טוען...

הקסו הפכה לחברת הקנאביס הגדולה בקנדה לאחר רכישת רדיקאן

חברת הקנאביס HEXO הופכת לגדולה בקנדה לאחר רכישה משמעותית נוספת, הפעם של חברת רדיקאן - מהחברות הפופולריות ביותר בשוק הלגליזציה הקנדי

לאחר שתי רכישות משמעותיות בשנה חולפת, עסקת ענק נוספת ממצבת את חברת “הקסו” (Hexo Corp), הפועלת גם בישראל, כחברת הקנאביס הגדולה בקנדה.

החברה, שבסיס פעילותה נמצא בקוויבק, הודיעה ביום שישי האחרון על רכישת חברת “רדיקאן” (Redecan) – עסק בבעלות משפחתית עם 30 שנות ניסיון במגזר החקלאי ובגידול קנאביס – וזאת סכום שיא של 925 מיליון דולר קנדי במזומן ובמניות, שהם 764.7 מיליון דולר אמריקאי.

ההודעה על העסקה גרמה כצפוי לזינוק במניית הקסו, שעלתה בסוף השבוע בכמעט 15 אחוזים והגיעה בשיאה לסכום של 9.04 דולר קנדי למנייה, אולם בסופו של דבר התייצבה על 8.48 דולר.

על פי תנאי העסקה, הקסו תשלם לרדיקאן 400 מיליון דולר קנדיים במזומן ותנפיק 525 מיליון דולר קנדיים נוספים במניות רגילות, במחיר משתמע של 7.53 דולר קנדי. העסקה צפויה להיסגר ברבעון השלישי של 2021 בכפוף לאישורים הרגולטוריים הנדרשים ולהפוך את הקסו למובילה בשוק השימוש בקנאביס למבוגרים בקנדה. 

עוד במסגרת העסקה, בעלי המניות של רדיקאן יחזיקו בכ-31 אחוזים מהמניות הרגילות של הקסו ויזכו למנות שני נציגים לכהן בדירקטוריון החברה. 

כאמור, רכישת רדיקאן היא העסקה השלישית של הקסו השנה. רק לאחרונה הודיעה החברה על רכישת חברת “North Cannabis Corp”, העוסקת בתחום הקוסמטיקה והשמנים תמורת 50 מיליון דולר קנדי, ומוקדם יותר, בחודש פברואר, הודיעה על רכישת חברת “זנאביס” (Zenabis Global Inc) תמורת 235 מיליון דולר קנדי במניות.

כמו הקסו, גם זנאביס פועלת בישראל, כשזני הקנאביס שלה, שמשווקים על ידי חברת “שיח מדיקל“, הם מרמלדה, אוג ארסי, ענבר ואתרוג. הקסו משווקת בישראל שני זנים, צונאמי וג’לאטו, בייבוא שמבצעת חברת “BOL פארמה“.

לפני המיזוג סבלו שתי ההחברות (הקסו וזנאביס) משנים לא מוצלחות במיוחד, שבהן נחלו הפסדים משמעותיים ונאלצו למכור נכסים כדי לכסות על הוצאות. הקסו הפסידה כ-4 מיליון דולר קנדי ברבעון האחרון של 2020 ויותר מ-500 מיליון דולר קנדי בשנה, ואילו זנאביס הפסידה 40 מיליון דולר קנדי בתשעת החודשים הראשונים של 2020 וכמעט 130 מיליון דולר קנדי בכל שנת 2019.

למרות ההפסדים, שלוש הרכישות הללו מוכיחות את כוונותיה של הקסו להשתלט על השוק ולהיכנס לתחרות משמעותית בעולם כולו. 

“עד היום היינו אחת משלוש חברות הקנאביס הראשונות בקנדה, אולם היום מיקמנו את החברה כמספר אחת במדינה”, אמר סבסטיאן סנט לואי, מנכ”ל ומייסד שותף של הקסו. “לאלו מכם שלא מכירים את רדיקאן, היא בהחלט הסוד השמור ביותר בענף בקרב משקיעים, אולם מדובר בחברה שמוצריה, בעיקר תפרחות הפרימיום, מועדפים באופן מובהק בקרב צרכני קנאביס קנדיים רבים”.

בעסקת רדיקאן עוקפת למעשה הקסו – לפחות בקנדה – ענקיות קנאביס אחרות כדוגמת “טילריי” (Tilray inc.), או “קנופי” (Canopy). כעת, הקסו חולשת על 17 אחוזים מהשוק הקנדי, בעוד שטילריי מחזיקה ב-15.5 אחוזים וקנופי ב-14 אחוזים.

כזכור, רק לפני כחודש הושלמה סופית עסקת המיזוג בין שתי ענקיות הקנאביס הקנדיות טילריי ו”אפריה” (Aphria), הפעילות גם כאן בישראל, שהתמזגו בעסקת ענק שעליה דווח בדצמבר 2020. יחד, תחת השם טילריי, הפכו השתיים (נכון לעד לפני חודש) לחברת הקנאביס הגדולה ביותר בעולם מבחינת נתח רווחיות, כאשר החברה המשותפת שהוקמה צפויה להיסחר בשווי מוערך של 8.2 מיליארד דולר.

גם קנופי, שנחשבה עד לאחרונה בעצמה לחברת הקנאביס הגדולה בעולם, לא שקטה על השמרים ורק באפריל האחרון סיכמה את רכישת 100% ממניות חברת הקנאביס הקנדית “סופרים” (Supreme) בעבור 435 מיליון דולר קנדי (346 מיליון דולר אמריקאי או כ-1.1 מיליארד שקלים). סופרים, אגב, היא אחת החברות הקנדיות הראשונות שנכנסו לשיווק קנאביס בישראל והזנים שלה, ג’ין גאי וסנסי סטאר, זכו כאן להצלחה.

על כל פנים, נראה כי התחרות העזה בין הענקיות הקנדיות נועדה בראש ובראשונה כדי להיכנס לשוק האמריקאי, במקרה שארה”ב תאשר לגליזציה מלאה בכל שטחה, כך לפחות על פי דברי הבכיר בהקסו סנט לואי. לדבריו, “הקסו צפויה להיכנס עם מוצרי רדיקאן לארה”ב ברגע שהלגליזציה תאפשר זאת, ובימים אלה אנו בקשר עם עורכי דין כדי להבין כיצד להיכנס לשוק שם במוקדם ולא במאוחר”. 

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר