טוען...

הפתעה: רובנו מעשנים קנאביס באופן שגוי

לקחת שאכטה גדולה ולהחזיק אותה בריאות כמה שרק אפשר – רובנו כנראה מעשנים כך מאז ומתמיד. עכשיו מסתבר שמדובר בטעות, וכזו שבזבזה לנו לא מעט חומר טוב לאורך השנים. אז מה בדיוק קורה בריאות כשהעשן נכנס, ומהי הטכניקה הנכונה לעישון חכם, חסכוני ואחראי?

קנאביס איכותי הוא מצרך יקר, ובאופן טבעי המטרה של כל מעשן היא לנצל כמה שיותר מכל שאיפה ושאיפה.

רוב המעשנים נוטים לחשוב שלקיחת מספר “שאכטות” גבוה ולאחריהן החזקת העשן בריאות למשך כמה שיותר זמן היא הדרך הנכונה לספוג את כל המרכיבים הפעילים, ולכן רובם מעשנים בדרך זו כבר שנים רבות. מדובר בהנחה שגויה והרגל שכדאי לכם לשנות.

לספיגה מלאה ונכונה של כל הקנבינואידים, מומלץ לשאוף באיטיות ובעדינות שני שליש מתכולת הריאות, לעצור ולמלא את השליש הנוסף באוויר נקי, שדוחף ומקדם את כל הכימיקלים לספיגה מלאה.

לאחר מכן יש להוציא את העשן ולקחת שאיפה עמוקה של אוויר נקי במקומו, להמתין מספר שניות ולקחת שאיפה נוספת של עשן בדיוק באותה הדרך.

עשן שלא הגיע לריאות הוא עשן מבוזבז

כשמדברים על הדרך הנכונה לעשן, יש לבחון תחילה מה בדיוק קורה כאשר אדם מעשן קנאביס: כשהעשן נשאף אל תוך הגוף, קנבינואידים כמו THC עוברים דרך חלל הפה אל עבר קנה הנשימה, בדרכם אל הריאות. עם הגעתו לריאות, נספג העשן, יחד עם מספר גזים נוספים, לתוך שקי אוויר קטנטנים הנקראים נאדיות (בזוג ריאות אנושיות קיימות 300-500 מיליון נאדיות).

תרשים של מערכת הנשימה
מערכת הנשימה

בנקודה הזו ה”קסם” קורה, וקנבינואידים כמו THC ו- CBD חודרים אל תוך מחזור הדם. משם הם באופן כמעט מיידי מגיעים אל הלב והמוח. חשוב להדגיש כי לא תתרחש ספיגה של קנבינואידים לפני שעשן הקנאביס יעבור את התפצלות קנה הנשימה בכניסה לריאות. כלומר לא דרך חלל הפה או קנה הנשימה.

להחזיק בריאות? אולי אלפית השנייה

לדבריו של ד”ר סוניל אגרוואל (Sunil Aggarwal), מדען ורופא מסיאטל המתמחה ברפואה משולבת קנבינואידים, “ספיגה מלאה של THC מתרחשת תוך אלפית השניה”. כלומר, קליטת הקנבינואידים בגוף היא כמעט מיידית עם הגעת העשן לריאות. מרגע השאיפה לוקח לקנבינואידים פחות מדקה להגיע אל המוח.

ד"ר סוניל אגרוואל
ד”ר סוניל אגרוואל

בהזדמנות זו חשוב לציין כי הספיגה המהירה במוח שעוברים הקנבינואידים היא תהליך מיוחד מאוד שאנדורפינים ומולקולות אחרות פשוט לא יכולים לבצע. המוח הוא איבר מאוד “בררן” ובוחר בקפידה איזה כימיקלים יכנסו ואיזה ישארו בחוץ, כך שמרבית המולקולות לא יזכו להיכנס מחשש שהן עלולות לפגוע בו.

עם ספיגתם והגעתם של הקנבינואידים למוח הגדול (Cerebrum), הכולל את האונות המצחיות (הפרונטאליות) שבהן מתרחשת החשיבה האסטרטגית, הם חוברים לקולטן CB1 ונקשרים אליו. מולקולת THC היא בעלת זיקה מחייבת ויכולת היקשרות גבוהה לקולטני CB1, כלומר השניים מתחברים האחד לשני בצורה מושלמת כמו מפתח למנעול.

מפסיקים לבזבז חומר

כיוון ש-THC וקנבינואידים נוספים נספגים בגוף רק אחרי שעברו את התפצלות קנה הנשימה בכניסה לריאות, כל כמות עשן שתעלה על תכולת הריאות, תמלא באופן טבעי את קנה הנשימה, תעלות האף והפה, ולא תיספג בגוף. שימרו על שאיפות קטנות יחסית שיגיעו כולן לריאות בלבד.

אדם מעשן כמה ג'וינטים במקביל מתוך תפוח
כמות עשן גדולה מתכולת הריאות תביא לביזבוז

כמו כן, הרעיון לפיו יש להחזיק את העשן בריאות כמה שיותר זמן במטרה לספוג כמה שיותר קנבינואידים, הוא שגוי מיסודו. העובדה של-THC ולשאר הקנבינואידים לוקח פרק זמן של כאלפית השניה להיספג בגוף, מייתרת לחלוטין את החזקת העשן בריאות – זמן עישון ש”מבוזבז” בזמן שעוד חומר נשרף בג’וינט.

גבר עוצר את נשימתו ומסביבו ענני עשן על רקע לבן
לשמירת העשן בריאות אין כל השפעה על ההיי

מעשנים רבים כנראה לא יקבלו את הנאמר, כיוון שהם עצמם או חבריהם לעישון יהיו מוכנים להישבע שהחזקת העשן בריאות גרמה להם לא פעם לתחושת אופוריה והשפעות פסיכואקטיביות נוספות.

ההסבר לכך פשוט: מלבד המחסור בחמצן שיכול ליצור תחושות סחרור, גם כל אותם כימיקלים ורעלנים אשר נוצרים בכל תהליך עישון, באופן טבעי, נספגים בריאות ויכולים ליצור תחושות דומות. אם כבר, זוהי עוד סיבה טובה לא להחזיק את העשן בפנים מעבר לצורך.

ראו עוד:
8 סיבות טובות להוציא את הטבק מהקססה
לחוויית עישון קלילה: פרקולטור ודיפיוזר לצינון עשן הבאנג
10 דברים שכיף לעשות אחרי עישון מריחואנה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר