות של ארגוני שמאל ואפרו אמריקנים – ולא בגלל שהקנאביס מסוכן במיוחד לבריאות האזרחים. דגש נוסף בסרטון הוא בעיית הכליאה ההמונית ונגע הגזענות שהביאה עמה המלחמה נגד צרכני הסמים, זאת כמובן במקביל לכישלון המוחלט שלה בשינוי אחוז צרכני הסמים בחברה.

סצנה מתוך סרטון של הראפר Jay-Z (שון קרטר) - "שופטים נשלטו מלמעלה ונאלצו לקבוע מאסרי עולם במקרים פשוטים של החזקה לשימוש עצמי." - נגד הפללת צרכני סמים, נגד המלחמה בסמים
“ידם של השופטים הייתה כבולה והם נאלצו לגזור מאסרי עולם במקרים פשוטים של החזקה לשימוש עצמי”

“המלחמה בסמים גרמה לגדילה חסרת תקדים של מעל 900% באוכלוסיית בתי הסוהר, שקלטו בעיקר שחורים ולטיניים,” מסביר ג’יי זי בוידאו. “כשהיא התחילה ב-1971 אוכלוסיית הכלא בארה”ב מנתה בסך הכל 200 אלף אסירים. היום היא מונה למעלה מ-2 מיליון.”

מלבד התנהלות מערכת האכיפה מותחים יוצרי הסרטון ביקורת גם נגד הממשל והרשות המחוקקת שהן בפועל האחראיות על המצב בשטח ועל ההתעקשות להגיע להרשעות וענישה חמורה. גישה זו על פי הנתונים בשטח פוגעת בכל נאשם גם במהלך ניסיונו להשתלב בחברה לאחר שהשתחרר ממאסרו.

ציור של ג'יי זי עם עלי מריחואנה
המלחמה בסמים היא גזענית: יותר שחורים והיספנים נעצרים מאזרחים לבנים, למרות שאחוזי השימוש זהים

אז מה הפתרון? לדבריו של קרטר המציאות בשוק הקנאביס החוקי בקולורדו כבר מזמן הוכיחה את עצמה כרווחית ויעילה יותר לעומת מדיניות ההפללה ולכן הממשל צריך לקדם שינוי גורף בתפיסה ובחשיבה שיוביל בתורו לשינוי בחקיקה.

“45 שנים אחרי, הגיע הזמן לחשוב מחדש על המדיניות והחוקים שלנו,” הוא מסכם. “המלחמה בסמים היא כישלון מפואר!”

ראו עוד:
המלחמה בסמים פוגעת דווקא בעניים
המלחמה בסמים מקדמת טרור
“המלחמה בסמים היא מלחמה באנשים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר