מגלגל...

הקמפיין החדש של צה”ל נגד קנאביס יפגע דווקא בחיילים החלשים

"אם יכניסו אותי לכלא זה כמו שיכניסו את חבר שלי מכפר שמריהו לכלא, אבל אם יקחו לי את מענק השחרור זה יפגע בי מאוד בחיי האזרחות ולחבר שלי זה בכלל לא יפריע - זו אפליה בענישה" - כך טוען חייל כלפי הקמפיין החדש של צה"ל שמזהיר מפני שלילת מענקי שחרור וכספי פיקדון למי שיתפס מעשן ג'וינט בצבא

כ-4 חודשים לאחר שהרמטכ”ל אביב כוכבי אישר את התכנית הצה”לית לקיצוץ מענקי שחרור לחיילים שיתפסו עם קנאביס, יצא היום (א’) הקמפיין הרשמי לדרך.

בפרסום באינסטגרם תחת הכותרת “סמים קלים? מחירים כבדים!” מזהיר צה”ל את החיילים שאם יתפסו מעשנים קנאביס הם עלולים לאבד את מענקי השחרור והפקדונות שלהם .

צה”ל מציג בקמפיין תמונה של ג’וינט דולק ומעליו הכיתוב “המחיר בשוק 30 ש”ח” ובתמונה הבאה “המחיר האמיתי שלילת מענק שחרור ופיקדון”.

קמפיין צה"ל נגד קנאביס
קמפיין צה"ל נגד קנאביס

נראה שבכירי הצבא מבינים שהפגיעה הכואבת ביותר לחיילים היא בכיס, בודאי כאשר מדובר בכספים שאיתם הם אמורים להתחיל את חייהם האזרחיים לאחר השחרור.

מצד שני, מי שייפגע מכך יותר מכולם הם דווקא החיילים שמגיעים ממשפחות קשות יום והם אלה שזקוקים לכסף הזה במיוחד.

“אם עשיתי פשע אז שיכניסו אותי לכלא אם הם רוצים, בדיוק כמו שחבר שלי מכפר שמריהו ישב איתי באותו הכלא,” אומר ד’, לוחם בחטיבת צנחנים. “אבל אם לוקחים מענק שחרור אז בי זה פוגע מאוד בחיי האזרחות ולחבר שלי זה בכלל לא מפריע. לדעתי זאת אפליה, גם אם מישהו עשה טעות זה לא הוגן להרוס לו את העתיד”.

הצבא הדגיש כי “השינוי החדש יכלול פגיעה במענקי השחרור גם על עבירות הסמים הפחות חמורות והפגיעה תהיה גם במלגות לימודים שהצבא מעניק, כמו במסגרת תכנית ‘ממדים ללימודים’.”

“צה”ל ישלול או יצמצם בצורה ניכרת את מענקי השחרור השונים, בהם דמי הפיקדון ומענק השחרור, אם חייל יורשע במהלך שירותו בעבירות סמים מהמדרג הנמוך, כמו שימוש בנסיבות צבאיות, החזקה וסחר בהיקף מצומצם,” דווח עוד.

ועדה מיוחדת תבחן אמנם כל עניין לגופו, אך “החייל ירגיש פגיעה במעמדו ובזכויותיו לדוגמה הפחתה אחת לפחות במעמד החייל, למשל לוחם שהורשע יהפוך לתומך לחימה ותוקף בסייבר יהפוך לחייל מנהלה,” כך על פי החלטת הצבא.

החלטה זו מגיעה לאחר הרפורמה שהטמיע צה”ל בעניין זה לפני כשנתיים, במסגרתה נקבע כי חיילים שעישנו קנאביס בעת חופשה פחות מ-5 פעמים לא יענשו בפלילים.

במקביל להטמעת הרפורמה החלה המשטרה הצבאית במאמצים לתפוס חיילים העושים שימוש בקנאביס בתוך הבסיס, בזמן השירות, ובהתאם זינקו נתוני האכיפה נגד שימוש זה בעד פי 2 ויותר.

במהלך שנת 2020 נתפסו מעל ל-1,000 חיילים בעבירות שימוש בקנאביס. ההחלטה להטיל סנקציות באה כאמור במטרה לנסות לצמצם את התופעה.

גורמים בצה”ל אומרים למגזין קנאביס כי הצבא יתחשב במצבו הכלכלי, האישי והמשפחתי של החייל בבואו להחליט האם לשלול מענקי שחרור ופקדון וכן כי מוטיבציה להמשך השירות והבעת חרטה, וחוות דעת מפקדים, יילקחו בחשבון בהחלטה ביחס לסנקציות שיינקטו בעניינו של חייל אשר הורשע בעבירות סמים וקנאביס בפרט. כל מקרה ייבחן לגופו, לאחר קבלת עמדתה של ועדה מייעצת.

ממשרד הביטחון ומלשכת שר הבטחון בני גנץ טרם נמסרו תגובות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר