הצילו – חרקים אוכלים לי את הגאנג’ה!

הם לא משלמים שכר דירה, לא יעזרו לכם בתשלום הארנונה או חשבון החשמל – אבל משומה הם ירגישו הכי נוח בעולם להתיישב על אחד מהעלים ולנשנש בחופשיות מהירוק שלכם – אז איך לעזאזל מונעים מהפרזיטים הקטנים הללו את התענוג?

תארו לעצמכם את המצב הבא:

אתם קמים בבוקר, שוטפים פנים, מצחצחים שיניים, מוזגים לעצמכם כוס קפה ונכנסים לחדר הגידול שלכם להגיד בוקר טוב לבנות – כשלהפתעתכם מבלי כל התראה מוקדמת הגיעו להקה של אורחים לא רצויים והתנחלו לכם על הגראס תוך כדי שהם בלי בושה טוחנים את העלים ובולסים מכל הבא ליד – לא נעים בכלל. המזיקים הללו עלולים לגרום נזק רציני לקנאביס מאחר והם יונקים את האנזימים והסוכרים מרקמות הצמח – בחלק מהמקרים הם מסוגלים אף לחסל יבול שלם בזמן קצר מאוד – אז מה אפשר לעשות כנגד אותם טפילים חצופים?

עלה קנאביס נגוע
עלה קנאביס נגוע

אמנם בטבע מסתובבים לא מעט בעלי-חיים שהיו שמחים לטעום קצת מהירק שלנו אולם לאמא אדמה יש מערכת אקולוגית שלמה אשר דואגת לאיזון מושלם בעזרת מדבירים טבעיים שידאגו לטפל במזיקים הללו. אחת הסיבות להן משמש השרף המפורסם אשר מוציא הקנאביס הוא (בין היתר) כאמצעי הגנה מפני חרקים ושאר מיני בישין שבאים להזיק לו. אבל כשאנו מתעסקים בגידול פנים המשחק קצת משתנה – כאן בבית נאלץ למצוא פתרונות חלופיים שיגרמו לחרקים לחשוב פעמיים לפני שהם יחזרו לבקר בגינה שלנו…

שמן הנים

אחד התכשירים הפופולארים ביותר בקרב מגדלי קנאביס כאמצעי הגנה והדברה הוא שמן הנים (אזדרכת הודית) אשר נמכר בעבר בישראל תחת השם “נימגראד”.

שמן הנים מיוצר על-ידי כבישת חרצני הפרי של עץ הנים. הוא משמש לדחיית חרקים מזיקים בכך שהוא משבש את תהליך ההשלה של החרקים ומביא בסוף למותם. החרקים אינם מפתחים עמידות כנגד השפעת שמן הנים.

דגשים לגבי שמן הנים:

• השפעת שמן הנים נמוגה במהירות במיוחד בחשיפה לקרני השמש

• תמצית הנים פוגעת בחיידקים מסוימים בקרקע – תופעה אשר מקטינה את כמות החנקן באדמה לכן יש לקחת זאת בחשבון ואולי לחשוב על דרכים בהן נוכל להחזיר חומרי תזונה שיהיו חיוניים לצמח

• הנים רעיל רק בכמויות גדולות מאוד

"פצצת אטום נגד חרקים" מלתיון
“פצצת אטום נגד חרקים” מלתיון

גז מלתיון

גז המלתיון (Malathyon) זכה לכינוי “פצצת אטום נגד מזיקים” ע”י מספר לא מבוטל של מגדלי קנאביס ואכן השימוש במלתיון הינו קטלני ביותר ולרוב לאחר ריסוס אחד אין צורך בסיבוב שני. מה שכן כדאי להימנע מלרסס את הצמח בחומר הזה כשאנו קרובים לתקופת הקציר אחרת אנו עלולים לקבל טעם נורא וחמור מכך – לעשן את השאריות שעוד לא התנדפו מהקנאביס שלנו.

תמיסת סבון

שיטה נוספת שנמצאה יעילה במקרים מסוימים בטיפול במזיקים היא ריסוס הצמח בתמיסת סבון – נערבב כמה פתיתי סבון טהור במים רגילים (נניח כפית סבון בדלי של עשרה ליטרים) ונרסס את הצמח עם התמיסה ביסודיות. נמתין מספר שעות שהכל יתייבש ומיד נשטוף את הצמח במים רגילים. ניתן לחזור על הפעולה במידת הצורך.

הרעיון מאחורי שיטה זו מכונה “מוות בהדבקה” – מה שיקרה זה שבכל פעם תיבנה שכבת סבון דקיקה סביב העלים שתחנוק את הביצים והמזיקים – ולאחר מכן הם ישטפו מהצמח בקלות כשנרסס במים רגילים.

הדברה בנוסח “פרמקלצ’ר”

הדברה זו היא מעיין “הדברה ביולוגית” בה אנו נכין למעשה “רסק מזיקים” מהחברים שמסתובבים לנו על הגאנג’ה, נרסס את הצמח ברסק זה וכך נדביק נדביק אותם במחלות ופגמים תורשתיים שיזיקו גם לדורות הבאים ובתקווה גם שיכחידו אותם.

מצרכים:

בין 10 ל-20 מהמזיקים שתקפו את הגינה שלכם, ליטר מים, בלנד, מרסס

אופן ההכנה:

שופכים את המים והמזיקים לתוך הבלנדר ועושים “רסק מזיקים”

הוראות שימוש:

לרסס היטב על הצמח עם דגש היטב מתחת לעלים

עוזר לטיפול במזיקים - פלפל חריף
עוזר לטיפול במזיקים – פלפל חריף

תרסיס פלפל חריף

מצרכים:

1 סיר קטן
1 בצל לא מקולף
1 ראש שום לא מקולף
1 כף פלפל חריף
מעט סבון על בסיס שמן
1.5 ליטר מים

אופן ההכנה:

כתשו את הבצל והשום והעבירו לסיר קטן יחד עם כל החומרים.
בשלו במשך עשרים דקות. צננו, סננו, ושמרו בצנצנת במקרר – תקף עד
שישה שבועות מרגע ההכנה.

הוראות שימוש:

מהלו כף אחת מהתרכיז בחצי ליטר מים. תרסיס פלפל חריף משמש כתרסיס חרקים כללי וטוב גם כנגד זחלים.

תרסיס טבק

הטבק בסיגריות מכיל ניקוטין אשר מסוגל להרוג כמעט כל סוג של מזיק שעלול לקפוץ לביקור. פשוט ערבבו טבק של כמה סיגריות במים חמים והניחו לזה לשבת במים למשך לילה שלם. ביום למחרת נשפוך מעט מהמים הללו לתוך המרסס, נוסיף מים נקיים ולאחר ערבוב טוב נשפריץ על הצמח – מומלץ לא להתיז על הפרחים!

• יש הנוהגים לשלב מספר סוגים שונים של תרסיסים יחד (למשל תרסיס הטבק עם תרסיס הפלפל חריף).

מספר דגשים כללים שכדאי לזכור:

• רצוי להימנע בכלל לרסס על הפרחים בכלל – ובפרט לפני זמן הקציר.

• במהלך הריסוס כדאי לשים דגש על ריסוס מתחת לעלים מאחר וזהו מקום
קבוע שהמזיקים אוהבים לשהות ולהתרבות שם.

• את חומרי ההדברה מומלץ לרסס בערב. גם מסביב לאזור הגידול ובתחתית העציצים – וכעבור יום-יומיים לרסס שוב במים נקיים.

תודה רבה לאתר “גמנון”
לחצו כאן להורדת המדריך של סימיסו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר