מגלגל...
x

הפרטת שוק הסמים בישראל והכנסתו לפיקוח ממשלתי תכניס 5 מיליארד ש”ח לקופת האוצר

5 מיליארד שקל מס הכנסה ממכירת סמים מפוקחת יכנסו לקופת המדינה על חשבון רווחי סוחרי הסמים והעולם התחתון כמו שעון שוויצרי, אם המדינה תשכיל להפריט את שוק הסמים בישראל ולהעבירו לניהול בזיכיון דרך רשת בתי מרקחת למכירת סמים שיוקמו בפיקוח המדינה לפי התוכנית. בכירים במשטרה כבר זוממים השתלטות על התחום לאחר שיופרט.

מאת: אבי זלינגר

שוק הקנאביס החוקי

קציני משטרה בדימוס, טייקונים, בכירים לשעבר במשרד הבריאות ואנשי עסקים מחכים להחלטת הממשלה בעניין הפרטת הקנאביס והפסקת המלחמה בסמים. לכשזה יקרה, בתוך לילה ייעלם רוב המסחר הפיראטי בסמים במדינה וקופת המדינה הריקה תתעשר במיסים רבים. מה גם שהרשעת סוחרי הסמים תהיה על בסיס העלמת מיסים ולא על בסיס “החזקת הסם” – מה שמכונה “תקדים אל קאפונה” – משום שלמדינה יהיה המונופול על מכירת הסמים, וכל מוכר או זכיין יצטרך רשיון מדינה על הקיר בנקודת המכירה. העולם התחתון מעולם לא היה בכזה לחץ מהמהלך המתהווה…

750,000 לקוחות שבויים ועשרות קציני משטרה מחכים לרשת בתי המרקחת לסמים

הציבור בישראל לא ער למאבק המתחולל על הזכות לספק סמים כחוק לאזרחי המדינה על ידי רשת בתי מרקחת לסמים שתאובטח ותנוהל כמובן על ידי קצינים בכירים פורשי משטרת ישראל שמודעים לסכומי הענק המתגלגלים בשוק הסמים ולהזדמנות הפיננסית הגלומה במהלך שכזה. אותם בכירים הם אלו העומדים מאחורי ההצעה להפריט את שוק הסמים תוך תשלומי עתק של מיסים למדינה תמורת הזכיון למכור סמים.

השתלטות קציני המשטרה על תחום מכירת הקנאביס והסמים בכלל תחת פיקוח המדינה היא בדיוק כמו השתלטותם של קציני צה”ל הפורשים שנכנסו לשוק הגז והנפט, תחילה מול הפלשתינים בגדה כמתווכים עקב הכרותם את המנהיגות הפלשתינית בגדה, ועתה בשותפות של ממש בקידוחי נפט בים. זאת בכדי לאפשר לטייקונים השונים להוזיל את אבטחת מתקני הקידוח שנמצאים בעומק הים שמאובטחים על ידי עמיתיהם הבכירים בקבע שעדיין לא השתחררו, וירצו לעשות לביתם לאחר שישתחררו.

מנגד ניצבים 750,000 צרכנים שבויים הזקוקים לסמים השונים ומוכנים כיום לשלם כמעט כל מחיר. אלו יוכלו בקרוב לקנות את הסמים לסוגיהם בכל בית מרקחת במחיר נמוך ממחיר סוחרי הסמים, אבל איכות הסם תובטח והרדיפה המשטרתית תיפסק לחלוטין, כי מכירת הסם תעוגן בחוק, וחתול שבע לא רודף אחרי עכברים שמביאים לו פרנסה.

גם זה בטח יעניין אותך
המלחמה בסמים לא עובדת
המלחמה בסמים לא עובדת

מסקרים סודיים שביצעו משרד הבריאות והמשטרה מסתבר כי עישון סמים הוא נגע מדינה ולפחות 10-15 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת צורכים סמים מסוג כל שהוא. מדובר בקבוצת אוכלוסייה שגודלה 750,000 עד מיליון איש שמשקיעה ברכישת סמים בין 500-1000 שקל לחודש. בממוצע פדיון שוק הסמים בישראל מגיע לכ-750 מיליון שקל בחודש, ו-8 עד 10 מיליארד שקל בשנה. סכום זה הוא שווה ערך לאחוז התוצר מהכנסות המדינה שמתנהל בצורה לא חוקית לגמרי בכסף שחור.

בנוסף עוד כ-40,000 נרקומנים מוכרים מקבלים מהביטוח הלאומי קצבת צרכן נגמל מסמים בערך של 1500-2000 שקל בחודש. את אלו תוכל המדינה להעביר לתחליפים או שאריות תפיסת סמים ולחסוך עוד 600 מיליון שקל בשנה שמגיעים ישירות לסוחרי הסמים שמספקים סמים בהלוואה לנרקומנים הנגמלים עד ליום תשלום הביטוח הלאומי 28 לחודש, שבו הנרקומנים פורעים את הלוואות הסם מכספי תשלום ביטוח לאומי.

ברור לחלוטין כי אם המדינה תקנה את הסמים במקור בחו”ל אצל היצרנים, הרי שהמחיר שתשלם יהיה נמוך ביותר ומרווח הרווח שתפיק הוא עצום בגלל פער התיווך העצום שמייקר כל גרם סם פי 100 ממחירו המקורי, כך שלמחיר הקנייה אין כמעט משמעות, אלא מחיר הסם מוקפץ כתוצאה מפרמיית הסיכון שבתפיסה ולמעשה רוב מחיר הסם הוא מרכיב רווח.

הניסוי הסודי שהכריע את הכף

עד לפני שנתיים אספקת מריחואנה רפואית לחולים הסובלים מכאבים קשים ונזקקים לאשפוז רפואי נראתה חלום רחוק, ורק מתי מעט מקהילת מעשני הגראס דיברו על לגליזציה כפתרון נכון למגוון של בעיות ציבוריות. אולם המשטרה ומוסדות המדינה סרבו להכיר בטענותיהם ורדפו את כל קהילת הלגליזציה בחורמה. עתה כבר כשנתיים ניצבת חנות הדגל לאספקת הקנאביס הרפואי בפינת רחוב הורקנוס-אבן גבירול בתל אביב, והיא מתנהלת למופת וחוסכת בפעילותה למדינה מאות מיליונים שקלים על ימי אשפוז מיותרים של הסובלים מכאבים בבתי החולים כשיום אשפוז אחד עולה 1600 שקל.

לאחר שהתברר כי ניתן לשכך כאבים עזים לחולים על ידי מתן מריחואנה רפואית בעלות של 1 אחוז ממחיר יום אשפוז, המדינה אימצה בשקט את טענותיהם והקימה את “פרוייקט המריחואנה הרפואית” ומתכוונת להרחיבו מ15,000 איש ל50,000 איש, כדי להוריד את מספר ימי האשפוז בבתי החולים ולהקל על החולים במחלות כמו סרטן, חיידק טורף, פציעות מלחמה, טראומות ושאר מחלות הגורמות לכאבים חזקים או תופעות פסיכולוגיות, שניתן לטפל בהן בבית החולה ללא הוצאות רפואיות לבתי החולים.

הפרטת שוק הסמים – מכה איומה לעולם התחתון והזדמנות לקציני משטרה פורשים

כמובן שבמשטרת ישראל לא אהבו את העובדה שאנשים פרטיים מחזיקים סמים לצריכה עצמית בביתם באישור משרד הבריאות. זאת מאחר והמשרד בעצם שובר את מונופול המשטרה במלחמה ובטיפול בסמים אשר מרשיעה אנשים או תופרת תיקים בקלות ומייצרת אפשרות לסחר בסמים המתקבלים. אבל כשבכירי המשטרה הבינו שלא יוכלו להתנגד לחלוקת הסמים המאסיבית, הם החליטו לעשות לביתם ולנצל בצורה נכונה את השיטה כדי שגם הם ומקורביהם ירוויחו, וגם המדינה תרוויח מהפרטת שוק הסמים, ורק העולם התחתון יפסיד מהמהלך.

רוב הסיכויים במדינה כמו שלנו שעוד נראה את בכירי העולם התחתון לוקחים איזה חברת לובינג גדולה ומאעכרים כדי למנוע בכנסת את הפרטת שוק הסמים, אבל העולם התתתון הבין באיחור קל מה קורה ומי שכבר שם עין על הפוטנציאל האדיר של שוק סמים ממוסד הוא קצינים בכירים ומפכ”לים בדימוס של המשטרה שרוצים להשתלט על שוק הסמים בישראל, להפריטו ולנהל את כל אספקת הסמים שיהפכו לחוקיים דרך בתי מרקחת – הכל בניהול קבלני עבור המדינה, וכמובן עבור הכיס הפרטי, כי אין כמו קצינים בכירים במשטרה להבין שפוטנציאל הההכנסות מסמים הוא כמו מעסקאות הנפט שקציני צה”ל הפורשים נמשכו אליהן כמו פרפר לאור.

כל הפחדים בפתיחת שוק הסמים לציבור

למדינה יש פחד קמאי לפיו כל אזרחי המדינה יהפכו למסוממים בן לילה, אולם מדובר בפחד שווא משום שמספר מעשני הקנאביס באוכלוסייה די קבוע במשך שנים, ולראייה היא שמספר מעשני הסיגריות שאפילו יורד עקב העלייה במחיר הסיגריות למרות הטענה שסיגריות ממכרות, אולם הסיגריות בניגוד לסמים מסרטנות באופן מובהק וגורמות למדינה הוצאות רפואיות כבדות, זאת בניגוד לסמים הקלים והקשים שלא הוכח נזקם המסרטן וההוצאות הרפואיות שהם גורמים למערכת נמוכות מאד.

פחד נוסף הוא של חברות התרופות הגדולות החוששות מירידת צריכת התרופות הרגילות (DRUGS) שכשמם כן הם – סמים. יש כאלו המופקים מצמחים ממשפחת האופיום או צמחים אחרים או תרכובות דומות לסמים שבה רק מולקולה אחת שונתה מהחומר המקורי כדי להפכו לפטנט רפואי או להוריד את תופעת ההתמכרות כדי ולאפשר את המכירה לציבור במחיר מופקע וברור שהחברות יתנגדו לשיטה החדשה שתפגע ברווחיהן.

סיכום

המהלך של הפרטת שוק הסמים לסוגיו והכנסתו לפיקוח מדינה יכניס למדינה באופן מיידי קרוב ל-5 מיליארד שקל בשנה, ובמקביל יחסל את רוב המסחר בסמים של העולם התחתון ויכניס לו מכה כלכלית איומה. המהלך יפנה כוחות משטרה רבים למשימות משטרתיות ראויות ולמלחמה אמיתית בעולם התחתון וזה גם חסכון שיגדיל את בטחון האזרח.

הלבנת שוק האלכוהול ומיסויו חיסלה את נוכחות העולם התחתון בענף והגדילה את הכנסות המדינה ממיסים והפעלת פיילוט בנושא לגליזציה מוחלטת של שוק הסמים יכולה להביא לתוצאות מפתיעות מאד בדיוק כמו הפיילוט שבוצע לאספקת המריחואנה הרפואית שהביא לחסכון של מאות מיליונים מידי שנה לבתי החולים באשפוז חולים ומניעת סבלם.

הכותב, אבי זלינגר, לא עישן מימיו אפילו סיגריה אבל נתקל במעשנים לרוב של כל סוגי הסמים בכל אשר יילך, ואין סקטור שלא מעשנים בו סמים. החל מבכירי המשטרה הצבא, אנשי משרד הבריאות, חברי הכנסת, אנשי עסקים, סטודנטים, ודלת העם. הגיע הזמן להסתכל למציאות בפנים, להרוויח מהמהלך ולהלבין את שוק הסמים. לא יקרה כלום אם בדרך המדינה גם תרוויח.

הפוסט פורסם במקור בבלוג “היום בכלכלה” – מקור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר