מגלגל...

הצעת חוק חדשה: קנאביס במרשם רופא

האם נראה בקרוב סוף לבלאגן בענף הקנאביס הרפואי? הצעת חוק חדשה שהגיש ח”כ חיים כץ מהליכוד ועליה חתומים ח”כים מימין ומשמאל, תגדיר את הקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית ותנסה להסדיר את התנאים לקבלת מרשם קנאביס רפואי על ידי רופאים.

ח”כ חיים כץ הגיש השבוע לשולחן הכנסת הצעת חוק חדשה שמטרתה להסדיר את ענף הקנאביס הרפואי בישראל ולאפשר לרופאים להנפיק מרשמים לשימוש בקנאביס רפואי.

חיים כץ קנאביס רפואי
ח”כ חיים כץ – יוזם החוק

לצידו של כץ חתומים על הצעת החוק חברי כנסת מכל צידי הקשת הפוליטית, ביניהם אילן גילאון מ’מרצ’, מיקי רוזנטל ומיכל בירן מ’העבודה’, שולי מועלם מ’הבית היהודי’, יעקב מרגי מ’ש”ס’, עפו אגבריה מ’חד”ש’ ואורלי לוי מ’הליכוד’.

על פי הצעת החוק החדשה של ח”כ כץ יוכלו רופאים לספק מרשם לשימוש בקנאביס רפואי על פי אבחנתם המקצועית – בדומה להצעת החוק שהגיש לאחרונה ח”כ משה פייגליןשנדחתה על ידי וועדת הממשלה בעקבות אישור הצעת המחליטים של שרת הבריאות גרמן.

על פי ההצעה, כל מרשם קנאביס שינופק לחולה יועבר במקביל על ידי הרופא, בצירוף חוות דעת, גם למשרד הבריאות, אשר יהיה רשאי לבטל את המרשם בתוך 21 ימים, בכתב, ורק לאחר ששמע את החולה ואת ההרופא. אם לא עשה כן, המרשם יהפוך לקבוע. במידה ויחליט משרד הבריאות לבטל את המרשם, יוכל החולה להגיש ערעור בתוך עד שבוע ימים.

שינוי משמעותי נוסף שיקבע החוק החדש הוא הגדרת הקנאביס כ”חומר בעל תועלת רפואית” בדומה להצעת החוק שהגישה ח”כ תמר זנדברג ונדחתה על ידי וועדת השרים ועל ידי הכנסת. הקנאביס יועבר מחלק א’ של פקודת הסמים המסוכנים (ללא תועלת רפואית) לחלק ב’ (עם תועלת רפואית).

עוד נכתב בהצעת החוק כי בניגוד למצב הקיים היום, בו מטופל בקנאביס רפואי צריך לעבור ביקורת רופא בכל ארבעה חודשים, יחוייב החולה להגיע לביקורת רק אחת לחצי שנה.

במידה ויתקבל החוק תוקם לראשונה “מועצה לאומית לשימוש, ייצור וגידול קנאביס רפואי” אשר תהיה כפופה למשרד הבריאות ותפקידה לייעץ ולקבוע סטנדרנטים ברורים בנוגע לאופן הטיפול, המחירים, אימוץ טכנולוגיות חדשות, מעקב אחר מחקרים ועוד.

הוועדה, שתתכנס אחת לשלושה חודשים, תורכב משמונה נציגים: רופא בעל ניסיון קליני של עשר שנים לפחות בתחום הקנאביס הרפואי, נציגי משרדי החקלאות, האוצר ובטחון-פנים, נציג הסתדרות הרופאים, נציג מועצת הצמחים, נציג ארגון הפועל לקידום זכויותיהם של חולים ונציג הרשות למלחמה בסמים.

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב:

“תועלתו הרפואית של צמח הקנאביס ידועה בכל העולם, ואף הוכרה בישראל זה מכבר. רוב הגורמים העוסקים בנושא מסכימים כי החומר הפעיל בקנבוס (THC), עשוי לסייע בטיפול בכמה בעיות רפואיות. הצעת חוק זאת מציעה הסדר חדש בכל הנוגע לגידול, ייצור, וצריכה של קנבוס למטרה רפואית: מנגנון רישוי המסדיר את הגידול של קנבוס וייצור קנבוס רפואי, צריכתו וכן הקמת “המועצה הלאומית” בהתאם להוראות האמנה היחידה לסמים נרקוטיים. בנוסף, מוצע לבצע תיקון עקיף בפקודת הסמים המסוכנים, שיביא להעברת הקנבוס מפרק החומרים ללא תועלת רפואית אל הפרק שמפרט חומרים בעלי תועלת רפואית ובכך לאפשר קבלת מרשם צריכה.”

קבלת ההצעה תאושר בימים הקרובים על ידי יו”ר הכנסת, או אז תמתין על שולחן הכנסת כ-45 ימים עד להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

הצעת החוק המלאה:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/bill-katz-cannabis.pdf

ראו גם: כמו בקולורדו: הצעת חוק חדשה ללגליזציה בישראל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר