הפסיכיאטר אילן רבינוביץ’: “גראס יוצר אלפי זומבים חרדתיים”

אילן רבינוביץ’, הפסיכיאטר שנאלץ לשלם מאות אלפי שקלים פיצוי לדייר בית ‘האח הגדול’ לאחר שלטענתם גרם להם ליטול כדורים פסיכיאטריים ללא צורך, מפרסם טור אישי ובו טוען כי קנאביס הינו סם ממכר ומסוכן שהורס את חייהם של צרכניו ומוביל אותם לאובדן שליטה. “הקנאביס מוביל להעדר יוזמה ורצייה, אפתיה, ריקנות, חידלון, שעמום,” הוא טוען. “אני רואה כל הזמן נפילות במצב הרוח, עד פלירטוט עם מוות.”

שמו של אילן רבינוביץ’, פסיכיאטר שבעבר נהג להמליץ על תרופות פסיכיאטריות בתכנית הרדיו שלו ואחד המתנגדים הגדולים בישראל לקנאביס, עלה לכותרות השבוע לאחר שזה שלח מכתב יוצא דופן בחריפותו ובו דרש את הדחתו של מתמודד ‘האח הגדול’ המחזיק ברשיון קנאביס רפואי. שעות בודדות לפני כניסת הדיירים שלח הפסיכיאטר עשרות פניות באימייל לכל ראשי הזכיינית ‘קשת’ ולהנהלת ההפקה בדרישה שלא להכניס את הדייר המטופל.

למחרת היוודע דבר הפרשייה, שטרם נסתיימה וצפויה להיחלט הערב בהחלטת פסיכיאטר צד שלישי, יצא מפכ”ל המשטרה רנ”צ יוחנן דנינו בהצהרה שעוררה הדים בכל כלי התקשורת בארץ. “יש לשקול את נושא הקנאביס,” טען דנינו בהרצאה בפני תלמידי בית ספר בבית שמש. רבים הביעו תמיכה בדבריו של דנינו, אך רבינוביץ’ החליט להמשיך את הגל שהתחיל עם פרשיית ‘האח הגדול’ ופירסם הבוקר (ה’) טור אישי ב’גלובס’ ובו שלל טענות כנגד השימוש בצמח.

“הגראס מייצר זומבים”

אילן רבינוביץ'
אילן רבינוביץ’

“הגראס הוא סם ממכר שיוצר אלפי זומבים חרדתיים,” פותח רבינוביץ’ את טורו. “בכל יום אני נתקל בגברים ונשים שעישון גראס פגע אנושות באיכות חייהם. הם חיים מג’וינט לג’וינט, הורסים עצמם לדעת – ותמיד מאבדים שליטה.”

בתחילת טורו יוצא רבינוביץ’ כנגד תפקודו של המפכ”ל: “למרבה הצער, תקופת שירותו של דנינו כמפכ״ל המשטרה תיזכר ככישלון קולוסאלי מהדהד,” הוא כותב. “הוא מהווה אכזבה טוטאלית ולא הוחלף עד כה, רק משום שאין מי יחליפו.”

בהמשך מפרט רבינוביץ’ מדוע הוא מתנגד להקלה בחוקי הקנאביס בישראל: “אין יום שאני לא נתקל באנשים – גברים, נשים, יותר ויותר צעירים – שה-THC (החומר הפעיל במריחואנה) בעישון כרוני, יומי וקבוע פגע אנושות באיכות חייהם. הם מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה, מכל חתך סוציואקונומי-דמוגרפי. איש אינו מוגן. אצל כולם הסיפור זהה: עישון גראס חברתי שהפך כרוני, יומי, בכמות שעולה פרוגרסיבית.”

כך נראה הטיפול של אילן רבינוביץ’ בדיירי האח הגדול:

“הסימפטומים, גם הם זהים בשימוש הקבוע,” הוא מסביר, “העדר יוזמה ורצייה, אפתיה, ריקנות, חידלון, שעמום, נפילות להתקפי חרדה חריפים קשים (דפיקות לב, לחץ בחזה, קוצר נשימה,תחושת אובדן שליטה וסוף מתקרב, רעד, גלי חום וקור, פחד מוות), הסתגרות, התכנסות, הימנעות.”

“במקרים מסוימים,” הוא כותב, “נתקלתי בגלישות למצבים פסיכוטיים פרנואידים (כשיש נטיה גנטית, או כשהגראס מעורבב עם PCP/מתדון/אדולן להאדרת אפקט). אני רואה כל הזמן נפילות במצב הרוח, עד פלירטוט עם מוות. וגם בעיות קשות ומריבות נוראיות עם הסובבים אותם, שדואגים להם ולא יכולים לעמוד מנגד לראות אדם ההורס את עצמו לדעת.”

“המשתמש בגראס שימוש יומי וקבוע מפתח תלות פסיכולוגית נוראה בסם וגם אם יאמר שזה בשליטתו – הוא מאבד שליטה. הוא חי מג’וינט לג’וינט, מבאנג לבאנג. כמות החומר היומית עולה פרוגרסיבית בהדרגה והאנשים שמגיעים לטיפול מעשנים, בממוצע, כ-15 ג’וינטים ביום. כתוצאה מכך, הם מסתובבים רק בחברת מעשנים ומוגבלים חברתית, זוגית ובין אישית.”

כתבת תחקיר על אילן רבינוביץ’ – מתוך ‘פנים אמיתיות’ עם אמנון לוי:

“בעיקר נוצר אצל מעשן הגראס הקבוע פער אדיר, כמעט אינסופי, בין איכויותיו הקוגניטיביות-אקדמיות-ויזואליות-כריזמטיות לבין המימוש בפועל, במציאות. המעשן מתוסכל נוראות מכיוון אינו מצליח להגשים את עצמו בעבודה ו/או בזוגיות ובמשפחה, המרמור גובר – ומעגל הקסמים נסגר ביתר שאת. המעשן בורח מהמציאות הכואבת לעולם הסמים והגראס. וזה מעגל סגור נבזי במיוחד, שבו הפערים בין המעשן לסובבים אותו רק הולכים וגדלים.”

“אין דבר כזה סמים קלים,” הוא מסכם, “מי קבע מונח כזה? לאנשים שנפלו למעגל הגראס ומגיעים אליי לטיפול, החיים לא קלים. בכלל לא. יש להם חיים קשים ביותר, שרק הולכים ומידרדרים.”

לטור המלא של רבינוביץ’ לחצו כאן.

בכך מצטרף רבינוביץ’ ליו”ר הרשות למלחמה בסמים, צבי הנדל, שטען הבוקר ש”מריחואנה שורפת את המוח” בראיון ששודר היום – שניהם יחד נמצאים כעת בחזית ההתנגדות לקנאביס ולצרכניו.

ראו עוד:
לטאות, שטיפת קיבה והומלסים – הרשות למלחמה בסמים נפלה על הראש
בעקבות הלחץ: הוסר מהרשת הסיפור על אורלי וגל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר