אושר: קיצוץ מענקי שחרור לחיילים שיתפסו עם קנאביס

כמעט שנתיים לאחר שהוגשו לו קיבל הרמטכ"ל ואישר את המלצות הועדה שדנה בשאלה כיצד לצמצם את השימוש בקנאביס בצבא. בין הסנקציות: קיצוץ מענקי שחרור, העברה מתפקיד לוחם לתפקיד תומך לחימה ועוד

שנה ו-10 חודשים לאחר שועדה מיוחדת של הצבא גיבשה שורת המלצות להתמודדות עם השימוש בסמים בכלל ובקנאביס בפרט בקרב חיילי צה”ל, אישר הרמטכ”ל אביב כוכבי את ההמלצות ולמעשה הכניס אותן לתוקף, כך מדווח היום כתב ווינט יואב זיתון.

כפי שפורסם הועדה המליצה על צעדים הכוללים שלילת הטבות וסנקציות כלכליות נגד חיילים שייתפסו מעשנים קנאביס בבסיס בזמן שירות, אך ככל הנראה גם אם עישנו קנאביס בבית בעת חופשה במידה ויודו ביותר מחמישה מקרים.

על פי הדיווח אז סנקציות אלו כוללות למשל שלילת הטבות כגון תעודת לוחם, צמצום או שלילת מענק שחרור, ביטול פיקדון ומניעת ואוצ׳רים, חופשות ונופשי יחידה.

כעת מדווח כי על פי ההמלצות שהתקבלו “צה”ל ישלול או יצמצם בצורה ניכרת את מענקי השחרור השונים, בהם דמי הפיקדון ומענק השחרור, אם חייל יורשע במהלך שירותו בעבירות סמים מהמדרג הנמוך, כמו שימוש בנסיבות צבאיות, החזקה וסחר בהיקף מצומצם”.

עוד דווח כי “השינוי החדש יכלול פגיעה במענקי השחרור גם על עבירות הסמים הפחות חמורות והפגיעה תהיה גם במלגות לימודים שהצבא מעניק, כמו במסגרת תכנית ‘ממדים ללימודים’.”

אביב כוכבי (תמונה: ויקיפדיה)
הרמטכ”ל אביב כוכבי (תמונה: ויקיפדיה)

ועדה מיוחדת תבחן אמנם כל עניין לגופו, אך “החייל ירגיש פגיעה במעמדו ובזכויותיו לדוגמה הפחתה אחת לפחות במעמד החייל, למשל לוחם שהורשע יהפוך לתומך לחימה ותוקף בסייבר יהפוך לחייל מנהלה”.

“מעמדות אלה לא קשורים רק לתפקיד בהמשך השירות, אלא בעיקר לסכומי מענקי השחרור שמגולמים לפי מעמד החייל שנגזר מתפקידו לאורך השירות,” מדווח זיתון. “בפועל, מדובר בפגיעה שיכולה לנוע בין אלפי לעשרות אלפי שקלים”.

קצין בכיר באכ”א מסר לווינט כי “יש סמים בצבא כמו שיש סמים במדינה, אלא שיש הבדל בין חייל שמעשן בכוננות או בפעילות מבצעית לבין בחור בן 25 שמעשן בבר תל אביבי”.

החלטה זו מגיעה לאחר הרפורמה שהטמיע צה”ל בעניין זה לפני כשנתיים, במסגרתה נקבע כי חיילים שעישנו קנאביס בעת חופשה פחות מ-5 פעמים לא יענשו בפלילים.

במקביל להטמעת הרפורמה החלה המשטרה הצבאית במאמצים לתפוס חיילים העושים שימוש בקנאביס בתוך הבסיס, בזמן השירות, ובהתאם זינקו נתוני האכיפה נגד שימוש זה בעד פי 2 ויותר.

על פי הדיווח היום במהלך שנת 2020 נתפסו מעל ל-1,000 חיילים בעבירות שימוש בקנאביס. ההחלטה להטיל סנקציות באה כאמור במטה לנסות לצמצם את התופעה.

בעקבות נתונים אלו החליט הרמטכ”ל להקים ועדה שתבחן כיצד ניתן לטפל בתופעה. לראשות הועדה מונה קצין המשטרה הצבאית הראשי, תא”ל יאיר ברקת, וחברים בה גורמי משטרה צבאית, פרקליטות צבאית, חיל החינוך ומפקדים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר